Přestavba sítě TN-C na TN-S v elmer. rozvaděči

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

Přestavba sítě TN-C na TN-S v elmer. rozvaděči

#1 Příspěvek od jasmin »

Mám k Vám zkušeným elektrikářům takovou otázku.U skoro příbuzných jsem byl požádán o zapojení zásuvek,vypínačů a podružného rozvaděče.
A zde je právě problém.

Z elektroměrového rozvaděče si nachystali kabel CYKY 5C*6 (Před elektroměrem mají FIčko 25A,které slouží i jako hlavní jistič.(PEN jím jen prochází)

Zde právě přichází ten problém.Vodič PEN,musí mít min.průřez 10 CU),ale zde je 6tka.Proto se ptám,je možné si v elmer. rozvaděči už rozdělit Sít na TN-S (když by se to FIčko zapojilo jak se patří a přidal můstek pro PE a N)?

V podružném rozvaděči je již FI 30mA

Dle mých posledních INFO by to mělo být možné.

Předpokládám,že je blbost spojit v elmer. rozvaděči světle modrý a žlutozelený (toho použitého kabelu) a brát ho jako PEN.

Výměna toho kabelu za CYKY 4B*10 by finančně byla značně drahá.(je to přes celý dům)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#2 Příspěvek od TAKJAN »

V RE nemá FI co dělat. V žádném případě. Co je to za hrůzu, že PEN jen prochází? Není to jistič 25A? To spíše. Pod plombou to dodavatel ani nedovoluje. Není tam svorka N. Rozbočit jedině na svorkovnici, která je již mimo plombovanou část. Nebo pod plombou, na svorkovnici PEN, ale není to OK. Co přizemnění bodu rozdělení na TN-S?

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#3 Příspěvek od jasmin »

Nee je to opravdu proudový chránič 25A a s rezid.proudem 300mA. Je to ještě stará instalace.

PEN prochází přes to FI.Pak na dvoře je krabice ve které je zakopané uzemnění a sem jsou zavedeny uzemnění jednotl.obvodů (světel a zásuvek)
Jsou zavedeny opravdu uzemnění od jednotl.spotřebičů .Není sem zavedeno žádné pospojení).
Jeví se to jako síť TT.

Z tohoto důvodu se právě půlka baráku (respektive místnosti,které jsou stále využívané dělá komplet znovu.

Já jsem právě chtěl do elmer.RZV. namontovat Hlavní jistič 25/B (odmontovat to FIčko).přizemnění jsem chtěl udělat až v podružném RZV,kde sem očekával místo rozdělení PEN na PE a N,ale zarazil mě ten použitý kabel s průřezem 6.To hlavní řeším jak to udělat.

Ale opravdu bych nejradši udělal rozdělení až v tom podružném a ne v ELMER.RZV.

a když bych tedy spojil k sobě světle modrý vodič a žlutozelený (toho kabelu 5C*6) na svorkovnici PEN v ELMER?

Nevybavím si teď předpis,který by to přímo zakazoval. :roll:
Až teda na barevné značení :roll:

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Jižní Morava? Spojit PE+N a udělat PEN 12mm2 není zas tak velká prasárna. Na modrý ZŽ přeznačení, na ZŽ modré. Teda jenom pruh izolačky. Na elektrice.cz to taky tak nějak nějak skousnou, když nelze jinak, v diskusi.... To dodavateli nevadí? Starší odběr, platíš, tak OK:-))

Uživatelský avatar
jasmin
Příspěvky: 410
Registrován: 10 pro 2015, 01:00

#5 Příspěvek od jasmin »

Ano jižní morava :-) Takže by to šlo .Připadá mi to jako nejmenší prasárna.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Pokud bude po rekonstrukci v elektroměrovém rozvaděči pouze jistič a chránič až v podružném, tak přece rozdělení N a PE v ER nic nebrání. Docela běžně se to tak dělá. Přívod do ER pokud je čtyřžilový, by měl být samozřejmě min. 4×10mm²CU, ale u starších přípojek revizáci kolikrát překousnou i tu šestku.

Zemnění mohlo být nanejvýš v té staré instalaci a předpokládám, že má být předěláno na TN-S. Stav distribuční sítě snad už všude v odpovídá požadavkům nulování - domnívám se že i smíšený stav "přechod na nulování" téměř neexistuje (nulování dovoleno, hlídání napětí na PEN v trafostanici).
Naposledy upravil(a) Achab dne 29 pro 2019, 16:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#7 Příspěvek od Hru »

zkuste se podívat na připojovací podmínky čez

[/url]http://www.cezdistribuce.cz/edee/conten ... eb.pdf[url]


na konci jsou schémata

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

V tom odkazu máš dvě chyby.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

jasmin píše:
Z elektroměrového rozvaděče si nachystali kabel CYKY 5C*6 (Před elektroměrem mají FIčko 25A,které slouží i jako hlavní jistič.(PEN jím jen prochází)
Jako jistič? To je to fíčko kombinované tzv. jističochránič? Nebo to je " hlavní vypínač" pomocí testovacího tlačítka?

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“