Preamp B-Band Ibanez SRTn - slabý výstupní signál

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

Preamp B-Band Ibanez SRTn - slabý výstupní signál

#1 Příspěvek od dayslypper »

Řeším "issue" se slabým signálem u kytary IBANEZ AEF 37E
Jedná se o předzesilovač B-Band Ibanez SRTn
(již jsem to tak koupil a vadu objevil později)

Preamp je netypický napájením 2 x 1.5V AA a tím, že má jak TRS, tak XLR výstup.

Signál je cca 5x slabší, než u jiných kytar. Pozoruji to u obou výstupů. XLR má trochu nižší šum, ale celkově je to pro hraní naprosto nepoužitelné. Šum je obrovský.

Všechny klasické problémy jsem vyloučil:
- výměna baterií za nové (pře 3V do toho leze)
- špatná poloha piezo plátku pod kobylkou
- zkoušel jsem párkrát vysunou a zasunout kontakt od piezo elementu k preampu, jestli třeba nezoxidoval kontakt
- předzesilovač se v základu zdá funkční, všechny funkce vč. regulace hlasitosti a ladičky fungují. Změna fáze také nic.

Vymontoval jsem komplet elektroniku a zjistil, že tělo preampu je jaksi "mikrofonické" při poklepání na DPS je patrný zvuk na výstupu (i s odpojeným piezo členem), je obdobně slabý, jako signál ze snímače, tak nevím, jestli ten snímač unguje korektně, ale taky jsem ho zkoušel poklepáním a funguje jen má slabý signál.

Zkoušel jsem místo něj zapojit mikrák z PC (elektretový - je to vidět na fotce), zdá se, že žádný zvuk nebral. Při poklepání na něj je na výstupu spíš jen ten "mikrofonický zvuk".

Stále si nejsem 100%ně jistý funkčností piezo elementu. Máte nějaký jednoduchý způsob? Jiný po ruce nemám.

Je to zřejmě velice častá porucha... spousta vláken ve fórech, ale nikde řešení, jen klasické odpovědi "vyměň baterie", "zkontroluj kobylku".

https://www.google.cz/search?q=Ibanez+S ... SRTn+issue
Přílohy
IMG_1687_c.jpg
04
(289.22 KiB) Staženo 280 x
IMG_1686_c.jpg
03
(290.53 KiB) Staženo 278 x
IMG_1683_c.jpg
02
(287.24 KiB) Staženo 262 x
IMG_1681_c.jpg
01
(287.39 KiB) Staženo 303 x
Naposledy upravil(a) dayslypper dne 09 úno 2016, 20:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Habesan »

Co je zač ten integráč?
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, tato elektroakustika z určitého období výroby (žel Bohu nevím který rok/měsíc to byl) tím "trpěla", vyřešila to vždy až výměna předzesilovače.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#4 Příspěvek od dayslypper »

Díky za info. Problém je, že kytara už má předřezané tělo pro tento preamp. Rád bych ho zachoval. Myslíš, že to distributor ještě dodává?


Právě jsem vzal samotný piezo snímač a jeho výstup jsem připojil přímo na "passive" vstup do komba pro akustické kytary.
Při obou zapojeních (prohození pólů) to nehraje. Jen brumí při jednom víc a při jednom míň. Je tedy špatný piezo člen?
Mohu ho nějak proměřit? Odpor na jeho kontaktech je nekonečno.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

To je jedna z verzí elektroniky "olympijské kruhy", možná ta nejdražší verze. Prošlo mi jich rukama asi 10 a co pamatuji, vždy měly dost slabý výstupní signál, což je asi úmyslně s ohledem na nízké napájecí napětí. Na fotkách ale vidím připájený nějaký elektret místo vstupu ke snímači... jednak to bez úpravy (napájecí smyčka) asi nebude fungovat, druhak je možné, že nějakým pájením trafopájkou někdo odšvihnul vstupní FET, jestli je to verze s ním na vstupu.
Vlastní vstup u elektronik tohohle typu je u některých verzí bez oddělovacího kondenzátoru, je tam velmi měkké ss napětí (teď nevím, jestli cca 30 nebo 70% napájecího napětí), ale asi by to k napájení elektretu stačit nemělo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Byl u toho opravdu tento fóliový snímač? Tento konkrétně je vadný kus z Ibanezky AEL20EVV.
Přílohy
IMG_9134k.jpg
(51.09 KiB) Staženo 292 x
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#7 Příspěvek od dayslypper »

Vizuálně identický! :-) To je elektret, ne piezo? Co s tím? Jen vyměnit? Nějaká levná alternativa?

Mám několik náhradních B-Band Ukko snímačů a třeba nalepit pod kobylku? Ustřihnout ho nůžkama by asi nebylo dobrý. Je to ale na phantom 48V.
http://b-band.com/ukko/

Myslím, že po menších úpravách vu se tam dala vpravit 9V baterie a nějak to celé předělat, pokud by to zlepšilo kvalitu výstupu. Ale na to bych už asi neměl.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Jedině asi objednat originál, pokud je ten plátek vadný. Není vyloučeno, že by to mohlo jít aspoň dočasně opravit vodivým lakem, pokud jsou přerušené jen sběrací polepy. Může to být podobný systém, jako touchstripes blahé paměti, tedy velmi tenká vrstva piezokeramiky na plastové fólii.
Bohužel jsem ten vadný neměl možnost rozebrat k průzkumu, u konektoru to přerušené nebylo, citlivost na vibrace měl těsně kolem ohybu a dál už ne. Instaloval se nový a bylo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#9 Příspěvek od dayslypper »

TAK TO VYŘEŠILA VÝMĚNA SNÍMAČE...

http://www.thomann.de/cz/bband_usttransducer_29r.htm

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#10 Příspěvek od dayslypper »

Tak ještě potřebuji vyměnit potenciometry - basový a notch filter. Alw oba vypadají v ČR nedostupně. Nemáte někdo?

Basový B50KC/C
typ D, průměr 6mm, délka hřídele 10mm ale se zadrháváním na středu (detend midpoint), logaritmický.

Farnell má až od výšky 17,5mm. Tento je 10mm. Poradíte, kde sehnat?
Mouser se středovou zarážkou... http://cz.mouser.com/ProductDetail/Bour ... M8BvmI4%3d

Notch filtr C100K
Nejspíš anti-logatitmický 7-pin
průměr 6mm, délka hřídele 17,5mm

Prakticky jediný jsem našel jen logaritmický.
BOURNS PTV142B20E120AA104

Ideálně bych ale koupil v obchodě. Ideálně odběr v Brně. Nemáte tipy. Našel jsem pouze na eBay.
Přílohy
IMG_3932.JPG
B-Band Ibanez SRTn PCB equalizer
(297.37 KiB) Staženo 180 x

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#11 Příspěvek od dayslypper »

Potenciometry vyměněny.
Plátek zřejmě omezoval jen hlasitost.
Zvuk je nadále silně nevyvážený. Je sice hlasitější, ale stále hraje jako s vybitou baterií. Zkoušel jsem přivést napájení 3V z laboratorního zdroje, ale zvuk stále špatný.
Vše funguje vč. ladičky.
Když tam dám vybité baterie 2xAA (dohromady cca 2,2V), tak to vůbec nehraje a nesvítí, což je v pořádku.

Pouze zvyk je takový plechový
- slabé basy a výšky
- naopak silné středobasy
- na můj vkus docela velký šum (je možné, že signál je nadále slabý z nějakého důvodu)

Video zde: kombem to není, je to stejné i na sluchátkách.
https://youtu.be/-H1qtUhO370

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“