Sháním staré konektory repro a anténa

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Sháním staré konektory repro a anténa

#1 Příspěvek od sewerman_cz »

Získal jsem staré rádio Sextet 637A a k tomu reproduktor. Reproduktory mají uříznuté konektory. Předpokládám, že se budou hodit některé z těchto
http://www.tipa.eu/cz/repro-terminaly/c-1260/
Vzhledem k tomu že má rádio kulaté vstupy tak asi ty kulaté.
Dále sháním konektor pro anténu. Něco takového:
http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/6AF89661.jpg
Poradíte někdo kde je sehnat?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Ten anténní se bude asi špatně schánět, já jsem to před časem "nahradil" 2 kousky drátů (zbytky z kabelu CYKY s vodiči 2,5mm2, tedy průměr cca 1,8mm) připíjenými na kousek kuprextitu (s dostatečnou mezerou)

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#3 Příspěvek od Hifista »

Ty reprokonektory jsou proti starým poctivým tesláckým hrozný šunt - jako vše ze žlutých končin. Nyní jsem je párkrát v nouzi použil, ale pokud dostaneš letovací provedení (některé stejně vypadající mají šroubky), tak si hned k nim pořiď letovací kapalinu na nikl, jinak to těžko budeš pájet.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ten konektor je sunt celkovo. Mal som to kedysi na gramofone (original "kvalita" od Tesly), konektory poriadne nedrzali a stale vypadavali...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

Ano, v originále byly použity ty "kulaté" - tak jak jsi předpokládal. Ale použít se dají i ty další.

Pro ant. vstupy se používal ten z tvého odkazu ( http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/6AF89661.jpg ) - pro FM vstupy (je to na něm ostatně vylisováno).
Pro vstup AM byl tvarově stejný, pouze 1 pin byl svisle a 2. vodorovně - tak se potom nemohla zaměnit anténa s GND :wink:
Stejný systém (konektorů) se využíval i v tvp - pouze byly o něco větší, s větším rozestupem pinů.
Pro vstup VHF byly oba piny vodorovně, pro UHF oba svisle. Předchůdcem těchto vstupů byly systémy "banánkové" - tj. tam nebyly vstupy VHF a UHF "blbuvzdorné" - antény šly navzájem zaměnit.
Oba systémy se používaly v době, kdy se ovšem vysílaly pouze 2 programy:
I. program v pásmech VHF (I. ÷ III.) - přívod "plochou" černou dvojlinkou 300Ω a II. program v pásmech UHF (IV. a V.) - přívod "méněztrátovou oválnou" dvojlinkou (plášť rovněž černý, s pěnovým dielektrikem bílé barvy - podobně jako u některých dnešních koaxů) rovněž s impedancí 300Ω. Takto se rovněž daly rozeznat antény od sebe - dle těch přívodních dvojlinek - takže i u "banánkových" systémů nedocházelo k záměně (pokud dotyčný uvažoval).
Poté se pak přešlo na souosé (koaxiální) konektory (standardu IEC) pro oba vstupy - jak u tvp, tak i u radií, či tunerů. Svody pak už samozřejmě koaxiální.

Existovaly i účastnické šňůry pro použití těchto radií v činžácích se STA.
Na jednom konci koaxu byl "kulatý" konektor (do úč. zásuvky - buďto staré /s většími Ø/, anebo pro novější, dle standardu ICE).
Druhý konec koaxu obsahoval krabičku s rozbočovačem FM - AM a z krabičky "vylézaly" 2 krátké (cca 15cm) dvojlinky, zakončené těmi konektory s plochými noži (piny).
Stejně tak existovaly úč. šňůry pro tvp - z krabičky rozbočovače 2 dvojlinky zakončené buďto "banánkovým" koncem VHF a UHF, anebo těmi plochými vidlicemi VHF a UHF.

Takže, zatím co ty repro vidlice ještě dnes seženeš běžně, tak s těmi anténními vidlicemi to už bude horší.
Asi nebudou už ani v žádných výprodejích (je nutno hledat spíše u menších prodejců s různou "el. veteší" - spíše než u nějakých GM-ů, či GES-ů).
Spíše však v bazarech, aukru, či po burzách.
Ty radiové vidlice budou ještě méně k sehnání, než ty televizní. Ale pokud seženeš i ty, můžeš použít jen samostatné ploché piny bez toho "bílého futrálu" - neřešíš rozteč.
Úplně v nejhorším - vyrobíš si je sám. Třeba jen rozklepáním Cu instal. vodiče o průřezu cca 2,5mm² a dvojlinku (v nejhorším) přiletuješ :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Hifista píše:Ty reprokonektory jsou proti starým poctivým tesláckým hrozný šunt - jako vše ze žlutých končin. Nyní jsem je párkrát v nouzi použil, ale pokud dostaneš letovací provedení (některé stejně vypadající mají šroubky), tak si hned k nim pořiď letovací kapalinu na nikl, jinak to těžko budeš pájet.
Řeším to tak, že nejprve nikl opiluju jehlovými pilníčky až na holý kov (mosaz) a předem pocínuju, než připájím vodič.
A aby nedošlo k přehřátí plastu (ve kterém jsou ty piny pouze zalisované) tak je předem zastrčím do protikusu - nejlépe starého tesláckého, tj. bakelitového (termoset), který se jen tak lehce teplem nezničí a sníží nebezpečí přehřátí a uvolnění pinů v plast. tělese (odvede přebytečné teplo).
Samozřejmě i pak je třeba pájet co nejrychleji a nepřehřívat. To "předcínování" to pájení jen urychlí :wink:
rnbw píše:Ten konektor je sunt celkovo. Mal som to kedysi na gramofone (original "kvalita" od Tesly), konektory poriadne nedrzali a stale vypadavali...
Tady zase stačí, za pomoci silné krejčovské jehly, piny v protikusu "napružit" a drží stejně jako nové. Přepružení nepřehnat, taky je lze zlomit.
Stejne napružuju "nedržící" konektory SCART (a podobné) - zkuste!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od sewerman_cz »

Děkuji za odpovědi.
Takže u konektoru pro anténu to vypadá na samo domo výrobu.
Zatím jsem to řešil pouze zastrčením obnažených vodičů, ale to je dost nepraktické řešení.
Repro konektory koupím a zkusím to s nimi.
Docela mne překvapila kvalita integrovaného dipólu v rádiu. Volné vodiče dvoulinky které vycházejí z vnitřku rádia jsem zastrčil do 300 Ohm zdířky pro dálkový příjem a bez problémů jsem ladil stanice.
Kvalita mi přišla lepší než u dnešních rádií.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

sewerman_cz píše:...
Docela mne překvapila kvalita integrovaného dipólu v rádiu. Volné vodiče dvoulinky které vycházejí z vnitřku rádia jsem zastrčil do 300 Ohm zdířky pro dálkový příjem a bez problémů jsem ladil stanice.
Kvalita mi přišla lepší než u dnešních rádií.
Tady bych tu "kvalitu" vůbec nepřisuzoval tomu dipólu - ten nebude mít zisk ani 0 dB, jako půlvlnný dipól, se správnými rozměry (pro danou vlnovou délku) - je to pouhopouhá náhražka.
Spíše je to dáno tím, že dnešní éter je "plný" i dostatečně silných (třeba i blízkých) stanic.
Dnes to není jako za "totáče", kdy naše rozhl. stanice vysílaly v pásmu FM1 a to, co bylo trochu k poslouchání, se přijímalo (v pásmu FM2) ze západu (SRN) , či z jihu (AT) "přes hranice" - tj. většinou dálk. příjem .
Na příjem takového Ö3 by sis u nás s tím vestavěným dipólem ani neškrtl (možná tak na jižní Moravě v příhraničí - a ještě možná jen mono) :wink:

EDIT:
I ta dvojlinka vestavěného dipólu byla v originálu osazena pl. konektorem FM (piny svisle) - zasuň do FM protikusu ("zdířky") - "dálkový příjem"!
"Zdířka" - "místní příjem" obsahuje útlum. člen - zatlumí velmi silné místní vysílače, aby nedošlo "k přebuzení".
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od sewerman_cz »

Konektor na dvoulince chybí, ale mám ji zasunutou v dálkovém příjmu.
Předpokládám, že je jedno jak vodiče zasunu (mám na mysli polaritu).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

sewerman_cz píše:Předpokládám, že je jedno jak vodiče zasunu (mám na mysli polaritu).
Jistě - dvojlinka je symetrický vodič o impedanci 300Ω ("nahoře" připojená k dipólu antény o imp. rovněž 300Ω), tj. obě "žíly" mají vůči GND stejný potenciál, takže na "polaritě" nezáleží.
sewerman_cz píše:Konektor na dvoulince chybí, ale mám ji zasunutou v dálkovém příjmu.
Nouzově lze dvojlinku připojit tak, že obnaženou licnu zkroutíš, vsuneš do "zdířky" a zajistíš vsunutým párátkem (patřičně odlomeným, abys ho zasunul ztuha!).
Podotýkám, nouzově - ještě lépe je zkroucenou licnu pocínovat, nebude se "čepýřit" (bude lépe kontaktovat v protikusu) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radioelectrum »

Na setkáních HRČS (www.radiojournal.cz) prodává ve svém bazárku kolega Fridrich rozdočovače AM -FM ze společné TV/radio antény. Ty jsou zakončeny právě požadovanými konektory. Prodává i na setkání v Holicích, bývá tam pod těmi břízkami hned za občerstvením.

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#12 Příspěvek od pajap »

Tady někdo prodává použité, jsou asu jen na TV, ale běžně se dělala úprava tak, že se kolík, který je otočen o 90st.,než bylo třeba, vytáhnul z plastu a po otočení o 90st. vtlačil zpět, většinou to nebyl problém...
http://aukro.cz/koncovky-na-antenu-i5492136245.html
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

Kokun má recht, snadno použiješ orig. hroty vykuchané z bílé placaté TV vidlice - anténní koncovky pro asymetrickou dvojlinku 300Ω, budou dostupnější než FM a účel stejný. Plastový obal nemusí nutně být.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

pajap píše:Tady někdo prodává použité, jsou asu jen na TV, ale běžně se dělala úprava tak, že se kolík, který je otočen o 90st.,než bylo třeba, vytáhnul z plastu a po otočení o 90st. vtlačil zpět, většinou to nebyl problém...
http://aukro.cz/koncovky-na-antenu-i5492136245.html
To pootočení a zatlačení pinu samozřejmě jde udělat (a taky jsme v nouzi dělali).
Ale ty televizní nelze použít pro radio - jak jsem psal výše: radiové jsou celkově menší a hlavně mají menší rozteč těch pinů (a taky ten vodicí trn je menší!) - takže z televizních použít jen ty samostatné piny a našroubovat na jednotlivé licny dvojlinky (těleso nechat ležet v šuplíku) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

A nejsou i ty TV piny širší?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“