Ovládanie LPT pod WinXP

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

Ovládanie LPT pod WinXP

#1 Příspěvek od meno »

Zdravím !

Mám tu jedno staré zariadenie ktoré komunikuje s PC cez paralelný port. Mám k tomu aj ovládací program (vlastnej výroby v asm). Kedysi dávno to celé behalo pod DOSom na 286ke. Celé zariadenie by sa znovu hodilo ale pod WinXP nejak nefunguje komunikácia s ním. Program síce beží ale inštrukcie odosielajúce a prímajúce data s paralelného portu akoby boli preskočené. Nevie niekto poradiť ???
:D :D :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Spustaj to z DOSu alebo z Windows 9x/ME.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#3 Příspěvek od meno »

To je práve ten problém je k dizpozícii len PC s WinXP. Zistil som aj další problém ten program mal aj zvukovú signalizáciu s využitím toho repráku na základnej doske pod WinXP nefunguje dokonca ani to.
:D :D :D

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od SEL »

Podívej se na http://www.beyondlogic.org/porttalk/porttalk.htm
Jinak podobných ovladačů je víc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Predpokladam, ze nebudes mat problem len s pristupom na port, ale aj s nejakym casovanim...
Vyrob si bootovaciu disketu (http://www.bootdisk.com) - napr. windows 98, pridaj k tomu ten tvoj program a uz staci len nabootovat.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#6 Příspěvek od meno »

rnbw píše:Predpokladam, ze nebudes mat problem len s pristupom na port, ale aj s nejakym casovanim...
Vyrob si bootovaciu disketu (http://www.bootdisk.com) - napr. windows 98, pridaj k tomu ten tvoj program a uz staci len nabootovat.
Časovanie som myslím vtedy riešil nezávisle od frekvencie procesora. Tam kde to má bežať teraz sa ten PC má využívať aj na iné účeli ako obsluha toho zariadenia a keď by som použil bootovaciu disketu bežal by len ten jeden program a celé PC by sa nijak nevyužilo. Kedysi dávno (okolo r1995) to bežalo na starej vyradenej 286ke ktorá sa už na nič iné nepoužívala. Potom sa to celé zrušilo a dnes by to trebalo znova zaradiť do prevádzky. Mimochodom nieje mi problém čokoľvek doplniť do programu zdroják v assembleri mám.
:D :D :D

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#7 Příspěvek od meno »

Použil by som to riešenie ktoré píše SEL ale nieje to najvhodnejšie. Tie ovladače z tej síce umožnia prístup k portom ale aj tak mi v tom programe nepôjde zvuková signalizácia. Podľa všetkého WinXP niektoré inštrukcie programu jednoducho preskakuje 8O To by ma zaujímalo čo tým Mrkvosoft sleduje ?!
:D :D :D

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od SEL »

Co by tím sledoval, hlavně stabilitu. Pokud někdo někam něco zapisuje přímo na porty a pod. tak lze těžko udržet kontrolu nad systémem který si provádí spoustu zbytečných kroků. Např pod DOSem se na COM zapisuje pouze to co je třeba, kdežto WIN do něho cpe pořát něco.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#9 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ja mam celkom dobre skusenosti s ovladacom zvanym UserPort, najdete odkaz niekde na hw.cz.
BTW riesim tu problem so zapisovanim na seriovy port. Programy v Ccku to dokazu, len akosi este stare Packalovske po nainstalovani WinXP so SP2 to uz nechcu stravit.
Inac ako som nainstaloval SP2, uz nemam ani pristup k LPT...
Dalej mam este jeden problem, a to taky, ze som si kupil rozsirujucu kartu PCI LPT +2COM a akosi v Device Manageri neviem nastavit adresu portu, jednoducho mi to nepovoli.
Neviete cim to moze byt?
Dakujem.
Ivan

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od SEL »

S PCI LPT portem jsem bojoval taky (potřeboval jsem tam připojit osciloskop PCS500). Po nainstalování system je zná, ale osciloskop né. Ten zná pouze standartní adresy a to tyto karty většinou nemají používají uplě jiné adresy. Nakonec jsem to vyřešil použitím počítače s 1x ISA do které jsem dal 8bit kartu 2x LPT, 2x COM. A tam to chodí naprosto korektně (nyní mám 3xLPT).

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

dosbox

#11 Příspěvek od jasin »

Pro spouštění DOS programů pod novými Widlemi se používá program DOSBOX dosbox.sourceforge.net. Mám na něm DOSové účetnictví a chodí k plné spokojenosti.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

Re: dosbox

#12 Příspěvek od meno »

jasin píše:Pro spouštění DOS programů pod novými Widlemi se používá program DOSBOX dosbox.sourceforge.net. Mám na něm DOSové účetnictví a chodí k plné spokojenosti.
DOSBOX poznám a aj používam. Konečne som si mohol zahrať niektoré staré hry ktoré som zachránil na disketách z doby keď som ešte bol hrdým vlastníkom IBM PS/2 s procesorom 386SX. (To bol stroj!!!) Takisto ho odporúčam rieši aj problém s programami v ktorých nefungoalo časovanie a vykazovali Runtime Error 200 alebo bežali príliš rychlo. Ale problém s prístupom na porty bohužiaľ nerieši ! :cry:
:D :D :D

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#13 Příspěvek od meno »

Problém je už vyriešený ! Nakoniec sa použil emulátor Mrkvo$oft VirtualPC. Tam sa nainštaloval Windowz 98 na virtuálny HDD a prekvapivo ten emulátor umožňuje prístup k portom.

Ten Mrkwosoft má zaujímavú politiku tým že sa preskakujú niktoré inštrukcie a niesu umožnené niektoré prerušenia ako Int13h - priamy prístup k disku pod XP nebudú fungovať ani všetky staré vírusy zapisujúce sa do boot sektoru ale na druhej strane Mrkvo$oft "umožnil" pod svojím XP činnosť ešte oveľa nebezpečnješích výrusov ako Spyware, a DataMinery ...
:D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“