Monostabilní klopný obvod jinak

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

Monostabilní klopný obvod jinak

#1 Příspěvek od Iroot »

Ahoj, potřeboval bych poradit s monostabilním klopným obvodem. Potřeboval bych takový, který by reagoval na spouštěcí impuls až novým rozpojením a spojení kontaktů (bude použit páčkový vypínač nikoliv tlačítko). Při uvedení do 2. stavu, nestabilního, by totiž vypínač zůstal trvale přepnutý a klasický monostabilní obvod by neustále cyklicky spínal. Mně by stačil jen jeden přechod do 2. stavu až do doby než bych ručně vypínač přepnul. Nejlépe s 555tkou. Můžete někdo poradit zapojení?

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jiriS »

Odděl spínač kondenzátorem (derivační člen).

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#3 Příspěvek od procesor »

Tak.

npr.:
Přílohy
Monostab555.PNG
(21.52 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je schema skoro na BAN, kdy už to přestanete používat ?

Když už spínač, tak rovnou přepínač a toto zapojení (první půlka, dál už si ten puls zpracujte čímkoliv) :

Obrázek
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud se místo NAND použije CMOS s hysterezí, lze zbylá dvě hradla využít jako MKO (tzv. "zkracovač pulsu").
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

ZdenekHQ píše:...kdy už to přestanete používat ?
Nepřestaneme třeba proto:
1)Když tam chci jednoho švába, místo dvou
2)Když nemám možnost použít přepínací kontakt
3)Když si o tu 555ku přímo řeknu?...
4)Co máš Zdenku proti 555? :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ad 1) - https://www.google.cz/search?q=cmos+pul ... =isch&sa=X& + to, co je na první půlce zmíněného obrázku

Zbytek - proti 555 nemám nic, ale běžný spínač generuje zákmity stejně jako tlačítko, tak si tohle zapojení s 555 klidně postav, jen se potom nediv...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Malé P.S. - kdyby tam Procesor místo 100K dal 10K, dá se uvažovat o lepší odolnosti proti zákmitům, ale nevím, co na to řekne ten vnitřní dělič v 555 při kapacitě C2=10N, nechce se mě to teď hledat....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#9 Příspěvek od Iroot »

Děkuji všem za odpověď obzvlášť Processorovi , zkusím zapojení podle Procesora. Vysvětlím proč potřebuji takovýhle divný monostabilní klopný obvod a zároveň tak reaguji na Frantujetel11. MKO bude spolu "čidlem" na zahradě, kde mně každý rok ukradnou tu úrodu tu něco jiného. Jednoduchým odolným ale účinným "Čidlem" může být ten zmiňovaný páčkový přepínač nebo prádelní kulík s čelistmi jako kontakty viz. foto. K páčce přepínače nebo mezi čelisti kulíku se vloží dřevěný klínek a k němu přivázaný rybářský vlasec, Saturna, a ta se natáhne přes zahradu do míst kudy zloděj často chodí. Kopne do saturny čelisti kulíku sepnou obvod se spojí, aktivuje MKO. A teď to důležité. Obyčejný MKO by neustále aktivoval GSM alarm, ktarý by mi opakovaně volal a blokoval mobil ve chvíli, kdy buď potřebuju zavolat sousedovi nebo policajty, prostě něco dělat. Nová aktivace MKO a uvedení do pohotovostního režimu nastane až po vložení klínku zpět mezi čelisti kulíku. Samozřejmě existuje i řešení: v kapse furt nosit 2 mobily, jeden z nich jen kvůli GSM alarmu.
Přílohy
IMG_0421.JPG
Prádelní kulík s kontakty
(27.18 KiB) Staženo 151 x
IMG_0422.JPG
(26.19 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

Tak to jsi měl napsat rovnou...
Použil bych zapojení podle obr.2, akorát před relé dát NPN tranzistor (emitor na zem, báze na odpor 1k, kolektor na relé) a na ten spínací kontakt od kolíčku bych dal napájení celýho toho bazmeku (pokud je to venku, tak bych rozhodně ten kontakt udělal z něčeho zlacenýho). Ten RC člen 22µ + M47 - tím nastavit požadovanou délku impulsu.
Výhodu by to mělo tu, že bez aktivace = rozpojenej kulík to nežere nic.
Přílohy
casovace s 555.gif
(37.5 KiB) Staženo 240 x

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#11 Příspěvek od Iroot »

Děkuji moc, a protože to zapojení vyšlo v AMARU tak zkusím kontaktovat pana Bučka v Brně jestli k tomu zapojení na obr. 2 nemá DPS.

2) Ještě bych měl dotaz na ZdenkaHQ: mohl byste mne nasměrovat k jakým hodnotám C2 bych se měl přiklonit, aby nedocházelo k zákmitům u Procesorova zapojení? Tohle zapojení bych taky vyzkoušel s tím, že bych na místo odporu 100k dal trimr 100k a zkoušel najít mezi hodnotami 10 a 100k vhodný bod aby k zákmitům nedocházelo.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#12 Příspěvek od procesor »

Ak čas impulzu MKO (napr. 1sek ) je oveľa väčší ako čas mechanického "odskakovania" kontaktu tlačidla (bežne 10...100ms) je to nepodstatné to kmitanie. C2(pomocný filtračný) môže byť od 10nF do 100nF. Veľkosť sa volí od toho ako rýchlo po zapnutí napájania sa musí ustáliť napätie pre referencie komparátorov.
Podľa typu obvodu (bipolá/Cmos) sú vo vnútri tri rovnaké odpory v sérii, ktoré tvoria referencie pre komparátory (5kΩ/100kΩ).

Inkriminovaný odpor je lepší ak je podstatne väčší ako R2 a aj ako vnútorné odpory deliča referencií. Takže pre CMOS to môže byť aj 470kΩ.
Ak má prívod ku kontaktu väčšiu kapacitu (dlhšie prívody) zvyšuje sa odolnosť k nežiadúcemu javu. Dá sa tam pridať paralelne 47...470pF.


K obvodu na Obr.2: Nezmyselne je zapojená dióda DUT k pinu 2. Počas zopnutého tranzistoru má pin2 dosť zle definovaný potenciál.

Obvod ktorý generuje jeden impulz pri pripojení napájania sa tu už riešil (možno aj viac-krát). Skús vyhladávanie.
Přílohy
555_.PNG
(11.25 KiB) Staženo 130 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

procesor píše:Inkriminovaný odpor je lepší ak je podstatne väčší ako R2 a aj ako vnútorné odpory deliča referencií. Takže pre CMOS to môže byť aj 470kΩ.
Vzhledem k tomu, že tady jsem jiného názoru jen dokazuje to, že to je celý pitomost. Může to totiž generovat pulsy i při rozepnutí (popř. rozepnutém) kontaktu a zákmitu (popř. při silném rušivém pulsu). Doporučuju udělat to, co dělám vždycky já - postavit obě varianty v reálu a zveřejnit výsledky, načež to zahodit. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Niekde mám priebehy na pine 2 555-ky pri zopnutí aj rozopnutí tlačidla.
Pohľadám.
Staršie vlákno s mono555 pre kŕmenie rybičiek riešil dratek000 aj s plošným spojom. V princípe niečo podobné ako tento alarm.
Nižšie som upravil "Obr.2" ako by mohol fachčiť, podobne ako v tom odkaze vyššie. Relé spína NPN tranzistor ako písal frantajetel11
Přílohy
MONO-PWUP.PNG
(23.49 KiB) Staženo 152 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#15 Příspěvek od procesor »

Dúfam, že som to nakreslil v zásade dobre.
Ako určiť parametre RC obvodov okolo Triger-u ... z tohoto sa dá.

Pripomienky zapracujem do obrázku.
Přílohy
555_triger.png
(85.49 KiB) Staženo 162 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“