Zapojení LED na 240V.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

paycz píše:je to jednoduché stačí tam dát zonerku např 12v a pak podle ohmova zákonu zjistíš odpor
workhard píše::arrow: Smělá hypotéza :!:
FSKUTKU OBĚVNÁ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bastlir40
Příspěvky: 463
Registrován: 27 srp 2010, 02:00
Bydliště: Příbram

#17 Příspěvek od bastlir40 »

jindr píše:


To není ono!
Pak mi vysvětli, jaký je rozdíl mezi odkazem, který jsem ti poslal já a tím, co ti poslal serviceman.
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz

Uživatelský avatar
Rako
Příspěvky: 40
Registrován: 29 bře 2014, 01:00

#18 Příspěvek od Rako »

paycz píše:je to jednoduché stačí tam dát zonerku např 12v a pak podle ohmova zákonu zjistíš odpor
Miesto "zonerky" použij kondenzátor a knemu pripoj paralelne vybíjací odpor.
LEDky sním do série.Kapacitu spočítaj podľa počtu LEDiek.Usmerňovač netreba, LEDka je sama usmerňovač.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Rako píše:...Usmerňovač netreba, LEDka je sama usmerňovač.
Kdybys to někdy zkusil, nenapsal bys takovej blábol. Ona sice LEDka propouští jedním směrem jako každá další dioda, ale má závěrný napětí jenom asi 5-6V, takže aby se nezničila průrazem opačným napětím, je potřeba ji zapojit příslušným způsobem - buď k ní do série zapojit další "obyčejnou" diodu s dostatečně velkým závěrným napětím, která nedovolí průtok nadměrnýho proudu LEDkou v závěrným směru, nebo se musí k LEDce antiparalelně připojit další dioda, která "svede" opačně pólovaný napětí, který by jinak prorazilo PN přechod LEDky. S výhodou jde použít další LED (pólovaná opačně než ta první) - každá z antiparalelní dvojice LED pak bude svítit v jedný půlvlně napájecího proudu a POTOM SKUTEČNĚ NENÍ POTŘEBA ŽÁDNEJ DALŠÍ USMĚRŇOVAČ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jindr
Příspěvky: 24
Registrován: 17 bře 2012, 01:00

#20 Příspěvek od jindr »

bastlir40 píše:
jindr píše:


To není ono!
Pak mi vysvětli, jaký je rozdíl mezi odkazem, který jsem ti poslal já a tím, co ti poslal serviceman.


Na tom druhém se mi to zdá jednodušší, tak asi jak jsem to tušil. Díky.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Otkundes »

EKKAR: souhlas, jen jeden můj poznatek:
Též jsem si do nedávna myslel, že LED-ky snesou v závěrném směru nějakých 5 až 6 V, než dojde k jejich průrazu.
Před dvěma měsíci jsem měřil voltampérové charakteristiky běžných signalizačních diod a jedné bílé, vše průměr 5 mm.
Hodně jsem se však divil, když jsem zjistil, že v závěrném směru protéká:
u červené LED -0,1 mA při napětí -20,35V mezi vývody diody;
u zelené a žluté LED netekl ani jediný µA, dokonce při -29,3V,
u bílé LED, pak 1µA při -18V a 20µA při -28,5 V.
Po skončení trápení diod v závěrném směru, jsem je znovu zkusil v propustném směru, zda jsem je snad nezničil. Fungovaly, jejich parametry zůstaly nezměněny.
Ty barevné byly snad ještě od Tesly, ta bílá z GME, výrobce ani typ neznám, prý vysoce svítivá.
Měřeno přístroji M1T 330 a M1T 242, zdroj BS525, předřadný odpor 33k pro závěrný směr.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Dost citlivé na závěr jsou modré, UV a některé bílé. U jedněch modrých, které používáme pod displaye stačilo ke zničení snad 10-12V v závěru.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

Viděl jsem v gramofonu nabastlenou kontrolku - červená LED přes odpor přímo na síť. Přežila.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

Je to různý, typ od typu, hlavně to ale klesá s teplotou - takže když vezmete studenou LEDku a zrovna na ni přivedete závěr, vydrží daleko víc, než když ji budete mít rozsvícenou 50Hz střídavinou a napětí propust/závěr na ní bude 50:50. Pak prostě povolí přechod ani nevíte jak - a hlavně v sériový řadě to pak nabyde lavinovej charakter...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

EKKAR:
Chápu, přece již před půlstoletím platilo, že největším nepřítelem všech polovodičů, je ztrátové teplo a zvýšená teplota. To musí každý konstruktér respektovat a při návrhu zohlednit.
Jak koukám do svých záznamů, měřil jsem při teplotě 20,5°C a diody měl při měření přikryté černým krytem, abych vyloučil vliv okolního světla na výsledky měření (fotovoltaický jev).
Napájet LED-ku střídavým proudem, je zvěrstvo nejen pro ni, ale i pro oči. Snad i ti největší šetřilové, do svých LED žárovek raději instalují křemíkový usměrňovač a vyhlazovací kondík. Ale o tom můj předchozí příspěvek nebyl. Důležité (alespoň pro mne) je zjištění, že svítivky mají za normální pokojové teploty, závěrné napětí vyšší, než jen těch 5 či 6 voltů...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“