Hřídel liliput

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

Hřídel liliput

#1 Příspěvek od Puda »

Zdravíčko pánové,
nevíte někdo, jaké maximální otáčky snese hřídel liliput? Plánuju na jaře výrobu spodní frézky na dřevo, maximální průměr nástroje je 40mm a max otáčky nástroje jsou 30000. Chtěl bych na tu hřídel našroubovat sklíčidlo a do něj pak upínat frézy. Jen nevím jak moc otáček si můžu dovolit. Sklíčidlo bude normální z vrtačky od 1.5 do 13mm. Přemýšlím, že bych tu hřídel zkrátil, aby sklíčidlo bylo co nejblíž ložisku. Myslím tak 10000-12000, že by bylo reálných (po výměně ložisek za podstatně vyšší kvalitu). Konstruktér u nás v práci mi sehnal typ ložisek stejných rozměrů, co zvládnou 25000 ot. Je to blbost nebo ne? Mám si sehnat masivnější hřídel?
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#2 Příspěvek od Soemtron »

Typ - hřídel LILIPUT. Číslo TP 11-04-72. Max. Počet otáček 6000. Delka 31 cm.
Výrobce: Koventa PMP Česká Třebová - provoz Choceň.
Přílohy
Hřídel.JPG
(64.79 KiB) Staženo 103 x
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#3 Příspěvek od Jodr »

Hřídelí liliput asi těžko, brusku do děr s průměrem 12mm (cigárka), točila 35k ot. Speciální špingle s mazáním olejovou mlhou. Běžela na jednu směnu a měnili jsme ji co půlrok.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Puda »

co je špingle?
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Předělávali jsme podobnou hřídelku za účelem upínání menších brusných stopek. Z hřídelky se použila pouze litina, vyrobili jsme novou hřídel s větším průměrem mezi ložisky kvůli větší tuhosti a nová víčka s filcem okolo hřídele proti pronikání brusiva k ložiskům. Problém je, že litinové tělo mívá nesousose obrobené domečky pro ložiska, je to taková poněkud zemědělská výroba. Točíme s tím pračkovým komutátorovým motorem přes plochý řemen, 25 tísíc to dává, ložiska zatím drží, vrtačkové sklíčidlo taky. V hřídelce je olejová náplň. Naběháno to bude mít ale maximálně 20 - 30 hodin, nepoužívá se to nějak moc a taky na rozdíl od spodní frézky jsou síly na nástroj celkem malé.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Puda píše:co je špingle?
Hovorový výraz (z němčiny) pro hřídel s nějakým uložením a upínáním nebo vřeteno :), třeba Liliput.

Jinak LILIPUT a 5000ot. toho bude mít až až. Radiální tah řemene z jedné strany a na druhé straně obráběcí nástroj a mizerné mazání. To všechno má vliv na ložiska.To nezmiňuju bídnou souosost děr pro ložiska při výrobě vlastního litinového korpusu.
Naposledy upravil(a) Jodr dne 01 úno 2016, 22:08, celkem upraveno 1 x.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Puda »

Nojo, tak liliput asi ne, chtěl bych na tom udělat okýnka do chalupy. Jeden kus u truhláře stál 10000,- ještě jich budu potřebovat 11. Tak přemýšlým jak na to. už jsem 2 vyrobil a dvě si nechal vyrobit. Rozdíl v kvalitě skoro žádný. Na zahradě na to mám modříny. No tak ale jakou hřídel? Ty dvě okna jsem dělal na maliknaté spodní frézce tovární výroby a myslel jsem že se rozpadne, tak jsem ji radši hned vrátil. Na žádnou jinou hřídel této velikosti jsem zatím nenarazil. Líbí se mi, že je krátká -vešlo by se mi to krásně do stolu.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#8 Příspěvek od Jodr »

Puda píše:Nojo, tak liliput asi ne, chtěl bych na tom udělat okýnka do chalupy.
Klidně to udělej s tím co máš dispozici. Na použití jdenou za čas to bohatě stačí. Původní dotaz vyzněl jako by šlo o průmyslovou výrobu...
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Jak vypadá výrobek? Na chatu jsem dělal tvarové díly do zábradlí, koupil jsem obchoďákovou horní frézku, osadil ji zespodu do kusu desky přes kus plechu a už to frčelo. Frézka má komutátorový motor s regulací, udaný výkon 2000W a zvládla to na výbornou.

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Puda »

Výrobek nemám vyfocenej. Jenom první pokus o okýnko nade dveře. Tohle byla taky obchoďáková i s originál plastovým stolečkem. Motor mám k tomu připravenej 750W/2800rpm.
Přílohy
HPIM3589.JPG
(34.07 KiB) Staženo 76 x
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

750W to je tak na větrák ........

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Puda »

3f / 750W nechci nic velkýho... (Je to opravdu z větráku :-D ) Myslíte, že to bude málo výkonu? Pak tady mám ještě 2.2kW.
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Bude s tím mít co dělat . Ten 2,2kW

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

750W je opravdu málo, to si radši kup tu horní frézku a namontuj ji zespodu na kus desky. To, co potřebuješ udělat s tím určitě půjde a při cenách obchoďákových kusů a rozsahu požadované práce dle mého názoru nemá smysl nic bastlit. Pokud budeš mít převod z motoru na hřídelku, řemen bude mít nezanedbatelné ztráty a to musíš použít plochý, klínový tyhle otáčky nezvládne. Navíc je stroj velmi skladný, po práci frézku demonuješ z desky a nezabírá tak moc místa.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Je to tak, známý na stroj s podobnou hřídelkou (malá okružní pila) použil motor dokonce jenom 550W a utočil to sotva naprázdno - v řezu žádný výkon...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“