Přidání subwooferu k stereo reproduktorům

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

Přidání subwooferu k stereo reproduktorům

#1 Příspěvek od KuCZik »

Dobrý den, řeším tu zapeklitou otázku a nemohu na ní nikde najít odpověď. Mám starý zesilovač/rádio Robotron RS2510 s výstupem pouze pro 2 reproduktory a chtěl bych k ním připojit ještě subwoofer, který byl k 5.1 domácímu kinu. Subwoofer má v sobě zesilovač. Chtěl sem se zeptat, jak rozdělit audio přímo u 3.5mm jacka v PC či jiným jednodušším způsobem, aby jeden káblik přenášel audio do zesíku na středy/vejšky v robotronu a druhý káblik táhl basy do subwooferu. Když totiž napojim subwoofer přímo na 3.5mm zdířku v PC, tak není schopný přebrat signál a rozdělit si ho pouze na basy. Stačil by nějaký obvůdek na filtrování pouze basů do subwooferu, nebo něco ještě jednoduššího? Díky za rady.

EDIT: v příloze přikládám náčrt v malování jak by to pravděpodobně mělo vypadat
Přílohy
audio.png
(17.32 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

A tobě nejde zvukovka přepnout do režimu 2.1, že bys měl jedním jackem připojené rádio a druhým basák?
Měl bys to vyřešené rovnou u zdroje.
Případně některá domácí kina mají v basové bedně všechny zesilovače, takže bys Robotrona ani nepotřeboval. A v režimu například TV nebo CD se o to rozdělení postarají taky.

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#3 Příspěvek od KuCZik »

Bohužel moje zvukovka neumí 2.1, umí pouze 2.0, 4.0, 5.1 nebo 7.1. Subwoofer je starý, žádné režimy nemá. Navíc na každý reproduktor má cinche (2x cinch na přední, 2x na zadní, 1x na střed a 1x na subwoofer), takže to taky problém neřeší. Navíc k tomu, zesilovač pro přední reproduktory v subwooferu je mizerný, proto chci použít robotrona, ten alespoň za něco stojí oproti tomu šméčku. Subwoofer ale ujde, takže ho chci použít.

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#4 Příspěvek od KuCZik »

Jedná se o soustavu X-Site DHT-511S (pokud by to někoho zajímalo)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Za prvé bych nechal ten stero signál a do subw. bych vedl sloučený pomocí dvou odporů. V subw. bych zjistil jaké má napájení a podle toho zapojil akt. výhybku s OZ. V nejhorším případě zapoj pasivní výhybku přímo na reprák (cívka a kondík)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

KuCZik píše:...Subwoofer je starý, žádné režimy nemá. Navíc na každý reproduktor má cinche (2x cinch na přední, 2x na zadní, 1x na střed a 1x na subwoofer), takže to taky problém neřeší....
Skutečně ten subík nehraje, když mu přivedeš signál na cinche obou předních kanálů? Má Dolby Pro_Logic, tedy by měl tu dolní propust mít už v sobě a musí umět spolupracovat s dvoukanálovými zdroji signálu.
Jestli se ti zdají zesilovače pro satelity mizerné, co čekáš od zesilovače basáku?

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#7 Příspěvek od KuCZik »

To ano, když ho napíchnu na zdířku předních repro, tak hraje, ale hraje všechno, což nechci (chci jen basy, ne středy a vejšky, které se snaží přehrát taky, hlavně středy, takže divně chrčí u toho a hraje takovou slátaninu (ne, v prdeli není, když ho nastavim na 5.1 audio a strčim do zdířky pro subáč, hraje perfektně))

EDIT: Subwoofer má zvuk celkem slušný, pro mě dostačující, ale satelity jsou oproti subwooferu naprosto mizerné.

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#8 Příspěvek od Peedros »

a nastavit vystup na 5.1 a vytahnout pouze predni repro a vystup na sub by neslo?

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#9 Příspěvek od KuCZik »

To má subwoofer dobrej zvuk, ale přední repro zní příšerně. Tuhle možnost jsem zkusil jako první a okamžitě jí zamítl.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Tak ten steteo signal rozboč na dvě sterea. Jedním krm ten stereo zesilovač a druhým sestavu kde napojíš jen subw (bude sloužit jen jako akt. výhybka)

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#11 Příspěvek od KuCZik »

Tak jsem to plánoval udělat, ale pořád není vyřešenej problém toho, že subáč se snaží přehrát i středy a vejšky, což je špatně.

Potřebuju HW odstranění vejšek a středů a to teprve z rozdělovače vyslat do subwooferu.

http://www.electroimc.com/en/doc/projec ... ass_filter

Našel jsem tohle, ale netuším jak moc reálně to bude fungovat či nefungovat...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#12 Příspěvek od samponek »

Přivedeš do toho oba kanály sloučené přes odpory a ven prosakují jenom basy.
Přílohy
Propust pro subwoofer.jpg
(57.67 KiB) Staženo 103 x

Uživatelský avatar
KuCZik
Příspěvky: 48
Registrován: 21 lis 2012, 01:00

#13 Příspěvek od KuCZik »

Obávám se, že nejsem schopen pochopit co jste měl na mysli... Můžete to rozvést co, jak a kam?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#14 Příspěvek od samponek »

Na vstup přivedeš přes odpory 1k oba kanály a výstup do zesilovače.

Propouští to jenom basy, nezesiluje, ani nezeslabuje.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Původně jsem chtěl z jednoho z vás udělat hlupáka prohlášením, že se jedná o dolní propust...

Pak jsem se podíval pozorněji a už vím, kdo je kdo.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“