Kreslící programy - ProfiCad a jiné

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Kreslící programy - ProfiCad a jiné

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Šampónku, kvůli Proficadu mi nemusíš psát soukromý zprávy. Když ono je vás třeba víc a pomůže to i těm ostatním.
Pokud to bude někdo považovat za reklamu, tak se předem omlouvám.
Tento program používám ve verzi "pro domácnost", tudíž je zdarma a má některá omezení, který mi nevadí. Viz stránky programu.
Schéma se kreslí způsobem, že si z knihovny vybereš značky, rozmístíš je po "pracovním listu" natočíš si je jak chceš a pak je "páječkou propojuješ" pomocí pružných čar. Schémata pak převedeš do PNG jako obrázek, nebo si je můžeš uložit ve formátu SXE kvůli pozdějším zásahům. Ale nedoporučuji tento formát SXE pro publikaci kdekoliv. Občas se to dojebe.
nedávno jsem použil novější verzi, která začala hrát barvami u popisek, chvíli mi trvalo, než jsem ty barevný efekty povypínal. Schéma je technická dokumentace a barevný by být nemělo - už jen kvůli tisku.
Osobně si dávám v proficadu ten nejjemnější krok a při propojování si to schéma zvětšuji. Někdy se to má tendenci "kostrbatit".
ukázka práce v programu je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=GEZDnvd ... 80DCBE552B

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A pokud šamponek prodá pár KDeček tek si zato může koupit plnou verzi. Opravdu šampone máš neskutečné zásoby. Tak něco prodej a zační trochu jinak. A spoustům rejpalům utřeš zrak. Své sis dokázal tak se chovej troch profesionálně a nestiď se že si za utrženené peníze necháš vyrobit profi DPS, namotat trafo . Přehoď vyhybku a posun se o stupeň výše.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Nemusi nic kupovat, napriklad KiCad je zadarmo, navyse open source a dostupny aj pre Linux. Minule som ho vyskusal a ovlada sa to jednoduchsie ako Eagle.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#4 Příspěvek od ACDC »

Zdravim, můžu potvrdit, že Kicad je hodně dobrý program, a knihovny se dají použít z Eaglu. Třeba si jen zvyknout na jiný postup přechodu ze schématu, přes výběr pouzder, až do návrhu desky. Hlavně že jsou dostupné české návody.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Ještě by to i pro ostatní chtělo , artabane , odkaz na stažení dnes . Mám ten starý , ale nevím , zda se k tomu jde dnes jednoduše dostat .

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Na jejich stránce lze stáhnout všechny od verze 2 až po poslední verzi 8. Jen verze 1 tam není, ale soubory vytvořené touto verzí lze převést pomocí verze 2.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Wolfik »

za sebe můžu doporučit Diptrace.
Dříve jsem dělal v Orcadu, pak v Eaglu a teď Diptrace, který mi přijde uživatelský lepší a intuitivnější než Eagle. Nevýhoda je absence uživatelských skriptů a možná součástková základna.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Diptrace je na DPS pro mne dobrý .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Vyzkoušel jsem KiCad i ProfiCad ale nějak mě neoslovily. Na Eagle se dá po pár sezeních zvyknout a naučit.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#10 Příspěvek od serviceman »

Vyzkoušej OrCad. Léta jsem ho používal a mám s ním nejlepší zkušenosti, včetně návaznosti na PCB, simulaci, dokumentaci atd. Zkušební verzi lze aktivovat na plnou, ale pravděpodobně zjistíš, že ti zcela stačí.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#11 Příspěvek od Wolfik »

serviceman píše:Vyzkoušej OrCad. Léta jsem ho používal a mám s ním nejlepší zkušenosti, včetně návaznosti na PCB, simulaci, dokumentaci atd. Zkušební verzi lze aktivovat na plnou, ale pravděpodobně zjistíš, že ti zcela stačí.
a dělal si v něčem jiném než Orcadu? V době kdy jsem ho používal já, tak na hobby věci s porovnáním na Eagle, mi přišel dost na hovno

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Je jasný, že každý si zvykne na to svoje a to propaguje dál. Jako já ProfiCad, někdo Eagle a jinej zas něco jinýho. Vláken o kreslících programech na schémata i plošný spoje je tu víc. Já jsem s tímhle začal díky zde jednomu uživatelovi, který se mě přes pár soukromých zpráv ptal na ten Proficad. Myslím si, debata na téma docela známýho programu neni potřeba, aby byla soukromá, a odpovědima jsem nechtěl bourat jiný vlákno, který bylo původně na jiný téma.
Veškerý tipy, jak ovládat tento program, včetně možnosti jeho LEGÁLNÍHO stažení je na adrese www.proficad.cz https://www.proficad.cz/
Pro potřeby bastlířů stačí verze zdarma. Myslím si, že na adrese tohoto programu je dostatečné množství informací, jak začít, nebo to jako já zkoušet metodou pokus omyl.. Takže bych debatu o Proficadu uzavřel. Šamónek se tu ještě ani neukázal ;-)
Tipy a triky uživatelů jiných kreslících programů jsou zde vítány.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od sis2 »

Asi 15 let používám na schémata, blokáče i různé nákresy stařičké Visio 4 - to je snad ještě z éry W95. Jak se mění (či odchází) hw, tak ho stěhuju z jednoho pc na druhý - fungovalo ve W2k, v XP a funguje i dnes s W7.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“