VKV impedanční transformátor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Na měření takovýchto věcí je třeba profivýbava . Zde už drát přestává být drátem a i připojení sond rozmetá jinak přizpůsobenou sopustavu , může se přidat kmitání , které vyhodnotíš coby signál atd . Raději jsem tyto věci dal na polyskop profíkovi anebo pozval člověka s profiměřákem na místo , pokud nejdou zesy vymontovat .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Jestli tuto možnost nemáš: emitorový sledovač s bezindukčním odporem na přizpůsobení by to nespravily?
Není to sice "to ono", ale v bastlířských podmínkách to dává velmi dobré výsledky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

No to by jsi měl odhadnout ze ss stavu . No a na pasivní sondu potřebuješ už velká napětí , pokud je bez předpětí . Ale co , snažit se můžeš . Také jsem to zkraje zkoušel , tedy i na vyšší kmitočty , když se zde začaly vyrábět a prodávat KF9XX .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

greedy píše:Transformátor na převod impedance mi tedy přijde jednodušší, než emitorový sledovač, který musí mít nastavený pracovní bod. Zkrátka víc součástek
a co použít jen odporový dělič . . .
bude mít sice útlum, ale kmitočtový průběh vyrovnaný v celém pásmu . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

a nebo použít dvouotvorové jadýrko, přes střední sloupek namotat drátem 0,3mm quadrifilární vinutí se čtyřmi závity a zapojit podobně jako na obrázku . . .
a zkusit to . . .
Přílohy
balun20.jpg
(19.68 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Milan »

Jako klasický transformátor na těch+- 150MHz se ti to zřejmě nepodaří realizovat. Důvodem jsou parazitní kapacity vinutí a poměrně velká výst impedance obvodu ( 1,5k),což bude krásná dolní propust se zlomem tak na
desítkách MHz a útlum na těch 150MHz bude alespoň 20dB.Problémem jsou materiály jader,např. toroidů,kde z produkce Pramet pro ty kmitočty přichází v úvahu asi jen N01 a N01P.Tam je však Al tak malé,max.desítky nH/z ²,že potřebný počet závitů na primáru ( pro těch 1,5k) vychází tak nejméně na 20,no a z toho parazitní kapacita vinutí na primáru odhadem 10-15pF to celé zmrší.S materiály Philips je to podobné. Prostě aby trafo trafovalo,musí být ωLh větší než těch 1,5k (Lh - "hlavní indukčnost" trafa na primáru) .
Proto se používají na vf tzv.linkové transformátory,které jsou motány třeba z nějaké dvojlinky (aneb podobné i z drátu) ,viz třeba symetrizační členy tv z 300 na 75Ω.To se ovšem bez přístrojů navrhnout jednoduše nedá,stačí kus drátu volně nebo špatně navržený spoj a ulítne to o desítky dB a vytvoří to všelijaké hrby na frekv,charakteristice.
Vřele ti doporučuji řešení,které navrhuje Hill - tj.buď sledovač,nebo popř.zesilovač s nějakým FRB... ,odporem v kolektoru max.stovky Ω a kolektorovým proudem "co to snese",třeba 20mA.Máš totiž výhodu v tom,že nepotřebuješ převod symetrické impedance na nesymetrickou či opačně,takže to trafo je tam zbytečné a lze to nahradit impedančním přizpůsobením tranzistorem/odpory.
Samostatným problémem je to měření,obávám se,že se s tvým řešením spíše bude jednat o zkoušení s výsledkem špatný/možná dobrý. Osobně,nemaje k tomu přístroje,bych to nechal na těch,co je mají. Je to podobné jako s nastavením paraboly u satelitu- když nemám měřáček za pár stovek,můžu na tom strávit ještě s někým klidně celé odpoledne.

Jinak je ještě jiná možnost,jak to přizpůsobit,viz třeba přiložený obrázek.
Přílohy
přizpůsobení 1,5k na 75.JPG
(89.17 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#9 Příspěvek od jasin »

Na přizpůsobení v tomto rozsahu stačí jednoduchý L článek.
Cívečka s jádrem a kapacitní trimr. Nastavení je jednoznačné na rozdíl od T článku kde to nastavení je nejméně dvojznačné a jen jedno je to správné.
Podle profesora Parkinsona to se stoprocentní jistotou nastaví špatně.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

asi by to chtělo si postavit analogový přijímač, s vyvedeným napětím AVC, které by se měřilo . . . a nacejchovat podle profi měřáku úrovně.
jak to popisuješ, tak to nebude jednoznačné . . .
kostičkovat ti bude ne jen slabý signál,
ale i klidně silnější, obsahující šum, nebo fázové chyby v signále . . .
V dobách analogové televize jsem měl takto upravený přenosný televizor Merkur. Měl jsem tam eSmetr(měřáček) a přepínatelné útlumy 0 až -80dB.
Nastavené to bylo podle profi měřáku a pak jsem to používal celá devadesátá léta . . .

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Milan »

Jsi velký optimista a to měření µV na cca 150 MHz domácím bastlem, ,tak to jsem se fakt pobavil :D . Mimochodem,kdyby ti to i něco ukázalo,bude to vyzařování toho oscilátoru a nezbavíš se toho a ani neposoudíš,jestli to tam skutečně je nebo ne.
Ta metoda zkoušení jen útlumovým článkem hloupá rozhodně není a ledacos se tak dá změřit. Ne ovšem na pokojové anténě,kde když pohnu závěsem nebo projedou kolem popeláři,tak to ulítne klidně z krásy do kostiček. A nezapomeň,že ledaskde cestou a určitě v tv bude nějaké AVC,které se bude snažit ten utlumený signál zpátky zvětšit a jestli to pak bude to samé,to ví jen bůh a možná nějaký konstruktér těch zařízení.Myslím,že výsledek bude stejný,jako můj satelitní příjem tv,kde to ukazuje na všech kanálech a za každých okolností signál asi 60% z maxima,ovšem s realitou to nemá společného nic,jen to dobře vypadá ( já bych tam naprogramoval 99%).A to nemluvím o konstrukci útl.článků na 150MHz ,nedej bože nějaký přepínač či poťák z GM k tomu . No ,já jsem na rozdíl od tebe na těhle frekv.pesimista,neb jsem si s tím již mnohokrát nabil ústa- vždy to dopadlo hůř,než jsem myslel. Tak bádej a zkoušej a ať se ti daří - a dej vědět ,jak to dopadlo..

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jen pro zajímavost . Vysílá se někde veřejně dosažitelný analogový signál pro uvedení např. toho Merkura do chodu ? Hraní si s těmito věcmi na těchto výkonech má hned dvě příjemné vlastnosti . Nezabije tě to a je to levné . :lol:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Dneska už asi nikde :cry: .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“