Blikač reagující na zvuk

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kewlar
Příspěvky: 2
Registrován: 15 kvě 2015, 02:00

Blikač reagující na zvuk

#1 Příspěvek od Kewlar »

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak moc je by bylo složité nebo jestli je vůbec možné vyrobit blikač, který by se umístil do basového bubnu (chcete-li kopáku) reagujícího pouze na basové frekvence. Čili, aby reagoval pouze na basový buben a ne na ostatní prvky soupravy. Studoval jsem sice elektrotechnickou průmyslovku, ale obor informatika, takže si to moc dobře nedokážu představit. Jde mi hlavně o to, jestli by se našel nějaký ochotný elektrikář, který by mi navrhnul obvod, abych si ho zapojil nebo aby mi řekl, že je to moc vysoký level a mám se na to vykašlat. Nejlepší by bylo, kdyby mi to někdo přímo vyrobil :D, ale obávám se že by mě to vyšlo docela draho a navíc by byl problém s odzkoušením, protože předpokládám, že ne každý elektrikář má doma bicí soupravu. Tak jestli se někdo dobral až na konec tohohle slohu, budu vděčný za jakoukoli radu.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Jestli jsem to dobře pochopil, má to být něco jako "jednokanálová" nebo jednopásmová barevná hudba? Zkus jakoukoliv barevnou hudbu a postavit jen jeden kanál pro basy, pokud dáš mikrofon ke "kopáku" a nedáš mu zbytečně velkou citlivost, mělo by to jít.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#3 Příspěvek od samponek »

Blikač reagující na zvuk basů můžeš zapojit třeba takto, jestli ti jde jenom o určitý konkrétní basy, můžeš mezi to dát ještě pásmovou propust :)

Přes optotriak na výstupu můžeš spínat žárovky
Přílohy
pásmová propust 50 Hz.png
(107.09 KiB) Staženo 97 x
Blikač reagující na zvuk basů.png
(230.68 KiB) Staženo 87 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

A co to vzít jen mechanicky ze šlapky "kopáku"?

https://www.youtube.com/watch?v=vfZuaeR7GNM

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Nebo mezi ty dva operáky dej jednoduchou, nebo dvojitou dolní propust
Přílohy
Dvojitá dolní propust.png
(100.26 KiB) Staženo 95 x

Uživatelský avatar
Kewlar
Příspěvky: 2
Registrován: 15 kvě 2015, 02:00

#6 Příspěvek od Kewlar »

Tyjo - nečekal jsem tak rychlou a velkou odezvu - díky za zájem. Ještě bych se rád zeptal, jestli je odezva blikače dost rychlá, aby to například při vyšších rychlostech nemělo spíše rušivý efekt.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

Ak chceš čo najväčšiu rýchlosť - reakciu, tak potom to, čo Ti poradil ,,Cowley". Mechanický spínač na šlapke, ktoré bude zapojené na cievku relé /napr. 12V/ a z kontaktov relé už môžeš spínať žiarovku akého chceš výkonu /samozrejme, relé musí mať aj kontakty správne dimenzované, čo nie je problém/. Nedávať 230V priamo na kontakty kopáku, lebo sa môže stať, že pri opotrebovanej izolácií prívodov a pod. môže dôjsť krátkodobo k efektu dvoch bubeníkov Garyho Glittera, ale efekt bude veľmi krátky a potom dôjde aj tá najrockovejšia grupa k folkovému prejavu :lol: Je to najjednoduchšie, najrýchlejšie riešenie. Pri tomto efekte nejde o µsekundy, čiže komplikovaná elektronika je zbytočná.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#8 Příspěvek od samponek »

Žádný zpožďovací člen jsem tam nedal, v prvním schéma jsou RC členy, které omezují výšky a středy, když využiješ celý LM324 a zařadíš mezi to ještě ty dvě propusti za sebou, prolezou jen basy do 60 Hz. :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“