Speciální hlavy šroubů (přesunuto)

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

Speciální hlavy šroubů (přesunuto)

#1 Příspěvek od janousek »

Pánové, nevíte někdo jaké má označení /název/ bit ve tvaru trojhranu, něco jako inbus, ale trojhranný. Sady, které se mi podařilo vygooglit, ho neobsahují. Díky za informace.

P.S. nouzově jsem ho vybrousil z hřebíku, ale není to ono. :help:

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_screw_drives
TA
The TA is a type of screw drive that uses a triangle-shaped recess in the screw head. Note that the sides of the triangle are straight, which differs from TP3 fasteners. Sizes include TA14, TA18, TA20, TA23, and TA27.[51] These screws are often found in children's toys, particularly from fast food restaurants. They can also be found in devices such as vacuum cleaners, fan heaters, elevators, camping stoves, Breville kettles, and Master Locks, among others, to help restrict access to the device internals.
Nedávno jsem kupoval http://www.gme.cz/sada-trojuhelnikovych ... f-p733-073

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ono to "TA" totiž znamená jednoduše TriAngle = TROJÚHELNÍK ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Pokud je to TA, tedy má plochý hrany, dá se odšroubovat plochým šroubovákem, ale jestli ty strany jsou vyboulený (TP3), je to průser :evil:
Teď se chystám na šrouby s hlavičkou do Y - tri-point. Tri-wing by byl, ale tri-point už ne :evil:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Ty tri-pointy se občas dají odšroubovat tri-wingem, občas i nějakým menším torxem - jenom je blbé, že se většinou nedá experimentovat a je nutné odšroubovat šroub napoprvé :? .

Trojuhelníkový šroubovák (TA/TP) se většinou dá vybrousit ze zlomených šroubováků - jeden takový mám (původně myslím křížový šroubovák s rozžvýkanou špičkou) a funguje dobře.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Pokud je třeba přistoupit k samodomo výrobě, chce to lepší materiál, než hřebík, kolodrát, motockyklový drát, stopku vrtáku, prostě co dům dá, ale ne bláto. Hrubý tvar se udělá na brusce (třeba TA tvar) a vybrání potom řezacím kotoučkem dremelkou (tri point z TA). Pokud to nejsou přehnaně titěrné rozměry, dá se tvar udělat docela dobře. Problém jsou hodně utopené šrouby, kdy se obtížně kontroluje, jak výrobek sedí v drážce. Dneska se dají všechny ty přiblblé šroubováky koupit, akorát ty ceny...

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#7 Příspěvek od Lukar »

Sice mimo mísu, ale sleduj akce v Lídlu. Loni v prosincové akci měli sady s těmito atypickými bity. Pravdou je, že jestli jsou šrouby ,,utopené " nastupuje samo - domo.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#8 Příspěvek od Jodr »

Svezu se na vlně tématu. TA hlavy šroubů a šrouby s přerušenou drážkou jsem řešil patřičně vybroušenou stopkou vrtáku, ale teď jsem narazil na hlavy šroubů velikost asi T20-T25, ale s pěti drážkami a ještě s čepem uvnitř (obvyký Torx má 6 drážek). Nikde jsem nenašel čím to povolit. Neví někdo kde nástroje opatřit?
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#9 Příspěvek od TAKJAN »

To ale už není pozemská technologie:-)) Četl jsem nějaké scifi, kde vše bylo jak na zemi, ale matky měli jen pět boků-stran

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Jodr- pěticípou hvězdičku používá Apple u Iphonů. Nemá to teda střední "čep". Označení je "W". A taky jsem potkal označení "Pentalobe".
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

5 Point Star, 5 Point Torx..

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#12 Příspěvek od Jodr »

pepik9 píše:5 Point Star, 5 Point Torx..
Jo to je ono, díky. Konstruktéři spojovacího materiálu snad musí být masochisti...! Objednat lze asi zde nejlevněji
Přílohy
5 Point screw.jpg
(5.64 KiB) Staženo 210 x
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#13 Příspěvek od janousek »

Pánové dík, dneska se kolegovi v práci zadařilo najít v gme. Ve Wikipedii jsem asi neroloval až dolu, proto dílčí neúspěch. :beer:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#14 Příspěvek od jandu »

Jodr píše:.........Konstruktéři spojovacího materiálu snad musí být masochisti...! ....
Oni nemusia, oni sú!

Čo všetko sa musí vymyslieť na to, aby sa mohla navýšiť výroba pre "konzumný" priemysel...... už čakám na nerozoberateľné spoje - všetko zaliate do tvrdého sajrajtu, ale zvarené.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#15 Příspěvek od serviceman »

Existují nevyšroubovatelné šrouby - s normální drážkou, ale doleva je náběh.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“