Tesla 820A, měření na vstupní jednotce VKV

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Tesla 820A, měření na vstupní jednotce VKV

#1 Příspěvek od Roxio »

Dobrý den všem. Potřebuji se poradit s ohledem na měření kmitočtu a amplitudy oscilátoru vstupní jednotky VKV. Mám problém že se pomocí osciloskopu ani čítače nemohu doměřit kmitočtu na kterém kmitá oscilátor směšovače. Otázka zní jak velká je apmlituda oscilátoru nevíte náhodou někdo? Předem díky za odpovědi. :wink:

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Asi by bylo dobré úvést typ vst.jednotky nebo rádia a typ osciloskopu/čítače a sondy. Je docela převděpodobné,že připojením sondy oscilátor přestane zcela kmitat,v lepším případě ujede "do pryč". Nemůžeš přece měřit sondou,která,i když bude mít třeba 10:1 jen cca 15pF v obvodech,kde vlastní ladící kapacita je srovnatelná nebo menší. Jinak amplituda bude ve stovkách mV,ale takto ji nezměříš.Pokud nemáš ani sondu 10:1,ale 1:1,,tak to zatlučeš tak,žeš určitě nic nekmitá.
Občas něco také měřím kolem těch 100MHz,ale třeba na BM520 musím navázat signál pár závity ,nemá valnou citlivost. Osciloskop používám orientačně se sondou 10:1 přes vazeb.kapacitu 2p2,ale i tak už to laděné obvody dost ovlivní.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Roxio »

A koukám kolega je z Vysočiny :-). No sondy mám 10:1 typ HP-9150(150MHz) druhá Agilent 10073C(500Mhz) a rádio je napsané v hlavičce je to TESLA 820A. Navíc na tuneru je přímu výstup oscilátoru přes dělič tuším ještě 1:10. :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

jaký máš čítač ?
nestačilo by mu udělat měřící šňůru na konci s vazebním závitem a dát mu jen "čuchnout" do krabičky vstupního dílu do míst kde je oscilátor ?
Mám dva různé čítače, jeden dělaný s U664B, jeden koupený a stačí to oběma . . .

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Roxio »

Jako čítač mám Rigol DG1022 je to GEN FCÍ s integrovaným čitačem do 200MHz. Měřil jsem sním třeba krystalový oscilátor u PIC16F873A přímo na krystalu a nebyl problém.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Roxio »

Tím měřicím kabelem se myslí jen koax a nakoci pár závitů? To sem nikdy nedělal tak se ptám nemůžu vědět všechno. To funkuje jako magnetickým polem vázané cívky?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

ano,
stačí několik závitů . . .
a přepnout na maximální citlivost čítače . . .

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Každý takový tuner něco vyzařuje, takže někdy se to dá "našvindlovat" a pro orientační měření použít "druhý přijímač", nejlépe pokud jde přepnout na "úzkou FM". Zajímavý je v tomto USB DVB-T tuner se SW SDR.

Uživatelský avatar
Roxio
Příspěvky: 120
Registrován: 15 lis 2005, 01:00
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Roxio »

Tak sem to skusil stou cívkou připojenou na měřící šínu a nic. Tak už nevím. Leda že by ta amplituda byla fakt malá. :?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

Na to je dobré si udělat předzesilovač s trandem, nebo lépe s MAR-3 nebo podobným:

http://194.75.38.69/pdfs/MAR-3+.pdf

Volitelná cívka RFC jsou asi 3 závity na průměru 3 mm.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#11 Příspěvek od Milan »

Měl jsem bohužel fatální problém s počítačem s XP a ten skončil nakonec ve sběrném dvoře,čehož však již těžce lituji,neb Win 8.1 v novém NTB mohl vymyslet jen nějaký šílenec......
Ale zpět k problému- když koukám na ten oscilátor (T3,KF125),tak pokud
se dostaneš k cívce L8,zapoj na sondu osciloskopu cívečku tak 5záv na průměru 5mm délka tak 10mm,drát třeba 0,5mm a když ji přiblížíš,musí být signál vidět - pokud ne,pak to asi nekmitá.Můžeš zkusit i jiné rádio naladěné o mf výš,když přiblížíš anténu k vst.jednotce,musíš to při ladění najít. Jinak to,že oscilátor kmitá,lze zjistit i náhradní metodou - měřit ss proud nebo napětí na tranzistoru ,při dotyku prstem třeba na kolektoru se odběr(napětí) mění.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“