Zemnění baráku

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Zemnění baráku

#1 Příspěvek od MetalGod »

Nazdar lidi,

včera jsem pomáhal kamarádovi s úpravou elektroinstalace ve stařičkým baráku. Předtím tam údajně bydlel elektrikář, jenž si to tam překopal do mědi, ale pochybuju, že to elektrikář byl, když mu barvy drátů byly pod kostrčí (na hliníkový zemnící liště byly dráty všech barev, třeba i hnědý nebo šedý 8O) a téměř všude použil drát 1.5mm². No to se vyřeší. Ale teď je tam problém podle mně ještě závažnější, při zapnutí žravějšího spotřebiče kdekoliv v baráku značně poklesne napětí, asi o pár desítek V, takže se mi zdá, že tam má 🤐 udělaný zemnění.
Má tam nadzemně přivedenou třífázi, nevím, jestli zásuvky a světla po celým baráku nejsou jen na jediný fázi.
Protože jsem se v životě zakopáním zemnícího drátu do země nezabejval, ocenil bych, kdyby mi někdo zkušenej poradil, jak by se to mělo správně udělat.
Dík.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#2 Příspěvek od ZVUK2000 »

A není ten barak někde na samotě u lesa daleko
od trafa? Pak by to přizemnění pomohlo jen polovičně :D A má ten barák hromosvod?
Naposledy upravil(a) ZVUK2000 dne 31 led 2016, 10:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Jak myslíš 🤐 zemnění?
To přece s poklesem napětí při velkém odběru nesouvisí.
Je to velká impedance - dlouhý přívod, tenké dráty......

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Jo, to docela je (cca 500m). Jde mi o to, že tam má dítě a ten neizolovanej zemnící drát je vedenej několik metrů po zemi, tak aby mezi mezi ním a zemí nevznikalo při velkým odběru nebezpečný dotykový napětí. Čert ví, jak hluboko ten původní je. Jo a hromosvod nemá.
Chci vědět, jak hluboko ho zakopat, jestli jich může bejt zakopanejch víc paralelně a další podrobnosti. Vykopat si to může sám, já bych si ublížil :D

V případě, že je to špatným přívodem, dá se to řešit přes distributora (ČEZ)?
Naposledy upravil(a) MetalGod dne 31 led 2016, 10:46, celkem upraveno 1 x.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Už výše jsem se ptal zda je tam hromosvod a pokud je, je napojen na HOP?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Zaraž si někam poblíž kuz železa jako pomocnou zem a poměř pak bez zátěže a pod zátěží napětí na fázi a nuláku proti téhle zemi. Tím zjistíš, zda je problém skutečně v zemnění, nebo je měkká fáze. Pro omezení vlivu rušení (nesinusový průběh na měřáku) může být potřeba paralelně k měřáku připojit nějakou předzátěž, třeba 40W žárovku, aby měřák neukazoval nesmysly.

Uživatelský avatar
danyel
Příspěvky: 55
Registrován: 09 črc 2007, 02:00

#7 Příspěvek od danyel »

Přívod bude asi v hliníku ne? Zkus kontaktovat čez at ti to přijedou poutahovat na sloupě a v rozvaděči.Stačí když řekneš že kolísá napětí.Mě to takhle na sloupě kdysi i uhořelo.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Jak už bylo řečeno tak pokles napětí při zatížení závisí pouze na impedanci pracovních vodičů, přizemnění s tímto přímo nesouvisí.

Ovšem u ochrany TN-C může být někde přerušený vodič PEN nebo má zvýšený odpor třeba na zkorodované nebo nedotažené svorce. Pracovní proud spotřebiče se pak uzavírá plně nebo částečně přes to uzemnění na němž vzniká úbytek napětí závislý na velikosti zemního odporu. Na PEN (případně N a PE) za místem poruchy je pak zavlečeno mnohdy i nebezpečné napětí.

Toto bych prověřil v první řadě. V takovém případě lze přizemění zkusmo odpojit a zjistit potenciál na PEN (N a PEN) bez a se zatížením. Je ale potřeba postupovat opatrně protože v případě přerušeného PEN a odpojení uzemnění se múže na ochranném vodiči objevit plné síťové napětí. :!:
Za takového stavu je to přizemnění jediný prvek který aspoň částečně udržuje dotykové napětí v mezích daných zemním odpozem a zatížením.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Tazatel by měl upřesnit, zda je do domu přiveden třífázový přívod třemi nebo čtyřmi dráty a provést to měření proti pomocnému zemniči.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

Tak jako první chytnu někoho a změřím impedanci. Nebo třeba pomocí konvice, známý proud, delta napětí naprázdno/zátěž. Všechny tři fáze. Uzemnění by muselo být v řádu jednotek Ω, aby to pomohlo.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Zaky píše:Tazatel by měl upřesnit, zda je do domu přiveden třífázový přívod třemi nebo čtyřmi dráty a provést to měření proti pomocnému zemniči.
Snad čtyřma nebo pěti :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

To v tom lepším případě, ale vzhledem k tomu přívodu vzduchem a péči o lokální zemnič se obávám nejhoršího :-)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Kdepak je měření? u baráku nebo někde těch 500m daleko? to je totiž pro další jednání s ČEZ dost podstatný. A nemělo by být venkvní vedení po předepsaných (nevím metry) přizemňované?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

To přizemňováví pomůže z 50%. Jak chceš kompenzovat fázové vodiče?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

mi-ro píše:A nemělo by být venkvní vedení po předepsaných (nevím metry) přizemňované?
Venkovní vedení ve vnějším rozvodu má být přizemněno po 500m, kabelové po 200m, u obou konce odboček delší jak 200m. Přípojkové skříně pouze jsou-li vdáleny od předchozího přizemnění víc jak 100m.

Záleží jak velký ten úbytek skutečně je - "asi pár desítek V" je dost neurčitá hodnota. Pokud to skutečně dělá několik desítek voltů a závada se dříve neprojevovala tak bych s vysokou pravděpodobností předpokládal spíš poruchu PEN přičemž odběr jde částečně přes zem. Snadno se to dá ověřit při zatížení přímo klešťovým ampérmetrem kde by u jednofázového spotřebiče tekl uzemněním téměř plný proud odběru mínus proud odvedený náhodnými zemniči. Případně mínus proud částečně tekoucí přes poruchou zvýšený odpor PEN.
Za běžného stavu by měl být proud přes zemnič nulový (nebo aspoň zanedbatelný). V takovém případě je nutné závadu na PEN odstranit - vlastní uzemnění pak není příčina.

Velikost úbytku napětí způsobeného impedancí vedení je většinou téměř stálá (± zatížení) a zhoršení vlivem koroze svorek apod. nastává obvykle postupně za delší čas. Nebo s navyšováním zátěže na dané vedení.
Viděl jsem případ kdy "přiinstalované" akumulačky cca 15-20KW způsobovaly úbytek asi 30-40V. Vedení ovšem bylo z rezavých železných drátů - tzv. "Hitlerova měď" v délce několik set metrů.

V případě poruchy je potřeba zjistit zda je na zařízení odběratele nebo dodavatele jak správně nadnesl mi-ro.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“