Vrčení tranzistoru IRF3205

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Vrčení tranzistoru IRF3205

#1 Příspěvek od Neniu »

Mám tu takovou malou záhadu. V jednom zapojení měniče mi vrčí tranzistory IRF3205 a vrčí opravdu ty tranzistory, ne trafo.

Tranzistory jsou kupované v pražském GM, tak snad to není nějaká kopie, ačkoli dneska, kdo ví. Ale chci tomu věřit.

Napětí na GATE je hezké obdélníkové, bez překmitů. Napětí na DRAIN je také obdélníkové, ale je tam pěkný překmit asi 60 voltů. Napájecí napětí měniče je v současné době 14,00 voltu.

Otázka zní, jestli to něčemu vadí, nebo je to fuk a jen mne to plaší? Tyristory, výkonové, také umějí pěkně vrčet.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#2 Příspěvek od PeteBurns »

Keby si tak pocul vykonaky v TO3 puzdre v 1000W zosiku, ako perfektne a nahlas hraju, to by si este len bol prekvapeny ;) :lol:

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#3 Příspěvek od Neniu »

Tak já neříkám, že to je špatně, jen mne zajímá, jestli můj názor, že to ničemu nevadí, je správný.

Jinak tyristory v lokomotivách piští také kvalitně, jen co je pravda :-) Ale tam toho piští více.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

V lokomotivách jsou slyšet spíš tlumivky a trakční motory. I dva souběžně tažené přívody samy o sobě jsou zdrojem zvuku, když jimi prochází nějakých 100A a jsou vedle sebe..

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

viem ze tyristori cvakaju jak besne ale mosfety som este nepocul. Aku frekvenciu a prud tam mas (3205tky mam, budem skusat )? :D

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Vrčí na sebe. Jako kocouři

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#7 Příspěvek od Neniu »

Proud i napětí maličké, bylo to v pokusném zapojení měniče podle Danyka ( http://www.danyk.cz/menic230_4.html ). Napětí 14 V a proud cca 120 mA přičemž jsou tam ale jasné proudové špičky, které mi rozhazují můj laboratorní zdroj. Bylo potřeba jej oddělit diodou, protože jinak se úplně zbláznila regulační smyčka. Za to ale asi mohou spíše napěťové špičky z primáru trafa. Nicméně to nebylo předmětem dotazu.

Kdyby tam tekly veliké ampéry, tak neřeknu slova, ale u tohoto zapojení mne to prostě překvapilo. Použité trafo je 2x9 V 4,5 VA, prostě prcek, ale jiný symetrické doma nemám.

Teďka už mám hotové zapojení s mostem, tam jsou tranzistory (ty stejné) potichu, ale zase vrčí trafo :-) (což je celkem logické).

Tolik tedy pro představu toho, co tu tropím, ale stejně by mne zajímalo, jestli ty zvukové efekty jsou pro tranzistory nebezpečné nebo nejsou. Měnič jel v kuse několik hodin a vydržel úplně v pohodě, takže kdyby to opravdu vadilo, tak se to snad již projevilo. Kdo ví.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Jak jsi lokalizoval zdroj vrčení (tranzistory)? Jak jsi určil, že to jsou právě tranzistory? Jestli zatlumením, možná je kmitna desky právě pod nimi.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#9 Příspěvek od Neniu »

kulikus píše:Jak jsi lokalizoval zdroj vrčení (tranzistory)? Jak jsi určil, že to jsou právě tranzistory? Jestli zatlumením, možná je kmitna desky právě pod nimi.
Mám od Přírody dva dálkové senzory, které snímají mechanické kmity vzduchu na frekvencích cca 20 Hz až 15 kHz. Tyto dálkové senzory jsou spojené pomocí složitého mechanicko-chemicko-elektrického systému s řídícím centrem mé bytosti. Většina lidí těmto senzorům říká uši ;-)

Pokud je v místnosti ticho tak se dá celkem snadno lokalizovat zdroj zvuku. Trafo to nebylo, zní jinak, a tak stačilo zaměřit sluch na zbytek obvodu a už to bylo jasné. Navíc každý z obou použitých vrčel trochu jinak :-)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Ondra2 »

Těch 100n/50V je předpokládám keramika ... ?

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#11 Příspěvek od Neniu »

Ano, ale vrčí to i bez nich, byť trošičku jinak.
Jsem na cestě k šípku.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#12 Příspěvek od samponek »

Čipy se pohybují a vydává to zvuk, přidej tam šuntování podle obrázku. Jestli máš trafo na plus tak diody a kondík otoč a odpor 470Ω dej proti plusu.
Překmity z trafa prochází přes diody do kondu 4700mikro a tím se omezí na 24V.

( tady jsou kolektory tranzistorů na plus a trafo na mínus , protože to jsou TO3 aby mohly být na společném chladiči bez slíd )
Přílohy
měnič 1000W schéma.jpg
(125.06 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#13 Příspěvek od Neniu »

Tak ono stačilo přidat do GATE odpory 12 ohmů (první vhodné po ruce) a rázem byl od vrčení tranzistorů klid :-) Ale asi to bylo něco mezi nebem a zemí, protože po znovuzapojení obvodu už tranzistory nevrčí ani bez těch odporů.

Je zajímavé, že to začne vrčet, když připojím ty kondenzátory. Během pokusů zkouším všechno a s nimi to vrčí, ale podle všeho vrčí ty kondenzátory, když je chytnu mezi prsty, tak ztichnou. Asi mám nějaké záhadné součástky. Včera fakt vrčeli tranzistory.

Jen čekám, kdo mne nařkne z toho, že si tu z vás dělám srandu, ale fakt nedělám :-)

Nicméně, vadí nebo nevadí vrčení součástek?
Jsem na cestě k šípku.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#14 Příspěvek od samponek »

Kondenzátory taky vrčí když jimi jde pravoúhlý proud. To máš stejné když u zesilovače s mnoha kádéčky spojíš vstup z výstupem přes kondík, taky to začne pištět a chrčet i bez repráku, čím větší napájecí napětí, tím větší zvuk.
Když dáš kondík velký tak tranzistory cvakají.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#15 Příspěvek od Olchor »

Oni FETy rádi kmitají, někdy i na frekvenci mnoho MHz, to se někdy schová do té špičky. Slyšitelný zvuk je jen obálka vf.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“