protizákmitové zapojení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jiriS »

Tohle zapojení řeší stavy, kdy je napětí na vstupu na hranici mezi L a H, popřípadě kolem ní kolísá (a podle toho se mění i stav na výstupu).
Ale jestli jsem to správně pochopil, Ty chceš ošetřit zákmity tlačítka- podle typu se doba, kdy trvají, liší, ale obecně se počítá cca 20ms.
Nejjednodušší řešení bývá MKO (monstabilní klopný obvod), ale záleží na způsobu využití. Lze kombinovat i MKO se Schmitt.obvodem.
Záleží ale na způsobu využití- potřebná rychlost odezvy etc., viz příspěvky výše.
Jirka

edit- reagoval jsem na schmittův obvod, než jsem to poslal...
Naposledy upravil(a) jiriS dne 07 úno 2016, 10:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Bred »

Sendyx píše:Myslím, že když prostuduješ publikaci Syrovátko-Čermoch: Zapojení s integrovanými obvody, nebo Kurz číslicové techniky, najdeš tam ověřená řešení.
Děkuji za užitečné nasměrování, publikaci jsem si opatřil a určitě si ji projdu, jeví se mi jako dosti přínosná pro mé amatérské znalosti. I když si myslím že jsem pročetl poměrně dos materiálu pojednávajících o číslicové technice apod...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#18 Příspěvek od danhard »

Bred píše: Přijde mi to svým chováním( pominu-li vliv kondíku na čosové průběhy) jako klopný obvot typu T, který se dá snadno vyrobit z KO typu D např 4013.
Ano je to ON/OFF tlačítko a snadno to s 4013 neuděláš, když nemáš bezzákmitové hodiny.

Jakou funkci mají spojené R vstupy nikam nezapojené ?

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Bred »

danhard píše:
Bred píše: Přijde mi to svým chováním( pominu-li vliv kondíku na čosové průběhy) jako klopný obvot typu T, který se dá snadno vyrobit z KO typu D např 4013.
Ano je to ON/OFF tlačítko a snadno to s 4013 neuděláš, když nemáš bezzákmitové hodiny.

Jakou funkci mají spojené R vstupy nikam nezapojené ?

Souhlasím, funkčně to sice je KO- T, ale opět bych musel řešit zákmity.

Ohledně funce nezapojených vstupů reset se musím přiznat, že jsem odfláknul přílohu, protože jsem to pro popis svého problému nepovažoval za podstatné. V reálu je uzel obou resetů spojen s RC členem zajišťující nastavení po zapnutí. Je to jenom kousek celého schematu.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“