Řízené mixování audio analogových kanálů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

Řízené mixování audio analogových kanálů

#1 Příspěvek od Zeratul »

Ahoj, řeším takovou prkotinu. snad mi poradíte.

Mám autorádio, navigaci a koncový zesilovač.

- Autorádio má 4 linkové analogové výstupy.
- Koncový zesilovač na 4 linkové analogové vstupy.
- Navigace má jeden analogový linkový výstup a jeden binární výstup pro indikaci aktivního analogového výstupu. (0V neaktivní, 10V aktivní)

Co po tom chci:
- Přimíchat výstup z navigace k dvěma výstupům autorádia (tak aby navigace mluvila jenom z předních reproduktorů a nebylo porušeno stereo autorádia).
- Pokud se aktivuje výstup navigace, ztišit všechny výstupy autorádia o cca 75% (doladění trimry). Navigace by měla mít plnou hlasitost.
- Pokud výstup navigace není aktivní, celý obvod by se měl přemostit a autorádio by mělo hrát v původní kvalitě.

Našel jsem nějaké takové schéma, kterým bych se pokusil inspirovat:
Obrázek

k tomu přidat asi 8 přepínacích relátek. Bohužel jsou drahá, budou mít asi vysoký odběr, což nevím jestli ef 10V z navigace uživím a jsou hlučná.

Pak jsem našel integrovaný spínač (nikoliv přepínač) 4066
Obrázek

Tady zas nevím, jaký to bude mít vliv na analogový signal. Tím myslím rušení a degradaci.

Možná budete mít někdo nějakou větší zkušenost a nebo znalost takových věcí. Třeba by někdo doporučil nějaký obvod nebo schéma.
Díky
Karel

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ta 4066 se běžně používá jako nf spínač třeba v autoradiích.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PabloX »

Tiez som kedysi 4066 pouzil ako prepinac NF signalu do zosilnovaca z dvoch zdrojov signalu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Hotového asi nic nenajdeš, bude to muset někdo navrhnout na míru. Něco podobného jde realizovat více způsoby. S 4066 to bude celkem jednoduché, akorát je třeba pamatovat na nesymetrické napájení atd.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Jedna z možností:
:wink:
Předpokladem je, že všechny zdroje signálu mají přibližně stejnou úroveň (např. 1Veff) a nízkou výstupní impedanci (např.600Ω).
Trimrem R5 se nastaví útlum předních kanálů a R6 zadních kanálů autorádia při poslechu navigace.
Přílohy
mix4066.png
(17.14 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#6 Příspěvek od Zeratul »

Ahojte,
děkuji za odpovědi. Jsem rád, že se ta 4066 dá požít. Vůbec mi nedošlo, že budu muset řešit symetrické napájeni, ale máte pravdu.

masar:
Tvé zapojení je opravdu jednoduché, mě napadly jenom samé gigantické konstrukce. Které by možná stejně nefungovaly.
Jenom nerozumím trimru R5. Nechápu jak s ním můžeš ovlivnit sílu výstupu autorádia. Na schéma to vypadá, že se tím ovlivní pouze hlasitost navigace, která se přimíchává do signálu autorádia. Taky předpokládáš, že budou hrát přední reproduktory i zadní repro mono, pokud bude aktivní navigace, ale to je vlastně ok :)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Zeratul píše:Jenom nerozumím trimru R5. Nechápu jak s ním můžeš ovlivnit sílu výstupu autorádia.
Říká se tomu výstupní odpor zdroje. Navigace se pro signál z autorádia jeví jako malý odpor připojený k zemi.

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#8 Příspěvek od Zeratul »

Aha, dík, tak já to vyzkouším.
Ještě dotaz. Symetrický zdroj z nesymetrického vyrobím pouze odporovou děličkou a zemí vyvedenou uprostřed?
Jak přeměřit výstupní impedanci analogových zdrojů? normálně multimetrem, když jsou vypnuty?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Zdroj +/-5V např. pomocí ICL7660.
Výstupní impedanci zjistíš pohledem do technických dat v návodu nebo manuálu k autorádiu a navigaci. :wink:
Přílohy
ICL7660.png
(7.14 KiB) Staženo 53 x

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#10 Příspěvek od Zeratul »

Ahoj, děkuji za pomoc. Myslím, že takto to bude fungovat ;)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“