Automatické otevírání dveří u slepic

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Automatické otevírání dveří u slepic

#1 Příspěvek od kejsler »

zdravím,
vím, že toto téma tu bylo už řešeno, ale navrhl jsem si vlastní zapojení automatického otevírání dveří pro slepice (aby se ráno sama otevřela a večer zase zavřela), ale nevím jestli jsem ho navrhl správně.

Schéma je zde:
http://www.imghosting.cz/images/56slepice.jpg

Jako řídící jednotku (hodiny) bych použil něco podobného:
https://www.alza.cz/solid-fdd-50-sf2b-d113021.htm#popis

Problém je v tom zkratovacím vodiči kde nevím jak by to fungovalo a konkrétně nevím jestli by to nevyzkratovalo i ten stykač když by sepnul. Byl bych moc rád kdyby mi to mohl někdo překontrolovat nebo navrhnout úpravu.

PS: Ten zkratovací vodič jsem tam musel dát, protože když by sepnul stykač, tak by bylo na motoru napětí i ze zdroje (v opačné polaritě) a vznikl by zkrat, takže by dvířka mohli jet pouze na jednu stranu a to nechci.

Děkuji
Naposledy upravil(a) kejsler dne 18 črc 2015, 15:08, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Zkus to schéma namalovat ještě jednou a použij při tom normalizovaných a zavedených značek. Pak se hneme dál.

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kejsler »

To schéma jsem kreslil hodinu takže se mě to už fakt nechce dělat znovu. Navíc nevidím v tom nic nepochopitelného vše mám popsané jako pro děti na základní škole a myslím že vyznat se v tom dá.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Podobným schematům jsme říkali "složitý vyhazovač pojistek". :brakelamp:

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

Aspoň takhle by to nešlo?
Obrázek

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kejsler »

To mi přijde nějak moc složité ne? Ani nevím co to je to Re1 atd.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

Ale zato funkční bezmála 10 let ku spokojenosti všech slépek.

Re1 a 2 jsou autorele do DPS s cívkou na 12V. Myslim, že typ H700.

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kejsler »

OK, ale zajímalo by mě taky jak to relé funguje. Škola kam jsem chodil stála za prd a ja se teď musím vše doučovat sám. Existuje relé co by dokázalo měnit polaritu? Nejlepší by bylo takové, že když přivedu napětí poprvé tak se kontakt sepne a zůstane sepnutý i po odpojení napětí na řídící elektrodě a když bych napětí přiložil podruhé tak by se kontakty přehodily.

Existuje něco takového?

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#9 Příspěvek od Milan_F »

Výše zmíněné rele funguje jako každé jiné relé. Polarita na motoru se mění "mostem" z kontaktů Re1 a 2.

Takové relé existuje, říká se mu bistabilní.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#10 Příspěvek od Jirka525 »

kejsler píše:Nejlepší by bylo takové, že když přivedu napětí poprvé tak se kontakt sepne a zůstane sepnutý i po odpojení napětí na řídící elektrodě a když bych napětí přiložil podruhé tak by se kontakty přehodily.
Můžeš to pochopitelně řešit pomocí nějakých funkčních relé. Elko má poměrně široký výběr. To, co hledáš se jmenuje impulsní relé a používá se to na ovládání schodišťových světel. Je tady ale jedno nebezpečí. Po výpadku napájení se může funkce impulsního relé otočit a dveře se budou zavírat na den a otevírat na noc.
Další elegantní řešení, které mě teď napadlo je ovládat dveře od soumrakového spínače.
Řešení Milana_F je takové krásné bastlířské, jestli ti není jasná funkce, napiš SZ. Jestli jsi takový ten moderní bastlíř (nemyslím to špatně ani ironicky), tak to můžeš řešit pomocí MCU. Považuji to prostě za dobrou úlohu pro začátečníka.
Jirka

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kejsler »

OK, děkuji všem za odpovědi. Díky vám jsem to zkusil navrhnout s relé místo stykače a celkem mě udivilo proč mne to nenapadlo dřív.

To co jsem navrhl by už mělo podle mě fungovat, ale byl bych rád kdyby se mi na to někdo z místních odborníků ještě podíval a překontroloval. Nerad bych pak řešil chyby když to budu konstruovat.

Schéma je zde:
http://www.imghosting.cz/images/64slepice.jpg

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#12 Příspěvek od Milan_F »

K čemu je tam dobrá ta fotobuňka? Když kontakty přepínací a rozpínací, tak je tak kresli, aby bylo i bez popisu vidět, že jsou rozpínací, či přepínací. A když použiješ relé na 230 se dvěma přepínacími kontakty, ušetříš to druhé na 12V. Zahoď konečně ty pastelky.
Obrázek

Když zapojíš koncový spínače podle obrázku níže, ušetříš na dlouhejch vodičích mezi dvířkama a rozvaděčem. Schema nalezeno na netu.
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Teorie“