Notebook Acer 5220 Extensa zamrzava

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

Notebook Acer 5220 Extensa zamrzava

#1 Příspěvek od ferro0 »

Zdravim,

ze sberneho boxu jsem si prinesl tehle ntb. Po pripojeni k adapteru nabehl na nekolik vterin "bootovaci obrazovka" dale modra a restart a tak stale dokola. Rozhodl jsem se pro s formatovani disku a novou instalaci WIN XP. Instalace probihala nekolik minut a ntb se vypnul. Problem byl zaneseny ventilator, ktery se nemohl ani roztocit. Nasledna instalace probehla v poradku a po stazeni driveru ze stranek acer.cz se zdalo vse ok. Je priblizne do dvou hodin se vypne disk, zamrzne plocha na nekolik minu lze hybat sipkou nez zatuhne uplne.
Grafika Intel
Disk Hitachi - 12 realokovanych sektoru. Pocet se nemeni. smart ok.
Test pameti ok
Teplota procesoru do 60℃ pri plnem zatizeni.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od DELONG »

Je to vada hardvéru . Vadná GPU alebo pamäť . Alebo nedostatočné napájanie niekedy aj slabý zdroj pre GPU. Možný je aj nevykúrený autobus :lol: (studený spoj) .
Windovs nevie presne zistiť ktorý hardvér je zlý tak preto sa vypne alebo zamrzne. Dá sa to aj dohľadať z výpisu denníka udalostí :wink: .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Pekne blbosti trepes.
Ma to grafiku Intel.
Aky zdroj - WTF?

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#4 Příspěvek od DELONG »

A tá garfika nemá napájenie ? Zdroj myslím napätia ktorý kŕmi grafiku.

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#5 Příspěvek od MAJO39 »

Ja by som vyskúšal iný HDD aj napriek tomu, že tento vyzerá byť ok. Už sa mi stalo, že systém bol pribrzdený a občas zamŕzal a na vine bol HDD. Tiež bol podĺa smartu a crystal disk infa ok. Až jedného dňa začal vydávať zvuky ako cirkulár a zdochol nadobro. :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

A v kolkych notebookoch si mal problem s napajanim chipsetu (kde je grafika integrovana)? Ja v ziadnom. Ako si vobec dosiel k tomu, ze to sposobuje grafika?

ferro0 pise, ze sa vypne disk. Takze zacal by som tym, ze nabootujem nejaky live Linux a testujem tam.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#7 Příspěvek od DELONG »

Ešte raz som si to prečítal a máš pravdu rnbw . Tak ten disk som nejak prehliadol prepáč :oops: .
Na integrovanej grafika sa my to nestalo to je pravda ale na externej už áno.

Možno ho stačí naformátovať v linuxe a potom "natlačiť" naň Win . A možno už zhrdzavel na tom zbernom dvore :lol: .
MAJO39 má pravdu pre zlý disk to zamŕzalo aj mne už veľa krát a pomohla len výmena aj keď test ukázal že je OK . Alebo rovno vymeniť disk. Klasické železá su už lacné . Ja používam už len SSD .

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#8 Příspěvek od ferro0 »

Jeste doplnim, ze disk v biosu byl v rezimu AHCI. Instalace WIN nebyla mozna, protoze nebyl nalezen disk. Zrejme chybejici ovladac v inst. CD. Disk jsem prepnul do IDE mode. Provedl jsem znovu novou instalaci WIN s vynechanim ovladace Intel SATA AHCI Driver a zatim NTB bezi nekolik hodin bez problemu.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#9 Příspěvek od Harry.pa »

Podle toho, co píšeš se notes přehřívá. Odmontuj chladič, očisti ze všeho tu šedou zatvrdlou hmotu a napastuj novou teplovodivou pastou. Pak by to mělo zase chodit v pohodě. Já s úspěchem používám toto. Je to levný, netvrdne a na rozdíl od různých drahých past nevysychá. Rozdíl v přenosu tepla je proti drahým pastám minimální, po delšim čase je na tom tato bílá líp, protože je pořád jako nová.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#10 Příspěvek od ferro0 »

Novou pastu jsem jiz nanesl pri cisteni ventilatoru a hlinikoveho zebrovani. Na procesor jsem pouzil sedou pastu. Grafika ma tepelny prechod na chladic pres teplovodivou gumu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Tam bych podle toho, že se vypne disk čekal problém okolo jižního můstku.... možná bych jej zkusil nahřát.

Harry.pa: 60℃ mi nepřijde jako přehřívání. Běžně se mám na procesoru přes 70℃ i více.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Prošel bych system log, jestli se tam neobjevují nějaké hlášky od disku nebo řadiče.
Některé Acery měly zvlášť blbě vyřešené napájení, takže se slabou baterií se i při napájení ze sítě různě vypínaly, umírala klávesnice a celkově to vypadalo jako nestabilní wokna. Stačilo vyndat baterii a jet jen ze zdroje.

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#13 Příspěvek od Harry.pa »

Rezis: s tou teplotou je to složitější. Ta teplota může být na procesoru 60°C, ale na grafice nebo chipsetu to může být víc, v závislosti na tom, kde je čidlo na měření teploty. Taky někdy přestane vodit teplo "heatpipe", protože se poručí hermetičnost a unikne její obsah. Potom se z ní stane jen kus mědi.

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#14 Příspěvek od ferro0 »

V jinem Aceru Extansa 5630 stejny problem s timto diskem. V obou pripadech jsem sifroval system. oddil Truecryptem. Problem se zamrzavanim jsem vyresil opetovnou instalaci win a pri zadavani parametru sifrovani jsem tentokrat nezvolil sifrovani "Host protected Area" oblast na disku, kde se maji nachazet syst. nastroje, ktere nelze zasifrovat. Nyni disk pracuje bez problemu jak na Extansa 5220 s win xp, tak na Extansa 5630 s win 7 64.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Harry.pa píše:Rezis: s tou teplotou je to složitější. Ta teplota může být na procesoru 60°C, ale na grafice nebo chipsetu to může být víc, v závislosti na tom, kde je čidlo na měření teploty.
Čidlo může být kde chce, 60°C je provozní teplota, která se odvádí přes chladič pryč. Pokud by ten chladič nefungoval, tak by se kumulovala na vyšší teplotu a dosáhlo by se bodu zaseknutí a záseku, ale to už je jiná věc.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“