Tesla 814A, porucha vstupu pro gramofon

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Frenky_dlouhan
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016, 01:00

Tesla 814A, porucha vstupu pro gramofon

#1 Příspěvek od Frenky_dlouhan »

Zdravím,
vlastním krátkou dobu přijímač Tesla 814 A a k němu zapojený gramofon Tesla NC580 s novou přenoskou AT 91.

814 A je po předchozí celkové odborné repasi, s příjmem rádia nemám žádný problém, hraje čistě, vše funguje.
Avšak po připojení gramofonu do magnetodynamiky, zatlačení tlačítka vstup I./vstupII., přenos z gramofonu je čistý, ale celkově mnohem slabší výkon než rádio, a levý kanál hraje ještě slaběji.
Domnívám se, že chyba bude na předzesilovači, mám pravdu?

Dle schéma jsem proměřil a v obrázku jsou naměřené hodnoty.

Můžete prosím někdo poradit, čím by to mohlo být? Díky předem :)
Přílohy
Rádio měření V.jpg
(245.59 KiB) Staženo 170 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

přeměřit kondíky !
Přílohy
predzesilovac_814.jpg
(141.4 KiB) Staženo 174 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

nemá ta AT přenoska nápadně nízké výst. nápětí ? není to origoš z fabriky do šáska tesláka ale to je jenom první náměr uživatele ke všemu na dálku, ten pre-amp zkontroluj
vlastnosti přenosek různých typů jsou velmi rozdílné, to výst. napětí může být 1-7 mV a přibližně platí kvalitnější = nižší, některé pre-ampy korekčáky vč. starého AZG983 měly trimr točítko k doladění parametrů
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Je to subjektivní citlivost . Ale pokud bude zdánlivě i po kontrole kondů stále malá , lze si trochu pomoci R02 a 04 .

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

recívr Tesla 814A má v papírech citlivost phono 5 mV/47 kΩ tož hlasitost gramofonu bude subjektivně nižší než poslech FM rádia například
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

A nepleteš si náhodou vf a nf citlivost?
:wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

no doufám že čtu správně: citlivost VKV 1.7 μV mono, 7 μV stereo / odstup s/š 26 dB
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Frenky_dlouhan
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016, 01:00

#8 Příspěvek od Frenky_dlouhan »

Díky za reakce pánové. Jsem amatér, tak mě prosím hned odborně neukamenujte :D Tesla retro technika mě oslovuje, proto bych si ji rád svépomoci i opravil.

Kondenzátory jsou všechny nově vyměněné. Jeden kanál předtím šuměl (jakoby zvuk větru v mikrofonu, ne bručení), po výměně v pořádku.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

konosuke píše:no doufám že čtu správně: citlivost VKV 1.7 μV mono, 7 μV stereo / odstup s/š 26 dB
No právě - to je vf citlivost. Nemůžeš srovnávat vf napětí dodané anténou s nf napětím z přenosky. :wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

obávám se že si nerozumíme...citlivost phono je 5 mV/47 kΩ bez vazby na vf citlivost, to jsem nikde nenapsal
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

A jak jsi vydedukoval tu větu:
konosuke píše:recívr Tesla 814A má v papírech citlivost phono 5 mV/47 kΩ tož hlasitost gramofonu bude subjektivně nižší než poslech FM rádia například
Ale dobrá nechme to být.
:wink:

Uživatelský avatar
Frenky_dlouhan
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016, 01:00

#12 Příspěvek od Frenky_dlouhan »

Možná, že gramofon mi bude hrát v menších decibelech než rádio, ale zdá se mi to pod hranici :(
Hlavně ten jeden kanál je mnohem slabší.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Chtělo by to měřicí desku, ale mělo by to jít i s generátorem nf - na vstup RIAA před kondíky C01/02 přiložit 5mV signálu o kmitočtu 1kHz (není ovlivněnej RIAA korekcí) a změřit, kolik je na výstupu za kondíkem C11/12 - mělo by tam bejt aspoň tolik, kolik má citlivost vstup určenej pro výchylkovou = krystalovou přenosku, což je podle manuálu asi 200mV. Pokud tam nebude dost, změnit jak napsal Bobobo, odpory R03/04 na menší hodnotu.

A měl bych ještě jeden návrh. Pokud netrváš vysloveně na autenticitě RIAA preampu v tom rádiu T814, tak bych se vykašlal na jeho původní dvoutranzistorovej (s 2xKC149 na každej kanál) preampík a šel bych cestou něčeho modernějšího, aspoň Actidamp Mk.II od Dudka by se hodil k tý NC580 daleko líp ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Frenky_dlouhan
Příspěvky: 6
Registrován: 31 led 2016, 01:00

#14 Příspěvek od Frenky_dlouhan »

Rozumím, že i ty vyměněné kondíky potřebují přeměřit. Jen bych potřeboval polopatický návod. Pokud by ti to nevadilo, rád bych se poradil podrobněji ve zprávě, či po emailu.
Pokud kvalita a výkon zvuku bude po osazení jiného zabudovaného zesilovače znatelná, určitě se tomu nebráním ;)

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od sambiliong »

Je správně nastaven antiskating na gramofonu? Co se stane, když prohodíš signály L/R v konektoru DIN (pětikolík) na konci kabelu z gramofonu? Hraje slaběji pořád "stejná strana"?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“