Lednice Bosch KGE 3415/2 - bez výkonu (?)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

Lednice Bosch KGE 3415/2 - bez výkonu (?)

#1 Příspěvek od Ondra2 »

Zdravím pánové,
potřeboval bych poradit s tímhle veteránem. Je to kombinovaná lednice/mrazák s jedním kompresorem. Příznaky jsou následující:
-lednice běží téměř non-stop
-není schopná udržet 7°C (ani 8 v tomhle počasí - 26°C)
-těsnění OK
-chladivo (asi) OK - tohle dělá už několik let
-mrazák bez problémů - i když se naplní nemraženými věcmi, udrží -18°C
-není nikde zvenku studená - izolace tedy asi OK
-vnitřní zadní stěna je za provozu studená, občas i s námrazou - chladící výkon tedy je

Takhle se s ní trápíme už léta, nebylo na novou a nakonec to vždy nějak uchladila, ale po přestěhování ji mám přes jednu příčku 2 metry od postele a to se v noci nedá.

Nevím, jestli to má souvislost a nevím, jestli to dělala i dříve, ale zjistil jsem, že čelo přepážky mezi mrazákem a lednicí je horké. Nechápu proč. Lednici jsem vytáhl z linky, protože jsem tušil nějakou zradu v podobě zaseklého autodefrostu (který by neměla mít), když si sama přitápí. Vzadu jsem našel trubkové hospodářství, ze kterého nejsem chytrý. Princip lednice chápu, ale nevím, jak se může tím ventilem přepínat mezi lednicí a mrazákem, když to jde všechno do jedné trubky a proč mi jde teplá trubka od chladiče zpět do lednice. Vidíte do toho někdo víc?

Omlouvám se za obrázek, mám jenom malování a touchpad.
Díky za rady.
Přílohy
lednička schéma.gif
(13.86 KiB) Staženo 118 x
lednice topi.jpg
(158.52 KiB) Staženo 106 x
trubky.jpg
(133.82 KiB) Staženo 112 x
celek.jpg
(178.57 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

To,že je bez výkonu může způsobovat už unavený kompresor,proto jde stále. Nemá výkon a nestačí udělat požadovanou teplotu. Normální jev,když běží nonstop tak se utahá. Ty trubky co vedou do útrob jsou na vyhřívání pod gumou mrazáku aby se nepotil obal-proto je teplé to čelo. Ventil jsem tam nepoznal z fotky. Pokud to má dva termostaty-na ledničku zvlášt a na mrazák tak tam musí být. Pak řídí termostaty kam má chladivo proudit,do lednice nebo do mrazáku.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#3 Příspěvek od Ondra2 »

Jo, no leta už na to má, ale matou mě ty namražený záda v lednici. Kdyby byl unavený kompresor, tak tam moc té námrazy neudělá a navíc mrazák jede jako zamlada. A chápu ža ten ventil to má rozdělovat na mrazák a lednici, ale ze schématu ty 2 cesty vidět nejsou, protože z ventilu se to zase spojuje v jednom místě - v tom medvědím hovně.
Termostaty to má 2 (resp. 2xNTC + elektronika). No asi to bude na novou...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Výstupy z ventilu se nespojují, půjdou každý ke svému výparníku, odsávání po expanzi už bude společné. Zkus osahat trubičky, když pustíš termostatem mrazák a ne lednici a naopak, měla by být teplá vždy jen trubička vedoucí k příslušnému výparníku. Pokud mrazák pracuje dobře, možná nepřepíná dobře ventil. Pokud je chladící výkon malý, může taky mít mrazák prioritu a do lednice se třeba skoro vůbec nepouští chladivo. Zkus trochu zvýšit teplotu v mrazáku a taky zkontroluj termostat mrazáku, jestli není vadný a vypíná.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#5 Příspěvek od doktor365 »

Pokud máš namražený hodně záda v lednici,velká vrstva tak málo chladiva,nechat doplnit. Jestli je kompresor OK nepoznáš podle zvuku,musel by jsi ho napíchnout na budík. Ty dvě tenké jsou kapiláry,které nastřikují chladivo do výparníků. Ta tlustá je sání do kompresoru.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#6 Příspěvek od doktor365 »

Jak píše Zaky mrazák má prioritu.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Ondra2 »

Naznačil jsem jak jsou trubky z a do ventilu. Tedy pokud ta věc, co do ní jsou 3 trubky a dráty je ten opřepínací ventil. Co je na tom nepochopitelné je to, že obě kapiláry nejdou do lednice, ale do toho medvědího hovna na vratce z lednice (a nikam jinam). To, že by byl porouchaný ventil by se mi líbílo (dá se to opravit), ale při takové poruše by šel mrazák s teplotou dolů, ne?

Chtěl jsem mrazák vypnout, nebo nastavit vyšší teplotu, ale nepustí mě. Vypnout se dá jenom lednice, nebo vše. Nevyšší nastavitelná teplota mrazáku je -18°C a tu používáme. (je to čtyřhvězdička).

Ještě doplním, že lednice byla krátce po záruce opravovaná, ale nevím s čím. Tchyně jenom říkala, že servisák si řekl prakticky o cenu nové (neBoschky) a ona mu opáčila, že s takovou si radši koupí nějakou jinou lednici. On to tedy tehdá opravil nějak jinak (levněji). Jenže po 15 letech si už nikdo nepamatuje co jí to vlastně tehdá bylo.

Odpoledne ji zase vyhodím ven a zkusím vypnout lednici, jestli se mi ohřeje jenom jedna z těch kapilár a taky zkusím rozdělat to medvědí hovno, ať vidím, co pod ním je.

Edit: lednice je na svou dobu opravdu Hi-Fi: má ledkové ukazatele teploty v obou částech a elektronické termostaty. Toto pracuje správně.
Přílohy
t_trubky_189.jpg
(40.74 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Podobný problém jsem měl taky, asi po devíti deseti letech provozu, lednička s mrazákem Ardo.
V mrazáku -34°C, když v lednici na spodku bylo +5°C. Kompresor vypínal sotva na dvě hodiny denně, když jsem dal termostat na trojku, nevypínal vůbec.
Po asi dvou měsících, kdy stála lednice vypnutá v kůlně, jsem ji před vyhozením ještě zkusil zapnout - a najednou byla zase v pořádku: na dně lednice +4°C, v mrazáku -18°C, termostat reguloval, druhý den už normálně agregát spínal asi na 20 minut každou hodinu.
Zkus to taky - jestli to nebyla náhoda, třeba se to bude chovat stejně. Tipuji na rozmrznutí a vyschnutí nějakých tepelných mostů v zadní stěně, kam se nedá sáhnout, protože tomu brání radiátor.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Ondra2 »

Bohužel, tím to není, nebo se ty tep. mosty zase rychle obnovily. Lednice byla celý minulý rok odstavená a nic, situace je stejná. Teď ještě zkouším výkon mrazáku - po cca 40 minutách šel dolů o 3 stupně a to není prázdný. Takže výkon asi pořád je.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Ondra2 »

Tak další poznatek:
při nastavení mrazáku o 4 stupně dolů (na -22°C) se do hodiny teplota stabilizuje.
O pár hodin později jsem nastavil na lednici 5°C - lednička to tak za hodinku až 2 vychladila a držela.
Teď, po dalších 3 hodinách už teplota zase stoupá (mrazák pořád -22°C).

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#11 Příspěvek od kejki »

15 let stará elektronika - tam se může dít ledacos. termočidla, zdroj, ventily.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“