Tesla B47 Student - problém s nahráváním

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Můžeš.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#17 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Děkuji, protože mám přebytek fóliovejch stovek ale žádný "mezihodnoty" :)

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od durkovic »

elektrolytické kondenzátory môžeš nahradiť modernými radiálnymi elytmi s tým že tam kde bude potreba tak jednu nohu im predĺžiš. nieje to síce kóšer riešenie viac by tam opticky pasovali axiálne kondenzátory ale tak čo už ... (jedine že by si mal doma zásobu modrých axiálnych kondíkov Tesla...) s kapacitami je to snáď jasné... ak je tam 500uF tak použiješ nový 470uF ak je tam 5uF tak tam dáš nový s kapacitou 4.7uF a pod...

po výmene elytov by som sa ešte zameral na výmenu hnedých zvitkov (hovňákov) TC180 a pod....

a v neposlednej rade to vyžaduje vybrať von posuvné lišty tlačítkových sád a prečistiť jednotlivé dvojice kontaktov od oxidácie. potom je zaručené spoľahlivé spínanie funkcií elektroniky a vedenie signálu prepínačmi stôp bez nejakých rušivých prechodových odporov, nedokonalých kontaktov a pod....
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#19 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Teď mám takový drobný problém a to, že mi sklouzává plochý řemínek dolů a na mezikole mi spadne až na gumové obložení. Proč se to děje?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Řemínek je vytahaný. Povol tři šroubky, co drží základnu motoru, jsou v podélných dírách, a o fous posuň motor dozadu, prostě lehce dopni ten řemínek.
Siloměr asi nemáš, abys si udělal přípravek, kterým od řemenice motoru odtáhneš řemínek o půl milimetru, přičemž k tomu má být potřebná síla 3,9 - 4,4 N (400-450 pondů).
Přílohy
B4_tah_plocheho_reminku.gif
(135.77 KiB) Staženo 49 x

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#21 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Tak jsem nahodil jinej řemínek a funguje to. Teď mám ale problém s koncovým zesilovačem. Ani reprák nešumí. A vůbec nikde není žádné napětí. Předzesilovací část funguje, po přivedení signálu do gramo svorky indikátor reaguje ale koncák je uplně mrtvej jako by tam nešlo napájení. Nemáte nějakou radu kde měřit aby se zjistilo co konkrétně tomu chybí?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Vždyť to všechno je v návodu k údržbě, ve schématu jsou popsaná veškerá potřebná napětí.
Ale neřekl bych, že koncák nejede. Daleko častěji je jen přerušené vedení signálu k reproduktoru, protože má v cestě spodní kontakt na přepínači přehrávání (vnější přepínací lišta) a další spodní kontakt, tentokrát na tlačítku záznamu (prostřední přepínací lišta). Ty kontakty jsou paralelně, kterékoli z tlačítek připojuje reproduktor.
Nejzrádnější je ale rozpínací kontakt (3-4) v konektoru pro vnější reproduktor - někdy prostě zůstane rozpojený a sám nespojí.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#23 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Nojo, ale na DPS na straně koncáku jsem třeba na kondenzátorech nenaměřil ani volt a to včetně přímo koncových tranzistorů. Mě spíš přijde, že se během pájení a častého pohybu z deskou a ohýbání drátů nějaký drát přelomil. A je jen malá pravděpodobnost že jsem závadu způsobil já výměnou kapacit :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Tak to jo, to budeš muset po drátkách. Ty nebyly nikdy příliš nakloněné ohýbání při naklánění desky a lámou se.
Tak hledej, s tím ti na dálku těžko radit.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#25 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Zatím to vypadá že nemám žádnou šanci to najít. Když člověk neví na kterém bodě a při jaké funkci má být jaké napětí tak nemám šanci to dohledat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Pro začátek nic měřit nemusíš. Hledej, co kde upadlo.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#27 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Tak pokud se někde něco ulomilo tak jsem to vždycky vrátil na místo. Tady už se prostě asi někde zalomil drátek uvnitř v bužírce v ohybu u desky a to je nejhorší.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od durkovic »

pre prvotnú škušku by som zaradil play (bez pásky) a pohľadal na DPS vstup NF koncového stupňa, tuším je oddelený axialnym kondíkom 5uF, stačí sa dotknúť pinzetou toho vstupu a reproduktor by msl zabručať....jednoduchý test či koncák žije, ak nebručí isť po cste vstupu k prvému zosil stupňu a cez neho vyhľadať prívod napájacieho napätia nápaájacia vetva býva ešte aj na DPS koncáku odfiltrovaná nejakou vyššou kapacitou... ked chýba napätie potom ísť po vodiči až k bodu nápájacích obvodov filtrácie a pod....zrejme to bude v B47 podobné ako v B4....
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#29 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Už jsem říkal že koncák nežije. Napětí není vůbec nikde, asi přímo napájecí drát je zlomenej. Ale kdo se má v těch svazcích vyznat... Výhoda Studenta je výrazná jednoduchost proti B4 - elektricky je uplně jinej a je tam zlomek drátů co v B4. A taky na desce jsou všechny elyty radiály takže se dobře mění :) .

EDIT: Teď jsem uplnou náhodou narazil na ulomenej drát pod koncovými tranzistory. Je poměrně silnej a vede od velkého elytu takže by mohl být i napájecí. Otázka je kam s ním.

EDIT: Tak jsem ten drát připojil podle schématu k emitoru prvního koncového tranzistoru a magnetofon se rozehrál :) A dokonce mu po výměně elytů slyšitelně stoupl výkon - ty 2W v rámci možností docela slušně rozhýbaly moji bednu s 10W ARN664. Taky jsem vyměnil reproduktor protože původnímu se odlepil závěs i s filcem. Teď akorát umejt kryty a můžu se pochlubit pěkným hotovým magnetofonem :) A je to vlastně první magnetofon kterému jsem udělal kompletní generálku - první B4 které jsem rozebral motor a první magnetofon u kterého jsem vyměnil téměř všechny kondíky (na desce není krom těch malejch hnědejch kostiček a jednoho ve fólii jedinej původní)
Přílohy
20150523_141346.jpg
(241.16 KiB) Staženo 93 x

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“