výběr kamery

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

výběr kamery

#1 Příspěvek od ccode »

Dobrý den.
Chci požádat o pomoc při výběru digitální kamery.
Jde o náhradu HD kamery Panasonic HC-V10, která cca 3 měsíce po záruce přestala fungovat a cena její opravy by dle odhadu přesáhla asi 60% ceny nové. Stávající kamera svými parametry zcela vyhovovala. Vzhledem k ceně a parametrům mám zatím vybrané tyto kamery: Panasonic HC-V130EP-K a SONY HDR-CX240EB. Obě se dají koupit za necelých 5000Kč.

Zde bych potřeboval poradit od někoho znalého těchto kamer, která z nich je lepší volba, zejména mechanicky odolnější, případně zda u některé z nich je nějaká funkce výrazně horší (stabilizace obrazu apod.)

Použití se předpokládá asi 5x do týdne pro záznam 5-15 minut/den v základním automatickém nastavení, 14-cti letým synem.

Pro Panasonic je plusem, že ovládání a sw pro zpracování bude podobný jako u předešlé kamery.

Děkuji
Přílohy
kamery.JPG
(73.77 KiB) Staženo 286 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Jednoznačně tu Sony.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#3 Příspěvek od ccode »

Děkuji za reakci na dotaz.
p32 v čem je, ta SONY výhodnější - lepší ?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

mám staršího Panasonica v provozu od 2010 a spokojenost . . .
nemá sice fullHD, ale stačí . . .
a na 100 m lze se stojánkem udělat záběr jako z několika metrů . . .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Parametry mají obě tejné, ale přece jen bych dával spíše karty micro než obyčejné (lze použit i z jiných zařízení a hlavně obráceně). Čas uzávěrky 1/10000 s je taky někdy výhodnější. No a H.264 je dnes takový standard u všeho, ne ? Proč by to mělo chybět ? Pokud tedy nepotřebuješ mít větší zoom, tak je na tom lépe ta Sony. Taky záleží na tom, jak je optika toho většího zoomu udělaná a jak ji doopravdy využiješ.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Standa99 »

Ty senzory mají s tímhle zoomem velikost 1/5.8"? To bych si raději vzal slušnější kompakt se senzorem, který na tom bude daleko lépe (např. 1/1.7").
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Malý dotázek (trošku k tématu)- proč se úhlopříčka snímacího prvku značí takhle krkolomně? Je to díky US zvyku? By bylo logičtější napsat třeba 0,4" třeba. Ne?
Ty zlomky, to už potřebuju kalkulačku abych si to spočítal.

Mimochodem- to ty kamery mají fakt tak malé snímače? Je pravda, že čím menší snímač, tím vyjde menší i optika, a digitální šum (který rostě s klesající úhlopříčkou) není u videa tak problematický jak u foto. Ale i tak mě překvapuje, že můj ultrazoom, který mám už 8 let, má úhlopříčku 10mm a tyhle nové namakané kamery jen asi 4,4mm...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

Ono se dají najít informace k těm velikostem.
Je fakt, že se v dnešní době nějak daří vyrobit senzor, který jakž takž zvládne takové rozlišení v téhle velikosti (i když to hlava nebere u fyzické velikosti kolem 2mm). Jsem ze staré školy, kdy jsem skřípal zubama už nad senzory 1/2.3", což dnes bude high-end.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Standa99 dne 02 bře 2015, 10:36, celkem upraveno 1 x.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

No ked si zobrazim 1:1 nejaku fotku z mobilu, tak mam pocit, ze to rozlisenie ani zdaleka nedosahuju. Detail na urovni pixelov nehrozi, su to zhluky farebnych mazanic. Urcite je to aj dielo filtrov, ktore rozmazanim odstranuju sum.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Standa99 »

To je přesné, softwarově to přizpůsobuje oku líbivou mazanici.
Já měl kdysi oblíbenou tuhle stránku, dnes už to tam mají jinak seřazené a už to odpovídá momentální konzumnosti. Kamery kolem 1000$ mají šváby 1/4" a poloviční zoom proti těm bibzům 1/5.8".
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od Michal22 »

No já jsem se kdysi rozmazlil tímto: Panasonic NV-M10
Ono se to nezdá, člověk by řekl- VHS, starý krám. Ale pokud chce člověk trochu rozumně natáčet mimo stativ, tak potřebuje něco, co se dá stabilně podržet. A to tenhle Panasonic na 100% splňoval.

Dneska pokukuji po tomto:
JVC GC-PX100
Ale ta cena je přece jen už trochu vyšší, nemám už žádný kšeft, kde by si kamera na sebe vydělala. Natáčení hasičů je zadarmo :)
Takže asi nic :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Standa99 »

Pěkný kousek, senzor 1/2.3" a slušná optika, která má sice "jen" 10x optický zoom, ale proti webkamerám v lepší krabičce to bude velký rozdíl :D .
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#13 Příspěvek od ccode »

Děkuji za odpovědi k tématu.

ok1hga: Kamera, která dosloužila byla také Panasonic, "pouze" HD, a byla vybírána v době pořízení z důvodu dobré stabilizace při záznamu na větší zdálenosti.

p32: SD kartu mám z té původní, u uváděných parametrů máš pravdu, ale vzhledem k využití jsou pro účely použití dostačující i u toho Panasonicu

Standa99: Pro dané účely byl vyzkoušen ultrazoom NIKON P100 (fulHD) a L330 (HD), ale z hlediska stabilizace obrazu a rozostření a rušivých zvuků při zoomování při záznamu kamera byla lepší.

Michal22: Natáčení z ruky je cca v 95% použití a původní Pnasonic tomuto vyhověl. Cena u mě hraje velkou roli.

V žádném případě nebude kamera používána pro vytváření uměleckých děl, nebo na kšeft. Jde o záznam vlaků,autobusů, trolejbusů, metra apod. Vzhledem k omezení které má syn je to jediný možný koníček, který je schopen provozovat i když z pohledu odborníka na velmi nízké hobby úrovni.

Z tohoto důvodu by mě především zajímalo, jak jsem psal v dotazu, porovnání zejména mechanické odolnosti a stabilizace obrazu, ostatní parametry jak Panasonicu, tak SONY jsou lepší, než jměla ta původní.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

ccode- jasně, chápu.
Možná by nebylo od věci zkusit vyrobit něco takového- http://www.fotopomucky.cz/bushhawk-foto ... dukt-2054/
Tak trochu synův koníček znám, taky jsem mírně praštěný kolejnicí :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Standa99 »

Pokud je cena + zoom rozhodující, tak se nedá svítit.
Mám velmi dobrou zkušenost s Canonem G16.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“