Nárůst výkonu usměrněním?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#31 Příspěvek od meno »

Radix píše:Debata na toto téma bude zřejmě nekonečná. Elektrotechnika je prostě složitý obor. :)
Připomíná mně to debatu, kdysi vedenou na téma "dioda jako transformátor".
Před léty byla ještě někde požívána 120 voltová síť (hlavně v Praze). Na toto napětí se samořejmě vyráběly spotřebiče.
Když se pak přešlo všude na 220 voltovou síť, ocitly se tyto spotřebiče ve výprodeji za velice nízké ceny.
Tak začal kolovat takový návod - do série s takto levně zakoupeným spotřebičem se dá dioda, patřičně dimenzovaná, která odřízne každou druhou půlvlnu. Tak místo 220 V budeme mít 110 V a problém je vyřešený.
Je to tak?
Včíl mudrujte :D
To sa mi dajak nezdá (celkovo) Kedy sa u vás prechádzalo na tú 220V sieť ? . Ale tá zmena mohla byť tak koncom 50tych.rokov (odhadujem). Napr. u nás sme mali stále 220V. Pokial viem v tej dobe neexistovala žiadna dostupná dioda ktorá by dokázala zniesť sieťové napätie a ešte k tomu aj prúd bežne odoberaný sieťovými spotrebičmi :!: Naviac takéto spotrebiče by asi značne trpeli preťažením !!! Pokial viem na to sa používali autotrafa.
:D :D :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#32 Příspěvek od Sendyx »

120V bylo v Praze na některých místech zaručeně ještě v roce 1984. Dodnes vzpomínám, jak nám majitel bytu hrdě ukazoval elektronkový mgf Grundig (120V), Tesla B4 (120V), bednu náhradních žárovek 25 a 40W, a trafo, kterým živil pračku a TV...

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#33 Příspěvek od gepard »

Radix píše:Debata na toto téma bude zřejmě nekonečná. Elektrotechnika je prostě složitý obor. :)
Připomíná mně to debatu, kdysi vedenou na téma "dioda jako transformátor".
Před léty byla ještě někde požívána 120 voltová síť (hlavně v Praze). Na toto napětí se samořejmě vyráběly spotřebiče.
Když se pak přešlo všude na 220 voltovou síť, ocitly se tyto spotřebiče ve výprodeji za velice nízké ceny.
Tak začal kolovat takový návod - do série s takto levně zakoupeným spotřebičem se dá dioda, patřičně dimenzovaná, která odřízne každou druhou půlvlnu. Tak místo 220 V budeme mít 110 V a problém je vyřešený.
Je to tak?
Včíl mudrujte :D
:D :D Ale je to tak..
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#34 Příspěvek od Radix »

Při napájení spotřebiče určeného pro 120 V ze sítě 220 V v sérii s diodou bude proud o 30 % větší, příkon o 70 % větší. Málokterý spotřebič to vydrží.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#35 Příspěvek od meno »

Radix píše:Když se pak přešlo všude na 220 voltovou síť, ocitly se tyto spotřebiče ve výprodeji za velice nízké ceny.
Tak začal kolovat takový návod - do série s takto levně zakoupeným spotřebičem se dá dioda, patřičně dimenzovaná, která odřízne každou druhou půlvlnu. Tak místo 220 V budeme mít 110 V a problém je vyřešený.
Je to tak?
Včíl mudrujte :Very Happy:
Radix píše:Při napájení spotřebiče určeného pro 120 V ze sítě 220 V v sérii s diodou bude proud o 30 % větší, příkon o 70 % větší. Málokterý spotřebič to vydrží.
Radix ty si odpovedáš na vlastné otázky :lol: Tak jak to teda bolo s tými spotrebičmi v Prahe :?:
:D :D :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#36 Příspěvek od Sendyx »

Má to drobnou chybu - u spotřebičů s nelineárním odběrem to bude úplně jinak, navíc spotřebič s trafem se smíchy neudrží. Znal jsem jednoho pána, který dostal darem z USA kdysi velkou profi mikrovlnku, velmi krásný stroj - mw, horký vzduch, gril a řídicí počítač se 100 recepty, dokonce to nějak hlídalo i povrchovou teplotu pokrmu. Bohužel to bylo na 120V, tak s tím zašel do nejbližší opravny, kde ho poslali do háje, že to předělat nejde, ale že když to zapojí skrz diodu, bude mít 110V... takže to udělal a bylo to :wc:

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#37 Příspěvek od Radix »

Radix ty si odpovedáš na vlastné otázky
Ne, já odpovídám na příspěvek geparda.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#38 Příspěvek od stasek »

Asi by to tak nefungovalo. Mám takovej pocit, že trafa jsou proto trafa, aby se do nich pouštěl střídavej proud a ne nějaká zmršenina. Nejsem zrovna teoretik a už vůbec ne na výši, jak spousta ostatních tady ale myslím si, že když diodou oříznem půlku sinusovky, tak se zmenší i frekvence na polovinu a trafu by se to asi nelíbilo. To je úvaha laika, jak říkám, teorie mi nejde. Tak mě neukřižujte a buďte shovívaví. :roll:

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#39 Příspěvek od meno »

Frekvencia by ostala rovnaká. Ono trafu by sa hlavne nepáčila jednosmerná zložka ! Jadro by sa presýtilo trafo by silne topilo. Naviac maximálne napätie na trafe pri 110V je 155V ale pri 220V je to 311V !!! takto zapojené trafo by malo krátku životnosť !!!
:D :D :D

Uživatelský avatar
Modemo
Příspěvky: 90
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Brno, Pov. Bystrica

#40 Příspěvek od Modemo »

Chlapi, chlapi, to co tu riesite? :roll:
Nesnazte sa ich oklamat, ono sa to nakoniec nevyplaca......

Ale pre spekulantov jedna teoreticka myslienka na zaver:
Elektromer v domacnostiach meria iba cinny vykon ak sa nemylim. Cize mame jalovy vykon, ci uz indukcny alebo kapacitny gratis od elektrarni, pretoze sa predpoklada, ze bude fakt minimalny. Co tak urobit si cisto indukcnu zataz (cievku) s kovovym jadrom, ktore by sa presycovanim znacne ohrievalo.....a mame kurenie zadara :lol:

Ale vdaka nepomerom v sieti by na to hneeeedka prisli.....a zacnu vam uctovat aj tu jalovinu co berete :cry:
Nedalo mi nezapojit sa do diskusie :)

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#41 Příspěvek od heldybeldy »

tak to si pekne vedla s tou tlmivkou a kurenim zadarmo. Cinny odpor vinutia cievky ako aj straty v zeleze sa premietnu ako cinna zlozka a elektromer ti to pekne krasne zarata.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“