Trafo pro odporový drát 0,8mm délky 150cm

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

Pročetl jsi prd , jsi líný i jen sedět u klávesnice a hledat . No kdyby jsi zadal do hledat řezání , tak by jsi našel vlákna bližší , např . http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... D&start=15 http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 8ez%E1n%ED , ale chce to trochu aktivity .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#32 Příspěvek od BOBOBO »

Pročetl jsi prd , jsi líný i jen sedět u klávesnice a hledat . No kdyby jsi zadal do hledat řezání , tak by jsi našel vlákna bližší , např . http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... D&start=15 http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 8ez%E1n%ED , ale chce to trochu aktivity .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

Já mám řezačku na něco jinýho než fasádu. Je na principu truhlářský rámový pily,dýlka drátu cca 125 cm. Místo zkrutnýho napínáku mám gumy z poutacího autopavouka.
Pohon přes trafo 230/38V cca 180W, který poháním z autotrafa, kde se dá volantem nastavit optimální teplota drátu. Žádná teplotní ani proudová regulace na konstantní proud a jiný kraviny nejsou potřeba. Naopak proudová regulace je kontraproduktivní. V polystyrénu se drát ochlazuje a pokud to regulace dorovná, drát mimo polystyrén se přehřeje a praskne. Drát používám kanthal 0,8 mm, odpor už nevím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#34 Příspěvek od samponek »

Ta regulace je tam hlavně proto, aby se drát mimo polystyren nemohl přehřát a prasknout. 8O

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

Koukám, že neznáš základní vztahy odpor - teplota. To je potom dost těžký.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#36 Příspěvek od samponek »

V řezu se drát ochlazuje o polystyren, tedy do něho musí jít velký výkon a když řez dokončíš, zdroj musí výkon snížit, protože se drát ohlazuje jenom vzduchem a praskl by.
Jinak se s tím nedá pracovat.

Určitou vyjímku tvoří drát ocelový, kde s rostoucí teplotou roste odpor a s vhodným zdrojem se to v jistých mezích reguluje samo, bez elektroniky.

:D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#37 Příspěvek od danhard »

Celeron píše:Koukám, že neznáš základní vztahy odpor - teplota. To je potom dost těžký.
Tam je nějaký všeobecně známá vztah odpor - teplota ?
Já bych to spíš šacoval na to, že potřebuji nějaký výkon na metr drátu.
A tady si s 200W příkonu na 1,5m drátu taky vystačej :
http://www.polyrez.cz/produkt/h600-univ ... olystyrenu
On když ten drát viditelně žhne, tak je větší prořez a hrubší povrch od sálání, když nejedeš pravidelně.
Na pilu se zde netlačí !

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#38 Příspěvek od Celeron »

samponek píše:V řezu se drát ochlazuje o polystyren, tedy do něho musí jít velký výkon a když řez dokončíš, zdroj musí výkon snížit, protože se drát ohlazuje jenom vzduchem a praskl by.
Jinak se s tím nedá pracovat.

Určitou vyjímku tvoří drát ocelový, kde s rostoucí teplotou roste odpor a s vhodným zdrojem se to v jistých mezích reguluje samo, bez elektroniky.

:D
Až budeš mít reálnou zkušenost s uvedením do chodu 3D CNC řezačky polystyrénu, tak uvidíš, že ty kecy, co tu píšeš jsou pěkný nesmysly. Podobný provedení jako zde. Jen na tom nemá rotační stůl, takže taková 2D a 3/4. Dělají se na tom díly pro stavebnictví, třeba sprchový kouty, fasádní římsy a podobný kravinky.
Křídla z polystyrénu jsem řezal drátem už zamlada počátkem 70-tých let, tos ještě určitě chodil po horách. :wink: A už tenkrát jsme uměli řezat dvě křivky najednou. Pokud vím, tak se za těch 45 let nic nezměnilo.
Zásadní problém je, že pokud nastavíš teplotu drátu na řez polystyrénu, tak po zanoření drátu do polyše se drát ochladí. Teplota drátu mimo polystyrén je ale podstatně větší a to má za následek, že se drát mimo polystyrén přehřívá a vlivem napínání závažím, případně drbání o řezací šablony přetrhne. Nikdy drát pokud není mechanicky poškozený nepraskne v polystyrénu ale vždy mimo něj. Prostě regulace na konstantní proud je hovadina, maximálně napěťová jako na CNC.
Tvarový řezání na CNC je ještě mnohem vyšší liga, tam je problém i v rychlostech řezu, pomalejší strana řeže blbě, rychlejší už propaluje. Poměr rychlostí nad 1:2,5 už nedává použitelný výpalky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#39 Příspěvek od samponek »

Mě to nereguluje na konstantní proud, ale omezí ho to když dokončíš řez a drát je mimo polystyren ! Je u toho spínanej zdroj a u patky je termistor zapojený do zpětné vazby. :)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#40 Příspěvek od danhard »

Celeron píše: Prostě regulace na konstantní proud je hovadina ...
To je, ale přišel jsi s tím Ty.

Smysl má regulace na teplotu drátu, ale ta se s kanthalem blbě dělá.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

Celeron píše:...Prostě regulace na konstantní proud je hovadina, maximálně napěťová jako na CNC...
Myslím, že poněkud přeceňuješ význam této regulace v tomto případě.
Např. kanthalový drát změní svůj odpor při změně své teploty o 1000°C cca o 5%, takže změna napětí na něm je menší než kolísání rozvodné sítě.
Takže volba regulace napětím problém neřeší. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#42 Příspěvek od danhard »

Celeron píše: Tvarový řezání na CNC je ještě mnohem vyšší liga, tam je problém i v rychlostech řezu, pomalejší strana řeže blbě, rychlejší už propaluje.
Není to zrovna naopak ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

masar píše:
Celeron píše:...Prostě regulace na konstantní proud je hovadina, maximálně napěťová jako na CNC...
Myslím, že poněkud přeceňuješ význam této regulace v tomto případě.
Např. kanthalový drát změní svůj odpor při změně své teploty o 1000°C cca o 5%, takže změna napětí na něm je menší než kolísání rozvodné sítě.
Takže volba regulace napětím problém neřeší. :wink:
Pokud neřeší, tak zahraniční výrobce té profiřezačky, co jsem pomáhal uvést do chodu netuší, že to dělá špatně. :)
Opravdu tam mají regulaci na napětí na řezacím drátu, které nastavuje převodník CNC a dá se naprogramovat napěťová křivka řezu, třeba rychlá změna napětí a tím teploty drátu v okamžiku, co drát najede do polystyrénu nebo projíždí již dutým vyříznutým místem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#44 Příspěvek od masar »

Asi jsi špatně pochopil, co jsem chtěl sdělit: Problém s nerovnoměrným ohřevem drátu není způsoben typem zdroje. Když to zbagatelizuji, dá se říct, že použití stabilizovaného a regulovaného zdroje napětí je o 5% lepší než použití stabilizovaného a regulovaného zdroje proudu. Zbytek musí řešit závislost regulace těchto zdrojů a technologický postup. :wink:

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#45 Příspěvek od Martin_Fio »

Řezal jsem naplocho desky 20cm na 2x10cm drátem 1mm ocel na MIG vytaženým z CO hořáku svářečky podepřen na desce stolu přímými závěsy na sádrokarton a na obou stranách drát napnut pomocí lešenářských žabek. Bylo mě líto na stavbě provozovat laboratorní zdroj, protože na cca 1m drátu bylo cca 8V a cca 16A.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“