Anemometr (měřič větru) s AVR (z čeho udělat?)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

Anemometr (měřič větru) s AVR (z čeho udělat?)

#1 Příspěvek od pirat077 »

Rád bych vytvořil víceúčelovou meteostanici, která by ukazovala směr a sílu větru,

na internetu jsem zatím našel jen tyto použitelná "měřidla":

http://www.hadex.cz/t114-anemometr-k-me ... -a-wh1090/

http://www.hadex.cz/t115-ukazatel-smeru ... -a-wh1090/

Připojil bych to na AVR s nějakým obyčejným LCD a eeprom kvůli dlouhodobému zaznamenávání,

PROBLÉM JE sehnat k těm ukazatelům nějaký datasheet, apod....prostě zjistit, jak to funguje... netuším, jak moc složitě by to mohli mít udělané...

Neporadíte někdo prosím??
(Buďto datasheet nebo nějakou jinou podobně levnou a dobře vypadající věc, která by dobře sloužila?)

Díky !!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

http://sandaysoft.com/forum/viewtopic.php?p=5092 , v anemometru bych očekával totéž s rozdílem, že bude použit jen jeden jazýčkový kontakt.

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#3 Příspěvek od pirat077 »

Zaky píše:http://sandaysoft.com/forum/viewtopic.php?p=5092 , v anemometru bych očekával totéž s rozdílem, že bude použit jen jeden jazýčkový kontakt.
Díky moc !!

Jen teda asi nebude možné třeba jednou za hodinu jednorázově změřit a zapsat směr větru.

...ale bude potřeba neustále hlídat, jakých kontaktů se "směrovka" dotkla a tuto hodnotu mít uloženou až do doby než se dotkne vedle (=pootočí se) Myslím si to dobře??

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#4 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

To je dobrá otázka, záleží na velikosti magnetu, jestli je vždy sepnutý aspoň jeden kontakt, nebo v mezipolohách není sepnutý žádný, to plyne z mechanické konstrukce a asi to zjistíš teprve, až snímač koupíš :-)

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od ross4435897 »

... viz priklad
Přílohy
anm.jpg
priklad
(13.99 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#7 Příspěvek od dreamer »

Jenom pro zajímavost - proč chceš měřit rychlost větru jen 1x za hodinu? V našich končinách bývá stabilní vítr málokdy, může se ti stát že uskutečníš třeba 3x za sebou měření které bude dost mimo realitu a potom bude celé měření k ničemu. Jestli plánuješ větrnou elektráru tak bych se snažil mít měření co nejpřesnější a třeba právě podchytit maximální rychlost větru při větrných poryvech pro výpočet dimenzování uchycení. Při měření každou sekundu a ukládání hodnoty do 2byte mi vychází 63MB dat za rok jestli jsem dobře počítal. Knihovny pro ukládání na SD kartu jsou tak by při dnešních kapacitách karet neměl být problém ukládat data celá staletí :-)

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#8 Příspěvek od reese »

Co použít kombinované čidlo rychlosti a směru větru WS 12-H, někdy označené W2t.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Cowley »

reese: šoupni sem nějaký odkaz

Uživatelský avatar
reese
Příspěvky: 116
Registrován: 06 led 2008, 01:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od reese »

ENVItech Bohemia s. r. o.
Výše uvedený typ mám i s vyhodnocovací jednotkou WO 21-I, pro realizaci meteostanice, bohužel zůstalo jen u plánů.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od ross4435897 »


Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#12 Příspěvek od pirat077 »

Díky za odpovědi !!

Chystám se dělat stanici, kde se bude měřit rychlost a síla větru, teplota vzduchu a vody (několik různých čidel), vlhkost a tlak ;)

Tyhle údaje bych chtěl posílat smskou na můj mobil (potřebuju hlavně tu sílu větru => plachetnice).

Budu ještě muset popřemýšlet nad tím, jak často to měřit, protože potřebuju co nejvíc šetřit energii (bude to celé i s displejem živit baterka).


A jinak na EBAYi je to dost drahý, takhle mě ty dvě čidla i s poštovným budou stát pětistovku ;)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Najviac bude zrat ten GSM modul, hlavne pri odosielani SMS.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

pirat077 píše:...

Tyhle údaje bych chtěl posílat smskou na můj mobil (potřebuju hlavně tu sílu větru => plachetnice).

...
A to budeš měřit na břehu? Zapomeň na to, že bys blíž jak 50m od břehu naměřil relevantní rychlost větru, kterej se v ten samej moment bude prohánět nad vodní plochou! Pokud chceš měřit "pro předpověď" pro plachtění, musel bys mít stanici na bóji na volný hladině, aby neměřila proudění vzduchu ovlivněný terénníma a dalšíma překážkama, který jsou na břehu!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od bum »

Pro Vaši inspiraci na webu www.mojeelektronika.mzf.cz mám něco podobného v článku KLIMA zatím sice připojené k PC nebo měření s DMM, v současnosti toto předělávám na bezdrátový přenos s využitím PICAXE se sériovým zobrazovacím modulem.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“