Násobiè napìtí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Swamp

Násobiè napìtí

#1 Příspěvek od Swamp »

Ahoj, chtìl bych se zeptat, když si chci postavit obyèejný kaskádní násobiè napìtí, nevíte jak velké kondenzátory mám použít?

Uživatelský avatar
ok2pvn
Příspěvky: 1
Registrován: 04 říj 2004, 02:00

Násobiè napìtí

#2 Příspěvek od ok2pvn »

Kapacita kodenzátorù se volí podle požadované tvrdosti násobièe.
Je na to nìjaký vzorec,ale z ruky ho nevím. OK2PVN

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Tady: http://sweb.cz/slaboproud/elt2/stranky1/elt035.htm je mas celkem pekne popsany. Jinak zalezi na napeti, cim vetsi napeti na kondik tim drazsi vychazi vetsi kapacity. Ja sem zkousel ctyrnasobny Delonuv a mel jsem tam 220n / 1000V

Swamp

Násobiè napìtí

#4 Příspěvek od Swamp »

Jedná se o nízkonapì￾ový 3-5-stupòový kaskádní násobiè. Nepøekroèí 100 V, takže kondenzátory se dají levnì a snadno poøídit i tøeba stovky mikroF. Je nìjaká pøedepsaná hodnota, nebo jen platí že èím vìtší nebo menší kondenzátor, tím jiné vlastnosti násobièe? Jak ovlivòuje velikost kondenzátoru chování kaskády?

Technomaag

Nasobic

#5 Příspěvek od Technomaag »

Nechci byt nezdvorily, ale uvazoval jsi nekdy nad moznosti otevrit odbornou knihu, ktera se napriklad venuje nasobicum... resp. zdrojum.
Takove stupidni otazky:
Forbiden ti uz poradil...
Pouzij Delona... parametry kondenzatoru vychazeji z uvahy: doba nabijeni~doba vybijeni (Columbuv zakon, dioda predstavuje nabijeci odpor s hodnotou dle parametru diody) a selsky rozum... cim vetsi kapacita, tim vetsi sleha! (okamzikovy vyboj = okamzikovy proud)... nepredpokladam ze budes pouzivat vystup jako zdroj zabijackeho proudu... Pro jonizaci nebo vytvoreni el. pole ti staci mekky zdroj=kapacity cca 100vky uF

Technomaag

Nasobic, Oprava

#6 Příspěvek od Technomaag »

Oprava: samozrejmne ze ne 100vky uF, ale nF... Napeti kapacitoru dimenzovat na konecne napeti nasobice... jasne?
Za predchozi preklep se omlouvam...
ICQ 288168988... Mam doma 2.5kV vlastnorucne pachany ionyzator vzduchu zaveseny na lustru a ma dychavicna sestra uz nedycha ( netrpi svymi chronickymi problemy, ale zije... velmi dobre:-) )

Uživatelský avatar
karel01
Příspěvky: 8
Registrován: 06 dub 2005, 02:00

Násobič napětí

#7 Příspěvek od karel01 »

Dobře, děkuju. budu tam mít elektrolyty 10uF. Zní to trochu blbě, ale mám ještě otázku: Jak je zapojit se správnou polaritou? Mám pravdu, že plus všech kondenzátorů ve schématu směřuje směrem od vinutí trafa? (násobič pěti) :?:

Uživatelský avatar
Roman-W
Příspěvky: 47
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Roman-W »

10ti stupnový násobič s kondíky 2.2uF napájený 100V (50Hz) zatížený odporem 8M2 kolik naměřím na výstupu :?:

Sháněl jsem online kalkulátory ale většina vyhazuje blbosti nebo nejde vůbec

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Technomaag píše: Napeti kapacitoru dimenzovat na konecne napeti nasobice... jasne?
opravdu?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Zajisté že blbost :)
Kondenzátory a napětí podle parametrů násobiče.
Ale protože autor dotazu nedal konkrétní zadání, tak nemá cenu všechny niance rozebírat - tečka

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

Roman-W píše:10ti stupnový násobič s kondíky 2.2uF napájený 100V (50Hz) zatížený odporem 8M2 kolik naměřím na výstupu :?:

Sháněl jsem online kalkulátory ale většina vyhazuje blbosti nebo nejde vůbec
Násobič s 10-ti diodami ? cca 1300V, ale už těch 10M vstupní odpor měřáku ti to stáhne na cca 1200V.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“