Laser ve viditelném pásmu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od AmarokCZ »

To já taky nevím estli je to pravda, ale co se týče toho odkazu, tak tam není vůbec psaný, jakou vlnovou délku má ten Laser.

Jinak jsem viděl laser z DVD vypalovačky a efekt byl úplně stejnej jako v tý tabulce (viz o 2 příspěvky vzad)....

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Skay »

http://www.richart.cz/zastupujeme/pena.html něco podobýho ale ta mlha tam fakt dál už neni a přesto je vidět... anebo je libo PAN LASER http://kfe.fjfi.cvut.cz/~drska/edu/webfyz/node76.html :D :D :D ten už by byl vidět 100% :lol:

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#18 Příspěvek od NEONI »

Panstvo to co hovorite ze photoshop a tak je blbost ja sam som to videl a nie raz ten pas je relativne hruby a dosvit tak 2 km...je ale zaujimave ze to zrazu konci tzn javy sa to ako pevny predmet a nie ako luc ktory postupne slabne ale treba si uvedomit ze to stoji statisice

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

I z obyčejným laserovým ukazovátkem se dá dosvítit v noci až 3KM (tenkrát bylo typ HAMA) dokonce mi dělalo velmi slabě viditelnou stopu v noci kdy nebyla mlha, a ani opar, to jsem ho ale trochu oroštoval trimrem v regulátoru diody. To laserové ukazovatko bylo z dob, kdy nejlevnější typ stál kolem 1500Kč a mě se ho podařilo koupit v zastavárně za 300Kč.
Viděl jsem ale ty stránky se zeleným laserem a musím konstatovat, že jeho výkon je dost vysoký, protože s tím propalovaly i balonky (zeleným laserem!). Dokonce jsem na těch samých stránkách viděl i výkonový hladiny, ve kterých se to zeleně laserující cosi dalo sehnat. Byla tam tuším škála končící výkonem 0.5W
http://www.laserglow.com/hercules.html

PS to ukazovátko od HAMy skončilo v koši, protože zvýšený výkon diodu zničil už po 70 vteřinách nepřetržitého svícení.Svítila pak slabě, ale už jen obyčejným červeným světlem, jako LED

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od tominekk »

Nikdo mi neodpověděl na můj předchozí post.
Kdybych za laserLED dal nějaké tenké síto, třeba látku, a svítil bych skrz něj, byl by pak paprsek vidět?
Moje představa je taková, že se paprsek průchodem mřížky rozdělí na menší paprsky a výsledné světlo tak nebude koherézní a mělo by jít vidět. Je to však pouze moje domněnka.
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

To mi připomíná výzkumy Járy Cimrmana :D

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#22 Příspěvek od pole »

To s laserovym lucom viditelnym a intenzivnym v citom vzduchu je naozaj pravda. JEdnak som to videl na festaku. Zeleny lasel svietil vnoci a divne bolo ze to neslo zo zeme do neba ale akoby opisoval zakrivenie zeme. Svietil satale v rovnakej vyske a v lavo a v pravo akoby zakrivene k zemi ale to bol podla mna len bezny opticky klam. Ako keby sme s kamaratom pustali sakrany na velkom poly. Kamarat by bol vzdialeny odomna 1Km. NAse sarkany by boli v rovnakej vyske ale mne by sa kamaratou zdal byt nizsie nez moj....

Potom mi kamarat vravel ze jeho kamarat a moj znamy robi vo slovenskej firme Kvant ktora varaba lasere http://www.lasery.sk/typo3/lasery.sk/
Byva v Modre Kamarat v Senkviciach (je to vzdialene asi 5km) napisal mu z modry cez ICQ ze pockaj zablikam ti a od modry sa nad senkviciami sprojektoval zeleny laserovy lus na oblohe....

Takze vobec netreba hmlu ani podobne.
Podla mna laser znacneho vykonu dokaze vybudit castice vzduchu k tomu aby boli viditelne. Resp je taky silny ze aj maly odraz od castic vzduchu mozno jeho vlhkosti vodnej pary ktory je normalny pri malom vykone nepozorovatelny staci k tomu aby zachitil laserovy luc "svietil na oblohe"

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Myslím, že za chvilku se budou přepisovat učebnice fyziky - hlavně optiky. Na všech fotkách je zatím vidět, že to podporují mlhou nebo něčím, co prostředí "opticky zahustí".

Jinak zajímavě je problém laserové show vyřešen ( :lol: :lol: ) zde : http://mmmsvet.hyperlink.cz/clanky/hala ... ershow.htm

Na druhou stranu i já uvítám rozumný výsledek, nedávno jsem z popelnice vytáhl diskotékové světlo, co by se dalo předělat na laser. Uvidíme...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Tož je to prosté, chce se to domluvit s někým kdo lasery servisuje, občas odprodávají vysvícené kousky se slabým jasem... takhle známý koupil za 10% ceny zelenou hlavici a i vysvícená svítí pěkně, je jako pevný paprsek a pomocí sady přesně umístěných zrcadel vytváří několik čar cikcak sálem.

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#25 Příspěvek od NEONI »

Pani laser svieti normalne aj v cistom vduchu bez akych kolvek latok v nom obsiahnutych. Ten "opticky klam" ktory tu niekto popisoval nieje ziaden klam laserom sa ha robit haloprojekcia a to aj 3D objektov. Na roznych akciach som videl (napr v BA) mnohohran ktory "stal" vo vzduchu.Najzaujimavejsie s u lasery ktore poskytuju cele spektrum farieb najzaujimaveji je kuzel v ktorom su farby rozlozene ako v duhe...A nechapem na co tym chces presvecovat lastu resp nechapem na co chces to svetlo delit

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#26 Příspěvek od StandaT »

Jen pro info - zelený lasery se dají koupit tu
http://www.dealextreme.com/products.dx/category.911
a tu
https://www.kaidomain.com/WEBUI/SubCate ... ranID=8189
za cenu více než lákavou (pošta až z hongkongu zadarmo). Já u nich nakupuji výkonové LEDky, ale na nějakej ten zelenej laser se někdy v budoucnu chystám taky.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

NEONI píše:Najzaujimavejsie s u lasery ktore poskytuju cele spektrum farieb najzaujimaveji je kuzel v ktorom su farby rozlozene ako v duhe
Ještě mě prosím vysvětli, jak se dá monochromatický světlo, jako je laser, rozdělit na "duhu" ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#28 Příspěvek od Cust »

kdyz laser pije jak duha tak pak rozklada :-)

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#29 Příspěvek od NEONI »

ZdenekHQ píše:
NEONI píše:Najzaujimavejsie s u lasery ktore poskytuju cele spektrum farieb najzaujimaveji je kuzel v ktorom su farby rozlozene ako v duhe
Ještě mě prosím vysvětli, jak se dá monochromatický světlo, jako je laser, rozdělit na "duhu" ?
keby som ti vedel povedat tak ti poviem..ale fakt neviem skusim ti hodit foto ked zistim ako ju ziskam :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych to viděl na nějakej xenon rozdělenej hranolem a laser tomu dělá jen "obálku"...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“