Měřící transformátor jt-n 150A/1A n3

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#16 Příspěvek od Achab »

Tady jsou ke stažení některé technické údaje nadproudových relé R100 a jistících traf JT.

Přímo se zde uvádí že převodní charakteristika je nelineární. Relé je nastavitelné 1A±20% takže transformátor je zřejmě optimalizován pro provoz cca okolo jmenovitého zatížení plus nadproud. Přesnost převodu u menších hodnot proudu nemá význam protože v této oblasti ochrana nemá reagovat.
Proto se domnívám že tato MTP nebudou pro účely měření vhodná.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Snad by nemusel být problém nějaký ten závit přivinout .

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od Martin_Fio »

Velice děkuji, zvláště za popis nadprodového relé, telefonem jsem prokonzultoval s technikem od Voltmetr.cz, patřičně mi vysvětlil nelinearitu převodu koupil a jsem si od nich druhou sadu traf s podobným výsledkem. Na měření použiji trafo 40A/5A, dám skrz 2 průchody, tedy jako by bylo 20A/5A , tím se chyba zmenší, různé stendby v tom uvidím, křivku oměřím a zkusím pak zpřesnit. Výsledek zatím viz fota, hold 100w žárovku ukáže jako 83 a ještě s fázovou chybou. Jak to asi dělají naši distributoři, asi májí ty správné koeficienty v elektroměrech. Te´d se nějak musím vypořádat s přenosem od multimetru k očím zároveň s 1wire teploměry 15b20. Dovolím si zeptat se v jiném vlákně.
Přílohy
Merici transformator 40A na 5A.jpg
Tady mám 2 průvlaky, měřil jsem, jako by to bylo 20A/5A
(45.79 KiB) Staženo 104 x
Sentron naprimo na 5A rozsah.jpg
Nejpřčesněji to měří napřímo bez trafa, škoda že nemají něco jako kompenzace měřícího transformátoru
(42.09 KiB) Staženo 103 x
mereni na 4 zavitech na primaru Sentron.jpg
Při větším vybuzení trafa se chyba menší
(41.9 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#19 Příspěvek od TAKJAN »

Mně teda analyzátor sítě Merlin ukazuje činnou spotřebu přesně, a kondíkové spotřebiče do kapacity. MTP jsem si dělal sám. Je tam i měření harmonických?

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od Martin_Fio »

je tam měření harmonických a všeho možného, ale kompenzovat trafo neumí, teď ale nevím jaké bych měl mít využití měření harmonických, snad produkty frekvenčního měniče (zatím pohání míchačku) nebo někdy indukci. Jsem hned u trafa a síť je "tvrdá".

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#21 Příspěvek od TAKJAN »

To můj taky neumí. Je to taková hezká hračka. A názorné potvrzení teorií kompenzace, které asi my nepotřebujem. Harmonické zkreslení napětí mám taky malé. Proudové se dost zhorší při zapnutí různých neohmických potvor.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Martin_Fio píše:... koupil a jsem si od nich druhou sadu traf s podobným výsledkem. Na měření použiji trafo 40A/5A, dám skrz 2 průchody, tedy jako by bylo 20A/5A , tím se chyba zmenší, různé stendby v tom uvidím,....Výsledek zatím viz fota, hold 100w žárovku ukáže jako 83 a ještě s fázovou chybou. ...
Cos teda koupil za druhou sadu traf? Jakou mají přesnost, parametry, "rozsah"? Jaký maximální proud odebírá tebou monitorované zařízení? Pokud je to třeba jen 25A a zároveň chceš hlídat "standby" odběr, tak asi trafo na 150A nebude vhodné. I když provlečeš víc prim. závítů. Musí být na menší "rozsah".

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, koupil jsem "MTP MES-62/30 40/5A 1,5 VA tř. 1" 40A primár, 5A sekundár, už sem to instaloval, dal jsem dva průvlaky CU10, propojil k Sentronu , nastavil na něm trafo 20A/5A a zkusmo připojil 2kw 1F a ukázalo to na 8,5A, tedy při skoro polovině jmenovitéo proudu měření sedí. Nesedí to u té dvacetiny, tam jsem na 100W cca na 83W.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od PavelFF »

Vypadá to, že nemáš šanci měřit přesně v tak velkém rozsahu proudů.
Tvoje trafo 40A , tř.př.1 má při 5% proudu ze 40A , tj. při 2A chybu až 3%. Pro menší zátěže už ani není chyba definovaná. Při 100W je proud cca 1% z jmenovitého a v tabulce se přesnost pro tak malý proud už vůbec neuvádí. Vícenásobný průvlak primárem třídu přesnosti nezmění.

Pro velký rozsah proudů bys potřeboval trafo třídy "0,2S - laboratorní měření (rozšířený proudový rozsah - od 1% jmenovitého proudu)" nebo "0,5S - měření spotřeby elektrické energie (rozšířený proudový rozsah - od 1% jmenovitého proudu)" A co nejmenší impedanci v sekundáru! Tím se chyba jen zvětšuje. Žádných 50 ohmů!

http://www.mtbrno.cz/index.php?l=cs&k=poradna
http://www.kpbintra.cz/podpora/rozsahy- ... oru-proudu

Uživatelský avatar
gisbern
Příspěvky: 9
Registrován: 17 pro 2015, 01:00

#25 Příspěvek od gisbern »

Hoj Martine, podarilo se ti něco s tim SENTRONEM vymyslet? Mam ho taky, a chtěl jsem ho take pouzit pro mereni spotreby v baraku. Skoncil jsem ale take na mericich trafech. Technik od siemensu tvrdi, ze dle tech. parametru SENTRONU je dobře měřitelných cca 10% z rated current.

Tj. pri trafu s prevodem napr. 20/1A jsou to 2A cokoliv mensiho bude sice zrejme meritelne, ale s pomerne velkou chybou. Ja mam jenom sentrona, trafo jsem zatim nekoupil, anzto si nejsem jisty, zda to pujde vubec vyresit.
Take bych chtel merit zarizeni ve standby. Tj. radove desitky-stovky mA.

Zatim, po konzultaci s vyrobcem MTP a technikem od Siemensu jsem spise skepticky. Pokud se ti to podarilo nejak vyresit, hod sem info. Sentron je sice sqela vec, ale zrejme je urcena na trochu jiny segment zateze.

Zkousel jsi, pri pouziti tvych traf, jestli jsi schopny merit alespon radove stovky mA? Pokud ano, pak by se to mozna opravdu nechalo resit nakupem prsnejsiho trafa, nicmene nejakou chybu tam urcite bude vnaset pri malych proudech samotny SENTRON

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, zatím si s provizorně instalovaným Sentronem hlídám nepřekročení hlavního jističe (18A charC) a řeším ModBus, zatím si tak akorát umím sejmout a neumím dál najítt https://github.com/karlp/siemens-discover a stáhnout https://github.com/kipe/siemens-pac. Mimo ovládnutí stykače pomocí Sentronu jako přednostní relé, kdy čerpačka tlakové kanalizace má přednost před topením a sporákem s tím asi nic do konce roku neudělám.
Potřebuji na jednu web stránku dostat stav pár čidel DS18B20, stav HDO a okamžitý příkon ze Sentronu. Čidla sbírám arduinem, posílám na seriový port Wrt54g se ser2net a čtu zatím Herculesem od HWgroup na Telnet klientu na specifikovaném portu. Nedaří se mi instalovat na wrt54g s openwrt uHTTPd. ser2net mi funguje zatím jen pokud jsem přihlášen jako root.
Nadruhou stranu, už jsem si pomocí 18B20 v podlahovce odhalil obráceně zapojenou větev.
Trafa jsem koupil jednu sadu za stovku a druhou sadu za3, takže pro lepší indikaci a jako nadproudové relé perfekt.

Ještě inspirace www.photovoltaikforum.com

Uživatelský avatar
gisbern
Příspěvky: 9
Registrován: 17 pro 2015, 01:00

#27 Příspěvek od gisbern »

No, ja s modbusem problem nemam. Pouzivam LOXONE, takze vycitani a zobrazovani dat plus nasledna manipulace s nimi /vypinani zapinani rele/ neni problem. Kde jsi prosimte kupoval ta trafa a zkousel si merit I male proudy? Diky.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od Martin_Fio »

trafa z bazoše a od Voltmetr.cz

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#29 Příspěvek od Maskot »

Pokus se sehnat neco takoveho. Foto mizerne, pracky uz se klepou :D
Přílohy
tmp_4303-20151217_160647(1)1141544833.jpg
(129.91 KiB) Staženo 100 x
20151217_154538(1).jpg
(144.19 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
gisbern
Příspěvky: 9
Registrován: 17 pro 2015, 01:00

#30 Příspěvek od gisbern »

No, to vypada, ze by bylo to co bysme potrebovali... asi. Ja kazdopadne jsem si nejake na zkousku objednal, jestli to vubec bude fungovat a ma smysl to resit. Z ceho toddle jsou traficka?

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“