Reflektor LED přestal svítit.

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Reflektor LED přestal svítit.

#1 Příspěvek od Yarda1 »

Nedávno jsem si koupil reflektor LED, podobný tomuhle:
http://www.ledsviti.cz/LED-reflektor-10W-tepla-bila
Když jsem jej zapojil (potřeboval jsem posvítit v bytě, kde nebyly namontované lustry), po pár hodinách přestal svítit. Problém je v měniči.
Tak jsem to zkoušel na trafo z vláčků (ten stejnosměrný výstup, samozřejmě), čip svítí a avometem jsem naměřil, že tam teče (při cca 12V) asi 12mA a to už svítí docela solidně (P=UxI=12x0,012 asi 0,1 až 0,2W beru nepřesnost měření - je to možné? Ten avomet není nejnovější kupoval jsem si ho ještě v době her a malin nezralých).
Z údajů na tom měniči jsem se domníval, že je to proudový zdroj a do zátěže cpe 300mA. Nebude to náhodou podobný údaj jako výkon reproduktorů PMPO?
Pravda, při měření jsem aplikoval metodu Žaves (asi to ještě pro jistotu přeměřím), ale rozdíl mezi naměřenou hodnotou a údaji na měniči se mi zdá poněkud velký. Jaký asi příkon by ten LED čip mohl mít?
Přílohy
LEDsvetlo1.JPG
(5.35 KiB) Staženo 128 x
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#2 Příspěvek od dreamer »

12mA na takový reflektor se mi zdá opravdu málo i při 12V. Viděl bych to na chybu měření. Zkus zjistit jaké jsou tam LED a jak jsou zapojené. U takto výkonných LED záleží na dodržení maximálního proudu, při překročení dost rychle odcházeji, při nižším zase o dost málo svítí.
300mA podle štítku odpovídá - při 33V což je v rozmezí udávaném na štítku je příkon 10W jak je uváděno v popisku k tomu reflektoru.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Já tam vidím z toho obrázku, že to je asi 300mA či více?

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Bílý čip bude už při 12 mA docela svítit. Většina 10W čipů mívá 3x3 1W čipů, ty mívají cca 10V proud cca 1A. Podle štítku budou jednotlivé čipy asi pouze seriově a to by pak opravdu bylo 300mA/30V.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
ano, pro tuto LED budeš potřebovat proudový zdroj 300mA, uvedený např. zde
Yarda1 píše:...Z údajů na tom měniči jsem se domníval, že je to proudový zdroj a do zátěže cpe 300mA. Nebude to náhodou podobný údaj jako výkon reproduktorů PMPO?..."
Připojíš LED k tomuto uvedenému zdroji, bude jí protékat 300mA, napětí na ní bude pro tebe jen "podružná informace" - cca. 33V ± nějaký ten voltík. Nesrovnávej to s výkonem do repro :lol:, prostě po zapnutí bude žrát cca. 10W a basta. Jo a zkoušej tu LEDku jen připevněnou k chladiči!!!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#6 Příspěvek od milous2 »

Mám foto 10W Led reflektoru kde je napájen 7-12V= zdrojem. Tak jen se neukvapit a nespálit čip. Vím,že je to dáno proudem,ale opatrnosti není nikdy dost.
Přílohy
LED reflektor 10W.JPG
(100.64 KiB) Staženo 135 x

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#7 Příspěvek od gepard »

Dle štítku zdroje, který uvedl Yarda1 na začátku, se jedná o druhou verzi - o zdroj s konstantním proudem 300mA ±5%, 20÷45VDC.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#8 Příspěvek od milous2 »

Já jen,že Yarda1 na začátku uvedl,že to zkoušel trafem na vláčky,který dává kolem 12V a píše,že mu to na něj svítilo,tak proto.
Malý dotaz. Je vidět ta přiložená fotka v mém příspěvku? Já ji tam nevidim.Teda vidim,ale jen po přihlášení do vlákna.Jak je to možné? Už je to po několikáté. Dík.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Yarda1 píše: ...
Tak jsem to zkoušel na trafo z vláčků (ten stejnosměrný výstup, samozřejmě), čip svítí a avometem jsem naměřil, že tam teče (při cca 12V) asi 12mA a to už svítí docela solidně (P=UxI=12x0,012 asi 0,1 až 0,2W beru nepřesnost měření - je to možné? ....


Jestli myslíš "Piko trafo", tak tam je bez jakékoliv filtrace AC, usměrněné selenem, takže špičkové napětí dost velké a proto ti to asi svítí a měříš nesmysly.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#10 Příspěvek od gepard »

Pokud na tuhle LED-ku připojí natvrdo 12VDC, nic se nestane. Veme si xy mA - těžko říct. Je stavěná na odběr 300mA (při těch až cca 33V). Pro takovéto jeho testy doporučuji mít tu LEDku na chladiči... při zvyšování U se najednou zvýší odběr a ten její (rádoby) chladič to neustojí a odpálí se jí čip.
Ten obrázek tam máš ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#11 Příspěvek od milous2 »

gepard:Děkuju za zprávu. U mě není,jak sem popsal.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#12 Příspěvek od gepard »

Kolikráte mi pomohlo v prohlížeči odebrat/smazat cookies a bylo po problému ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Mám tady vzorkové LED 250W, je tam na podložce 16*16 čipů. Výrobce uvádí 6,1A a napětí 35 až 44V. Je to směs různých čipů a začíná to slabě svítit už při cca 8V, při 12-15V to má celkem solidní jas, ale barvu do oranžova - při plném jasu je to bílomodrozelené.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#14 Příspěvek od gepard »

250W LED 8O - no to mě poxer! Mám doma 2ks 50W LED a potřebný zdroj jako ND ke stávajícímu reflektoru. 100W LEDky jsem již viděl, jsou o něco větší, ale ty 250ky to už musí být "deska"!
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Ta podložka je velká jak krabička cigaret a je to měď asi 3mm silná, zespodu stříbřená.

Tohle je speciál, určený pod vodní hladinu a asi se to uchladí do vody. Nějak nevidím žádnou výhodu těchto bločků nad 50W, pokud to nemá být nějaký úzce směrový reflektor. Stejně u toho musí být obrovský pasivní chladič, nebo aktiv.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“