Náhrada mikrospínače mikrokontrolérem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chuckyw
Příspěvky: 19
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

Náhrada mikrospínače mikrokontrolérem

#1 Příspěvek od chuckyw »

Ahoj,
mám ve své konstrukci zabudovaný tablet, který se zapíná a probouzí stiskem mikrospínače (zapnutí dlouhý stisk, probuzení krátký). Chtěl bych tento mikrospínač nahradit něčím, co bude fungovat automaticky - cca 2 sekundy po zapojení napájení zapne tablet "dlouhým stiskem" a potom při použití libovolného ovládacího prvku (několik tlačítek) na konstrukci "krátkým stiskem" tablet probudí. Tato tlačítka mám připojená na MCU, takže bych si dovedl představit, že tablet budu spínat log.1 (5V) na určitém pinu MCU, ale nevím, do jaké součástky bych tento signál měl přivést. Do mikrospínače na tabletu vedou dva vodiče a stisk mikrospínače je propojí. Dalo by se to tedy vyřešit například nějakým relé?
Díky za každou radu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Bude to nejjednodušší , je bezpotenciálové a sepne "úplně" a nezávisle na teplotě . Asi by vyhověla SMD relé na 5V . Ty co vlastním jsou menší než malá kostka cukru .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Nebo optočlen.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »


Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

To nemusí fungovat ... Relé 100% bude .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Proud tlačítkem může být velmi malý, kontakty relé s tím taky po čase můžou mít problém. Osobně bych si na tlačítko sáhnul osciloskopem, jestli je tam úroveň nebo pulsy a pak bych pro zajímavost odměřil proud tekoucí stisknutým tlačítkem. Následně bych ve správné polaritě připojil optočlen, je menší, spolehlivější a levnější, než relé. Nějak mi není jasné, proč by neměl fungovat. Proud zavřeným tranzistorem je okolo 100 nA (PC817) a proud tlačítkem uspíná bezpečně. Pouze pokud by tlačítko bylo čteno velmi krátkými pulsy, mohl by být problém.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

S MosFetmi (solid_state_rele) pre DC, alebo AC to funguje spoľahlivo. Pri AC typoch je jedno ktorý vývod kde.

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 14:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

A vacsinou sa to spinacom uzemnuje. Ak je to tak (zistis ohmmetrom), tak staci obycajny tranzistor.

Uživatelský avatar
chuckyw
Příspěvky: 19
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od chuckyw »

Díky všem za rady, dal jsem tam optočlen (http://www.gme.cz/bpc-817c-p523-249) a zkušební zapojení funguje. Jenom prosím o radu (vzhledem k tomu, že se v tomhle moc nevyznám), jestli jsem pochopil správně ty parametry (a teda, jestli jsem to dobře zapojil):
If a Uf jsou proud a napětí, které ten optočlen potřebuje, aby sepnul (při 5V z mcu tedy musím přidat odpor ((5-1,2)/0,050 = 76Ω ?)).
Ic a Uce jsou proud a napětí, které je to maximálně schopné spínat, tzn. asi by se to samotné moc nehodilo pro spínání něčeho na větší proud (třeba motorek).

Je to tak?
Díky

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

If = 50mA je absolutní maximum, které když překročíš, můžeš ten optočlen zničit. Takže ten odpor rozhodně větší. Myslím, že 470Ω - 1kΩ bude stačit. :)

Uživatelský avatar
chuckyw
Příspěvky: 19
Registrován: 01 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od chuckyw »

Jo, to jsem si myslel, mám tam 680Ω, byl zrovna po ruce.

A to Ic je tak jak jsem napsal?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“