Potenciometry pro kytaru - kvalita

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

Potenciometry pro kytaru - kvalita

#1 Příspěvek od Kaca »


Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, kvalita je na úrovni všech současných výrobků. Jsou použitelné, ovšem trvanlivost mizerná. Ani se nedivím, když po dráze nejezdí uhlík, ale kov, který ji časem vydře.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Kaca »

Děkuji! Potvrdil jste to co jsem si myslel. Ovšem když vybírat tak co? Do zesilovače který jsme spolu řešili jsem dal Bournse ale teď nemohu sehnat všechny co potřebuji na jednom místě, tak se chci zaměřit na jiné, kvalitní co trochu něco vydrží.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Sice nejsou určeny pro akustické aplikace (ví někdo proč?), ale trvanlivé jsou - https://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_c ... /TP100.pdf

PF

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

petrfilipi píše:Sice nejsou určeny pro akustické aplikace (ví někdo proč?), ale trvanlivé jsou...
Třeba kvůli neexistenci stereoprovedení nebo kvůli velký toleranci souběhů (i když lineární poťák by měl mít 100% souběh), tolerance hodnot odporu celý dráhy ±20% je pro akustiku moc velká - ne vždycky máš poťák zapojenej jako dělič, ale dost často i jen jako "reostat" = proměnlivej odpor, třeba někde ve zpětný vazbě - a tam je změna základního zesílení po náhradě sice stejným nominálem, ale opačným extrémem tolerance už slyšitelná...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#6 Příspěvek od danhard »

EKKAR píše:Třeba kvůli neexistenci stereoprovedení nebo kvůli velký toleranci souběhů (i když lineární poťák by měl mít 100% souběh), tolerance hodnot odporu celý dráhy ±20% je pro akustiku moc velká ...
Co to měleš za nesmysly ? :roll:
TP190 nejsou taky stereoprovedení a na akustiku se používají.
TP280, TP163 mají běžně uváděnou toleranci +-30%, nebo "výběrový" +-20% :D
A TP289, tandemový s přesným souběhem, mají standardně souběh 3dB, 2dB, nebo to můžou vybrat na 1dB, se 100% přirážkou :lol:

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, má-li to být do kytary (nebo i do zesilovače) jsou podle mě nejlepším řešením staré teslácké TP280. Jejich hlavní výhodou je uhlíkový kužel v běžci, další výhodou snadná opravitelnost - vyčistění, konzervace, případně výměna odporové dráhy. Po šetrném odehnutí tří paciček lze celý potenciometr snadno rozebrat a udělat co je potřeba. Po úkonech (celková očista propylem, namazání uložení vazelínou, odporovou dráhu radši ničím nepatlat a nechat suchou) lze potenciometr zase složit a je připraven vydržet roky - osobní zkušenost.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

TubeGuru píše:...odporovou dráhu radši ničím nepatlat a nechat suchou...
Pan Šedý (http://sedy.vaclav.sweb.cz/, bod 10) prodává kapalinu na čištění potenciometrů, kterou údajně lze použít i preventivně a poťák pak vydrží (skoro) nekonečně.

PF

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

A co ta minimální objednávka 10 ks?! :roll:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Tak počkej do Holic, určitě tam zas bude.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

Letos (vlastně loni) tam byl? Nějak jsem ho tam neviděl.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Já loni nebyl, ale předtím jsem ho tam viděl asi vždy.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jef111 »

Na čištění poťáků použijte starou hnědou Diavu. Je velice blízko té tajemné věci kterou prodává pan Šedý :-)

Jinak TP190 na audio můžu doporučit, jsou to podle mě jedny z nejlepších poťáků které jsou současně dostupné, pominu-li velký alps za pětikilo. Vydřeý jsem neviděl za celou dobu co dělám do audia snad ani jeden. Problém můžou dělat vývody když se nešetrně trhají z nějakého staršího elektrozařízení.
Neplést s typem TP195 a TP196, ty jsou cermetové a jsou pro audio nevhodné. Dotyk běžce a cermetové vrstvy tvoří nelineární přechod který je schopný vytvořit překvapivě velké zkreslení a šum...
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

No a kde clovek zoberie tu staru Diavu, ktora sa tak 25 rokov nevyraba?

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jef111 »

Na burze v Holicích jsem ji už několikrát viděl a taky koupil.
A taky toho prý je spousta ve skladech civilní obrany - proč, to nevím ale dostal jsem info že se tam objevuje. Takže je dobré pohybovat se na blízku při nějaké té likvidaci, které jsou teď dost v módě :-)
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Součástky“