Tranzistor jako spínací prvek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#31 Příspěvek od danhard »

A jakým napětím to budíš ?
Tady bylo zmiňovaných 1,5V, ale 9V baterie není 9V baterie, ze žárovičky se vyklubala jakási zátěž s maximálním odběrem 700mA, takže nevím, co si mám představit pod tím buzením 1,5V ?
KU611 je pro ten proud použitelná bez nějakého "na hraně", když je dostatečně buzená. Aby tam chodil každý tranzistor, tak by mělo být buzení na spodní hranici katalogového zesílení, to je 20x a budící proud by měl být s rezervou cca 35mA. Jak jsem změřil na krabici tranzistorů, tak ani těch mnou navrhovaných 25mA by všem KU611 nestačilo.
S 1k odporem a 1,5V zdrojem buzení to jaksi nefunguje ani náhodou :)

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#32 Příspěvek od samponek »

Ano, ten proud je u PU120 1.6mA, proto píši naprázdno, opravdovou betu měřím se žhavením 2A. :D

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#33 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, samponku proč "shazuješ" technickou úroveň svých (třeba i správných příspěvků) používáním špatného názvosloví. Na odborném foru by se neměl používat ani technický slang v praxi používaný úplně běžně. Čtou to lidé různého stupně znalostí. Když napíšeš "opravdovou betu měřím se žhavením 2A", budou si ti méně znalí třeba myslet, že tranzistor má nějaké žhavení jako elektronka. Prosím dodržuj technické názvosloví. Stačilo, abys napsal: "opravdovou betu měřím při kolektorovém proudu 2A" a bylo by to technicky OK :) .

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#34 Příspěvek od danhard »

Kolektorový proud není u PU120 1,6mA, ale je v rozsahu 5mA podle bety, do báze se pouští 20uA, nebo 50uA.
Pro tranzistory KU je to informace značne k prdu, jelikož mají při malých proudech zanačně rozdílné zesílení, které nemusí správně ukazovat zesílení při pracovním proudu, který od něj vyžadujeme.

Mnohem odpovídající je dát mezi kolektor a bázi ampérmetr a do tranzistoru pustit ze zdroje omezený požadovaný proud, napěťově stačí kolem 3V.
Vidíte hned potřebný proud k buzení a z poměru proudové zesílení v takovém režimu.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#35 Příspěvek od rudolf02 »

No v zadání je spínání proudu 0,5 až 0,7A. Byl vybrán KU611.
Z katalogu diskrétních součástek Tesla Eltos 1987, str. 328 až 332:
Proudový zesilovací činitel při proudu Ic 0,6A a teplotě 25stC je cca 74 (při teplotě -50stC cca 36 a při teplotě 100stC cca 100).
Tudíž proud báze vychází cca 8mA.
K určení hodnot bázového rezistoru ve spínacím režimu:
Jelikož zde máme rozptyl parametrů, při proudu emitoru 1A je minimální zesilovací činitel 20. Pak je proud báze cca 30mA. Vzhledem k tomu, že jsem na tak nízký zesilovací činitel dosud nenarazil, mělo by 30mA bázového proudu postačovat ke zcela otevřenému tranzistoru.
Pro saturační napětí báze Ube volíme s rezervou 0,8V a dle toho určíme bázový odpor z proudu 30mA a napětí 0,7V - cca 22 ohmů, výkonové zatížení je zanedbatelné.

K diskuzi výše proudový zesilovací činitel (beta) při 25stC:
Ic 1mA - cca 29
Ic 10mA - cca 43
Ic 100mA - cca 63
Ic 1A - cca 72
Ic 3A - cca 54

PS1: pokud tranzistor pojede ve spínacím režimu, odhad tepelné ztráty 0,5W odpovídá teplotě okolí cca 110stC bez přídavného chlazení.

PS2: Pokud při měření protéká tranzistorem proud 0,7A a je na něm napětí 6V, pak výkonová ztráta přesahuje 4W. Tranzistor bez přídavného chlazení při teplotě 25stC trvale nevydrží ani 2,4W. Proto měřit s přídavným chlazením.

Závěr: Pro baterii 1,5V v bázovém okruhu zapojit do série rezistor 22 ohmů pro proudy v kolektoru až 0,7A. KU611 by měla vydržet napětí kolektor - emitor až 50V.

Dík za opravy chyb.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#36 Příspěvek od danhard »

rudolf02 píše: Proudový zesilovací činitel při proudu Ic 0,6A a teplotě 25stC je cca 74 (při teplotě -50stC cca 36 a při teplotě 100stC cca 100).
Tudíž proud báze vychází cca 8mA.
Ale také se tam uvádí zesílení >20 a Ucb 6V, nebo ne ? A kolik to bude u sepnutého tranzistoru při Ucb 0V (a Uce pod 1V) ?
rudolf02 píše: Jelikož zde máme rozptyl parametrů, při proudu emitoru 1A je minimální zesilovací činitel 20. Pak je proud báze cca 30mA.
To jsou sice divný počty, ale že tomu EKKARovi tolik vadil ten můj odhad 25mA :roll:
Nejsi ty taky ten "blady faka profešnl workr" ? :lol:

22R vyhoví, pokud tam bude spínač a "čerstvá" 1,5V baterie, ale co to bude dělat, když tam bude výstup z nějaké CMOS logiky ? (s vnitřním odporem třeba 100R) :D

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#37 Příspěvek od rudolf02 »

Ty mi dáváš zabrat. Dík za upozornění.
S klesajím napětím svižně padá i zesílení. Je to nelineární. Odhadem 2x, pokud souhlasíš. V saturaci se to dosti mizerně odečítá.
Takže 22 ohmů by mělo být pro typický tranzistor dostatečný. Pro ty s nižším zesílením nebudou zcela v saturaci (na druhé straně rychleji vypnou), pro ty na hranici zesílení by mělo napětí Uce cca 1V, stále to přídavné chlazení nevyžaduje.
Pro jistotu lze bázový odpor snížit na 10 ohmů, z 1,5V baterky to bude odebírat cca 70mA.
Docela by mě zajímaly naměřené hodnoty, pokles zesílení mezi Uce 6V a Uce menším než 1V.

K druhé poznámce:
Zesílení při 1A a při 0,6A se téměř nemění. Pro Ic 0,6A a zesílení 20 mi vychází cca 30mA, počítám se střední hodnotou zadaného proudu.
Omlouvám se za zjednodušování.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#38 Příspěvek od danhard »

Je tam pokles, ale pro menší proudy to nedělá tolik.
Tohle je pro tu "typickou" betu 76, ale z těch 200ks co jsem měřil je to asi jen 10%, průměrná je něco přes 50.
Pro ty nejhorší můžu ten bázový proud směle vynásobit 3x
Chtěl jsem z toho vybrat s betou přes 100 a nenašel jsem jedinej :D
Přílohy
KU611.gif
(27.89 KiB) Staženo 15 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

Cyril Northcote Parkinson by z vás měl radost....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#40 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, v nějakém čísle radiového konstruktéra vyšel podrobný výpočet spínacího obvodu s tranzistorem; nevzpomenu si číslo ani ročník kdybych se rozkrájel. Jako "nouzovka" by mohlo posloužit tohle:
http://robodoupe.cz/wp-content/uploads/ ... lopate.pdf

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

Mám dojem, že pro toto vlákno už nějakou dobu platí:
Na hradě Okoři světla už nehoří,
Bílá paní šla už dávno spát...

:wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#42 Příspěvek od danhard »

Andulka tu už dlouho nestrašila :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co třeba konečně změnit koncepci a navrhnout mu třeba NPN + P-FET ?

Nebo třeba optron a P-FET ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#44 Příspěvek od frpr666 »

Aby nám vlákno nespalo, přidávám spínač s moderní součástkou IRF540N.
Takto můžeme spínat i 20A. Namísto R10 připojte žárovku.
Přílohy
150824_spinac.png
(33.01 KiB) Staženo 18 x

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#45 Příspěvek od jasin »

No, jestli ta baterie 9V bude destičková tak je zbytečné se tu zabývat stovkami miliampér :?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“