Dálnopis T100

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Dálnopis T100

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mám dotaz na znalce. Potřebuju propojit přímou linkou dva dálnopisy Zbrojovka T100 a je to pro mě trochu velké sousto. Jeden je s číselnicí, druhý bez. Podle všeho by mělo stačit přímo propojit jejich čtyřžilové přívody, ale nemůžu přijít na to, jak, pokud to tedy vůbec jde.

Kamarád mi tvrdil, že stačí zapojit oba dálnopisy vodiči A a C do série, u každého propojit svorky B a W1 a to celé potom připojit ke zdroji >30 V, nicméně to nefunguje, vůbec nic se neděje (kamarádovy přístroje měly oba číselnici).

Ani nevím, jak vyzkoušet elektrické obvody těch přístrojů. Mechanicky jsou funkční, vyděrují text na pásku a taky ho z ní vytisknou.

Díky za rady.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Dálnopisy i se zdrojem musí být zapojené v sérii. Zdroj musí být proudový, staèí když je v sérii s normálním zaøazený patøièný odpor. Napìtí bych volil ještì vyšší.
Nevzpomínám že by se zapojovaly jiné vodièe než A a C, dálnopisná linka byla dvoudrátová. Možná zbylé vodièe byly jen spojené propojkou v zásuvce.
A to nejdùležitìjší - záleží na polaritì, dálnopis se zapínal pøi pøíjmu zmìnou polarity linky z ústøedny.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Při spojení do série s kladným pólem na A se nic neděje, proud tam teče. Při otočení polarity taky nic, proud neteče. Zdroj mám 48V a v sérii s ním odpor 150 ohm. Je na něm úbytek asi 15 V.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#4 Příspěvek od DKL »

Odpor bych øádovì zvýšil, myslím že napìtí i proudy byly podobné jako u linky telefonní.
Zdroj udìlej s pøepínaèem polarity na výstupu. A na zapínací/ vypínací tlaèítko (teèka v kroužku/ teèka mimo kroužek) dálnopisy reagují?
Jo, dùležitý je papír, když je špatnì založený tak se dálnopis vypne a nereaguje. Je tam nìkde vzadu u válce spínaè...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Spojení dvou dálnopisů popisuje tento patent (pdf). Další zevrubný popis. V rootu této stránky pak najdeš mnoho dalších informací.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

DKL píše:A na zapínací/ vypínací tlačítko (tečka v kroužku/ tečka mimo kroužek) dálnopisy reagují?
Trvale svítí kontrolka u tečky v kroužku, při stisku tečky mimo kroužek zhasne, po uvolnění se zase rozsvítí. U stroje bez číselnice se podle kontrolky přitahuje i druhé relé odshora. U stroje s číselnicí se stiskem tečky v kroužku toto relé přitáhne a drží, dokud se nestiskne tečka mimo.

Prostřední tlačítko funguje, po stisku se tlačítko rozsvítí a rozběhne se motor a přístroj funguje ve vlastním okruhu.

Při zapojení zdroje podle popisu výše přitahuje magnet přijímače ve stroji bez číselnice, druhý na to nijak nereaguje. Při otáčení polarity se nic neděje. Zvětšení odporu se mi nezdá, teče tam cca 100 mA.

Zapojení podle toho patentu (A a C do kříže, B a W1 propojit u stroje) nefunguje, nic se neděje.

Další věc je, že nevím, co má být to propojovací pole v elektrické části. Stroj bez číselnice tam má osazeno méně pinů. Propojky jsou u obou strojů úplně jinak.


Dále jsem zkoušel to čtyřdrátové zapojení. Spojil jsem B a W1 do kříže, při spojení C s W1 u jednoho stroje se daný stroj rozběhne, rozsvítí se kontrolka "tečka venku" a páska se přepíná na červenou (příjem). Při zkratování A s B ten stroj píše podle toho, co vyklepávám tím zkratem.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#7 Příspěvek od DKL »

Ten proud je moc velký, jeví se mi nìco o 40mA...
Po stisku zapínacího tlaèítka zareaguje ústøedna a pøepóluje linku, dálnopis se rozbìhne.
A ten papír je v poøádku? Nìkde na boku (asi vlevo) u válce je jakási páèka která se musí zaklapnout. Je to už hodnì let co jsem to naposledy vidìl.
Ètyøi dráty urèitì nejsou tøeba, dálnopis chodil po dvoulince.
Ještì bych zkusil zmìnit polaritu u toho nefunkèního.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Nezapomněl jsi kromě proudové smyčky napájet motory?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

DKL píše:A ten papír je v pořádku?
serviceman píše:Nezapomněl jsi kromě proudové smyčky napájet motory?
Lukas-Peca píše:Prostřední tlačítko funguje, po stisku se tlačítko rozsvítí a rozběhne se motor a přístroj funguje ve vlastním okruhu.

Uživatelský avatar
oravan
Příspěvky: 675
Registrován: 02 led 2010, 01:00

#10 Příspěvek od oravan »

iďe to priamo ale napájanie linky je omnoho vyšie na klasickéj linke bolo 110V v tej krabičke kde číselnica nič neni len číselnica a pozor do tých relátok moc nezasahuj ak ích rozhasíš tak to už nenajustuješ to prepojenie fakt si nespomeniem ak nájdem dokumentáciu tak ti potom poviem

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

Na vojně jsme mělo T100. Před ním byl zapojenej miliampérmetr, protože se linka přepínala i do jiné místnosti, aby bylo vidět, jestli ten druhej zrovna neběží. V klidu tam bylo -4 až -5 mA. Při provozu bych řekl 20mA, ale nejsem si tím stoprocentně jistej. Siemens uvádí 40mA.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak už to funguje, závada byla v jednom dálnopisu. Napájení je 60 V s odporem 50 ohm, dálnopisy do série, jen je nutné přepínat polaritu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Co s tim budeš dělat? Možná bych někde vyhrabal konvertor V24 na T100. Pak bys s tím mohl rachotit z PC :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

Bude to v provozu v jednom muzeu :wink:

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“