Předřadný odpor pro budík

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Předřadný odpor pro budík

#1 Příspěvek od kejsler »

Zdravím

mám doma budík a k němu byl adaptér, jenže ten se rozbil a nyní nemám jak ten budík napájet, ale naštěstí jsem doma našel nabíječku od telefonu. Problém je v tom, že ta nabíječka dává 5 V a já potřebuji pro ten budík pouze 3 V. Odběr proudu budíku tam bohužel není, ale je to dělaný na dvě tužkový baterie, takže nevím. Napadlo mne, že bych tam napájel odpor, ale nevím kolik ohmů. Můžete mi prosím poradit jak to spočítat?

Děkuji

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Odpor ne, ale 3 diody v sérii, treba z řady 1N4001-1N4007. Na každý zůstane cca 0,7V
Jirka

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jiriS »

Odpor bez znalosti proudu asi půjde těžko vypočítat. Ale pomohla by ti LED dioda namísto odporu, žlutá nebo zelená. Ty mají úbytek v propustném směru cca 2V.
Jirka

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od patrikvarga »

LF33

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kejsler »

OK, děkuji, pak jsem ale ještě našel nabíječku co dává 3,6 V. Myslíte že bych ji mohl použít nebo tech 600 mV by tomu budíku nějak ublížilo?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Jakej u ní píšou proud a na jaký články? Jde o to, až začne budík zvonit, jestli dá dost proudu.

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kejsler »

Jakej u ní píšou proud?
Myslíte na nabíječce? Tak to je 355 mA a 3,7 V

a na jaký články?
Myslíte budík? Jsou to 2x AAA baterie. Normální tužkovky.

Tak asi tak [/b]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

kejsler píše:...
Myslíte budík? Jsou to 2x AAA baterie. Normální tužkovky.

Tak asi tak [/b]
Tak počkej - buď to jsou AAA neboli MIKROTUŽKY, nebo jsou to TUŽKOVKY a ty jsou AA - nemotat dohromady!!!


Ale každopádně - dva články ať už AA, nebo AAA znamenají napájecí napětí zhruba 1,8 až přibližně 3,1V (při úplně nových baterkách) - ty články se totiž pomalu vybíjejí trvalým proudem a jejich napětí TRVALE klesá - pomalu, ale furt. Při tak pomalým vybíjení není problém, aby zařízení pracovalo ještě při napájecím napětí MENŠÍM než 2V. Vyšší hodnotu baterky těžko dosáhnou, nižší naprosto běžně. Vzal bych tu nabíječku s výstupním napětím 3,6V a dal bych jí do série DVĚ diody - výsledný napětí kolem 2,4 až 2,5V bude odpovídat naprosto přesně situaci baterií vybitejch asi na 40% svojí původní kapacity. Kondenzátor 100uF/10V (16V) paralelně k napájecím svorkám budíku zlepší impulsní chování zdroje, nebude tolik kolísat napětí při impulsním odběru elektrickýho hodinovýho strojku (krokovýho motorku) - pokud tam je strojek a budík není digitální. Digitálnímu budíku by měl stačit kondík 10uF...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Ty tvoje nabíječky tebou uvedený napětí skutečně dávají-máš to změřený nebo to je na nich napsaný?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#10 Příspěvek od Devo70 »

kejsler píše:Jakej u ní píšou proud?
Myslíte na nabíječce? Tak to je 355 mA a 3,7 V

a na jaký články?
Myslíte budík? Jsou to 2x AAA baterie. Normální tužkovky.

Tak asi tak [/b]
Takéto parametre majú nabíjačky na staré Nokie. Obsahujú iba trafko + gretzov mostík. Po vyhladení výstupného napätia kondíkom dávajú naprázdno až 12,5V !!!

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kejsler »

Nejsou to mikrotužky, ale ty větší, takže jak říkáte AA.

Jinak zkoušel jsem je proměřit voltmetrem a skutečná hodnota napětí je opravdu někde jinde (jak píše mi-ro). Bez zatížení ta nabíječka dává 9,6 V, takže to co je uvedeno na nabíječce je pouze hodnota která je při nabíjení telefonu.

To Devo70 - Máte pravdu, je to nabíječka ze staré 10-ti leté Nokie :)

Tak co teď mám tedy dělat? Mám i jiné nabíječky (5 V, možná i 10 V), ale ty skutečné hodnoty mohou být někde jinde. To píše pouze výrobce na krytu.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

Už zase vymejšlíte zbytečný složitosti a teoretizujete. Stačí 78L02 za pět kaček. Na vstup připoj libovolnou z těch nabíječek, na výstupu budeš mít 2,6V. Pokud by to bylo málo, stačí tu 78L02 podepřít jednou diodou.
Hotovo. Není dál o čem diskutovat.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kejsler »

OK, ale jak ho mám připojit když tam jsou 3 vývody. To ten prostřední nebude zapojen? Ani nevím jak to funguje ten stabilizátor.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Ó Bóže, ó Bóže...

Najdi si datasheet, jedna noha je vstup, další je výstup, poslední je "kostra" neboli společnej vodič. Která noha je která se liší ani ne tolik typ od typu jako pouzdro od pouzdra.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#15 Příspěvek od Eleman »

Možná pro tebe kejslere bude lepší když si koupíš hotový třívoltový adaptér. Určitě se dá sehnat i levnější.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“