PWM Regulace jasu 150 W žárovky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od Zaky »

Pokud máš k dispozici 24V, použij toto: http://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well ... 5-p332-536 a neriskuj výše zmíněný ohňostroj, zem řídícího systému nikdy nepřipojuj na jakýkoli silový potenciál vůči zemi.

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#32 Příspěvek od Anton »

Zaky píše:Pokud máš k dispozici 24V, použij toto: http://www.gme.cz/dc-dc-menic-mean-well ... 5-p332-536 a neriskuj výše zmíněný ohňostroj, zem řídícího systému nikdy nepřipojuj na jakýkoli silový potenciál vůči zemi.
Díky za radu, PE sem sice na zdroj nepřipojil, ale v budoucnu jsem to měl v plánu. S výše zmíněným DC/DC měničem to bude perfektní a těch 67 mA budič s přehledem nakrmí. Koncem týdne se pochlubím s výsledkem.

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#33 Příspěvek od Anton »

Vyskytla se menší komplikace. Když jsem obvod stokrát zkontroloval a zapojil tak se nestalo nic. Začal jsem to proměřovat a z DC/DC konvertoru nešlo očekávaných 15 V. Tak jsem usoudil, že se usmažil při pájení nebo mám prostě vadnej kus. No nevydržel jsem to a svorkama jsem připojil napájení k budiči přímo ze zdroje kontroléru. Sice to funguje, ale zdroj neskutečně bzučel a rušení bylo tak silné, že mi začal blbnout noťas a to ani nebyl v sítí, jenom přes switch ethernetu propojenej s kontolérem. Tak jsem to raději hned vypl. Nevím co se stane když sítové napětí rozsekám 10 kHz, ale asi nic pěknýho, tuším že to zrušilo ten konverter, hned jak jsem to zapnul.

Koupil jsem odrušovací filtr do sítě (viz foto), ale netuším jestli to k něčemu bude. Nechci zrušit další konverter, s poštovným mě vyjde na 200 Kč.
http://www.tme.eu/cz/details/am1s-2415s ... dc/aimtec/
To už mám levnější v lokálním shopu koupit trafo do dps.

Máte nějaký nápad jak to odrušit, aspoň dioda k mosfetu apod. Taky asi použít nižší frekvenci PWM. Nebo co se vlastně stalo?
Přílohy
Bastl.jpg
(96.89 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#34 Příspěvek od Zaky »

lesana87 píše:To bude ohňostroj.
už je to tady :-)

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#35 Příspěvek od Anton »

Zaky píše:
lesana87 píše:To bude ohňostroj.
už je to tady :-)
No nečekal jsem, že to proběhne hladce :D, PE sem nezapojoval a ve zdroji kontroléru to nenechám, akorát vím, že odešel konverter. Tak řeším co dál, trafo, odrušení apod.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#36 Příspěvek od Zaky »

DC/DC konvertor nemá důvod takovou věc nezvládnout, takto přes DC/DC konvertor napájím a optočlenem budím gate SiC fetu, který spíná 200V do cívky a generuje tak 1600V 200ns široké impulsy s opakovačkou 1 MHz. Tzn. pokud ti to nechodí, máš tam něco špatně. Vypájej DC/DC konvertor, připoj jej na zdroj a zkontroluj, jestli dává těch 15V, pokud ano, zapájej ho zpět, ověř přítomnost 15V, zapoj buzení optočlenu PWM a zkontroluj osciloskopem signál na gate fetu, to vše bez připojeného síťového napětí. Na gate musíš mít obdélník s amplitudou 15V a tvarem odpovídajícím PWM. Pak můžeš třeba nahradit síťovou žárovku nějakou na 12V, připojit oddělenou stranu na 12V a vyzkoušet, že vše funguje. nakonec to celé zapoj na síť, spínač je v principu v sérii s žárovkou, takže velký oheň by se konat neměl, zásadní opatrnost je ale na místě.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#37 Příspěvek od Atlan »

Ono ten plosak vyzera zaujimavo, navyse vzdialenost medzi 230V a zvyskom asi nebude bezpecna....

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#38 Příspěvek od Anton »

Ten konverter jsem fakt odpálil. Při návrhu jsem špatně orientoval pouzdro a přepólování ho zabilo. Koupil jsem novej a teď to pracuje správně. Plošňák snad taková katastrofa nebude (viz příloha), silové cesty jsou širší s dostatečnou vzdáleností, akorát ta společná zem se proplétá celým plošnákem, bezpečná vzdálenost je tuším 5 mm... to jsem nedodržel, ale snad to taková hrůze není. Nicméně mám pořád problém s rušením, pokud nastavím menší střídu jak 100 % na noťasu mi začne blbnout kurzor, když odpojím ethernet tak se to zpraví, ale takto to rušit nemůže. Musím za zdroj připojit odrušovací filtr. Nějaký nápad jak nato?

Každopádně děkuji za rady a pomoc, už je to téměř funkční.
Přílohy
Spoje.jpg
(107.97 KiB) Staženo 33 x
DPS,Osazeni.jpg
(102.23 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#39 Příspěvek od Atlan »

No keby to bolo pre vlastnu potrebu mozno este ako tak, ale ja by som kludne nespal.

Treba zistit skade sa to rusenie berie. Ozaj nebolo by odveci pre ten konverter dc dc osadit aj nejake kondiky na napajaciu stranu elektrolyt a 100n, a mozno aj nejaky elektrolyt 10uF na vystup. Co hovori datasheet? Osobne by som pwm priviedol z externeho zdroja a skusil ci to bude rusit.

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#40 Příspěvek od Anton »

To rušení šlo pravděpodobně přímo do sítě a z té pak do switche (bůh ví kam všude ještě). Když jsem před vstup ze sítě připojil odrušovací filtr tak se rušení ztratilo. Žárovka při 10 kHz nepříjemně bzučela. Po snížení frekvence na 1 kHz bzukot přestal a regulace je stabilní. Celý obvod i s filtrem jsem dal do krabičky s jističem a spouštěcím relé. Budící napětí postačuje z digitálního výstupu kontroléru (spojeno s výstupem pro spouštěcí relé).

Takže mise splněna a už se mi v tom babrat dál nechce. Budu jenom doufat že to neshoří apod :).
Přílohy
Finish.jpg
(80.5 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
Anton
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2015, 01:00

#41 Příspěvek od Anton »

Kdyby případně někdo vyráběl podobnou šílenost, tak je dobré DC/DC konverter také odrušit viz schéma. Ale mě se nechce :)
Přílohy
Filtrace.jpg
(138.39 KiB) Staženo 35 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“