Tesla-1PF-067-62

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Nebral by som to, bude to asi spalene.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#17 Příspěvek od konosuke »

Kvalitní ozvučnice dřevo máš hotové no a osazení repra + výhybky můžeš vyměnit podle vlastního uvážení, návrhů zapojení je tu dost, pořádně vytlumit...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od dratek000 »

Ok, ještě říkal že mi ohmetrem změří každý reprák zvlášť. A že napíše. Ale spíš bych to bral. Určitě vyměním ve výhybkách kondenzátory.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

Nevím jak jsou uvnitř tlumené, vhodná náplň je zde:
http://www.conrad.cz/tlumici-vlna.k333999
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od dratek000 »

Nebral by som to, bude to asi spalene
Jako spálené repro? Tak toby jsem zjistil až bude měřit odpor každého reproduktoru.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#21 Příspěvek od konosuke »

Spálený reprák, přerušená cívka ? To by měřák ukázal ∞ odpor, jo leda zkrat mezi závity...málo obvyklé nicméně možné. Tohle nejsou boxy zn. Infinity... :o
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od dratek000 »

Toto psal ten borec
Dobrý den,
takže repro jsem přeměřil a mají všechny čtyři v průměru 4 až 5 ohmu,
k vyhybce se dá dostat přes díru od basáku, drží v přední stěně na 2 šroubech.
Tak se prosím rozmyslete jestli je budete chtít, Poslat je můžu teď do pátku a pak jedu na dovolenou do cca 14. 8. tak až potom.
Ještě zjistím optimální poštovné, dnes jsem něco posílál tím balíkem Na poštu na dobírku a bylo to dražší nežli jsem si představoval.
Zdravím, Marek

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#23 Příspěvek od konosuke »

4-5Ω je reálná hodnota impedance odpojeného repráku, usuzuji že po výměně kondů ve výhybce se obě sestavy spasují.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od dratek000 »

Jo to už jsou lepší čísla. Zkoušel jsem měřit ohmetrem 4Ω repro a sedí ty hodnoty co naměřil. Takže repráky nebudou odpálený....snad :wink:

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#25 Příspěvek od rudolf02 »

Ty bedny jsou od Sopránu, hrají slušně už v původním zapojení. Za 6 stovek se dají sehnat i s rádiem.
Basák lze sice změřit ohmetrem, ale je dobré navíc, hlavně u gumových závěsů, lehce opatrně stejnoměrně zamáčkout membránu na zdvih dle typu cca 5 až 10 mm, nesmí to škrábat. Pokud je zdvih malý, je vyosený střed a drží cívku.

Použití různých změkčovadel na gumové závěsy není nejlepší. Pokud jsou zatvrdlé nebo plandavé, vyměnit.

Ty dva ohmy svědčí o zkratovaném kondenzátoru ve vyhýbce - proč je zkratovaný? Copak jej potkalo?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Thales »

Rudolfe s použitím vhodného postupu lze gumové závěsy speciálně u Tesla repro velmi dobře zregenerovat. Mám s tím mnohaleté zkušenosti a zregeneroval jsem jich takto stovky. Měl jsem je možnost kontrolovat i po dlouhé době jak svými smysly, tak měřením a je to OK. Pokud s tím máš špatné zkušenosti pak asi něco neděláš dobře, ale dělej jak myslíš.

-----------------

Stejnosměrný odpor u těch samotných reproduktorů by odpovídal. Bývá kousek pod 4 ohmy obvykle v intervalu 3,6-3,9ohmu. Pokud se však měří nějakým pochybným multimetrem s tkaničkovými přívody tak není nic divného když se naměří i o 0,8-1ohm více.
Pokud tedy všechny reproduktory prošly pak je na vině nepochybně některý z kondenzátorů ve výhybce, které bych doporučoval obecně vyměnit. Pokud se použijí levné svitkové kondenzátory např. z Hadexu, které jsou na tento účel zcela dostačující pak to nevyjde ani nijak draho.

Shrnutí - ARS820 vyjdou v tomto případě podstatně levněji, ale jen v případě že se výhybka uvede do původního stavu a její schema se nemění. S 1PF06762 lze udělat totéž, ale pokud se výhybka upraví dle schematu, které jsem zde v minulosti už vyvěšoval tak lze dosáhnout lepších výsledků.
Výhybku lze samozřejmě upravit i v ARS820, ale není tam ta výhoda recyklace basové cívky, která není zrovna nejlevnější. Na upravenou výhybku je totiž potřeba cívka 1,4mH s co nejmenším stejnosměrným odporem (pro verzi s černými verzemi reproduktoru ARN5604, který se vyskytuje v 1PF06762) nebo 1,2mH (pro modré verze ARN5604 a starší ARN567 a ARN565 které se vyskytovaly v ARS820 a dalších podobných bednách). V ARS820 je cívka 1mH vinutá drátem 1mm buď měď a nebo častěji hliník, tudíž úprava je problematická, kdežto v 1PF06762 je cívka vinutá vždy mědí 1,2mm. Je to docela pěkné bago za které nelze než Bratislavu pochválit (na druhopu stranu kterého 🤐 napadlo umístit cívku od výškové sekce hned vedle? Vždyť to pak funguje jako trafo a ne jako tlumivka). Ta cívka má sice v dokumentaci psanou indukčnost také 1mH, ale v reálu je zcela normální že mívají mezi 1,1 až 1,3mH, takže na ARN567 (a modré ARN5604) je to úplně ideální a bez úprav, na ARN5604 se přivine jedna vrstva závitů a tím se ušetří dost peněz oproti úpravě ARS820. Někomu však stačí ARS820 i v originálním stavu pokud jsou technicky OK. Každý si to musí přebrat sám za sebe co chce. Já v tom mám jasno.

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od dratek000 »

Bedničky od sopránu? Vadí že jsem tenorista, budeme si spolu rozumět? :-D
Ale teď k věci. Předpokládám že do těch výhybek nemůžu dát svitkové Kondenzátory co prodávají v GME. Díval jsem se že v GESU v Brně mají tlumivky do vyhýbek, ale nenašel jsem tam kondenzátory. Nevíte nějaký obchod, který je v brně a kde se dají ty kondenzátory koupit? Nechce se mě zbytečně platit za poštovné.
Děkuji

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#28 Příspěvek od konosuke »

Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#29 Příspěvek od Pikofarad »

Dal bych tam svitky MKT z řady 205,206.To je k výškáči.Na basák stačí bipolar,je levnější.Z těhle bedýnek už víc nevyždímeš ani s Mundorfy

Syllabova 2943/37, 703 00 OSTRAVA - Vítkovice
Tel.: +420/ 595 781 623, 596 623 385
Fax: +420/ 595 781 612, 596 623 386
E - mail: eso es-ostrava.cz
http://www.es-ostrava.cz

Uživatelský avatar
dratek000
Příspěvky: 157
Registrován: 22 led 2013, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od dratek000 »

Díval jsem se že v brně je nějaký obchod prodance kde prodávají kondy do vyhýbek. Ale jestli jsem se díval správně, tak tam nemají některé hodnoty, které jsou uvedeny ve schématu povodní výhybky. A ty bipolární můžou být aji z gme nebo tam musí být nějaké spešl?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“