M1T380, error9

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

M1T380, error9

#1 Příspěvek od jjilek »

Při opravě tohoto multimetru (viz jiné téma) jsem detailně studoval vstupní obvody tohoto multimetru, který po zapnutí indikoval error9. Vizuálně jsem našel částečně sepnuté Rel 2. Teprve po krátkém stisku ZERO dotáhlo kotvu úplně a přístroj měří. Měřením napětí jsem na relátku naměřil napětí cca 10V u nedostatečně sepnutého relé (Rel 2), ale stejné napětí u sepnutého relé. Vysvětlení poskytlo dílčí zapojení ovládání relé, viz obr. K úplnému dotažení kotvičky relé posloužil impuls přes kondenzátor zapojený na odpovídajícím výstupu dvojice op. zesilovačů I20 (MA1458) , vytvořený logickým signálem z programu. Také pomohlo přidržení kotvičky Re2 při zapnutí multimetru. Jako analogii jsem zapojil paralelně k Re2 odpor (zkusmo 3k3). Po této bastlířské úpravě se multimetr při zapnutí většinou chová normálně. Ještě zkusím relé Rel 2 vyměnit. Posouzení, jak se konstruktéři z Metry před 20 lety dobrali k tomuto řešení, ponechávám na jiných.
Třeba tyto řádky budou někomu k užitku při další opravě. Možná někdo najde spolehlivější řešení.
Poznamenávám, že jsem těchto multimetrů opravoval pět, jen u toho prvního z řady se projevila tato závada.
Přílohy
ovl-rozpis.jpg
(153.49 KiB) Staženo 136 x
ovl-rel1-2.jpg
(62.89 KiB) Staženo 106 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#2 Příspěvek od Atlan »

Asi preto ze nemali bistabilne rele. Lebo v tomto zapojeni sa da pekne signalom rele zonut aj vypnut. Za predpokladu dobrých kondenzatorov. A ak to OZ prezije. Mozno nemali dostatok kontaktov a nevhceli davat dalsie rele.

Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#3 Příspěvek od dzenik »

Jj, je to pravděpodobně náhrada za bistabilní relé. Cílem bylo (hlavně u Re1) minimalizovat vliv termonapětí na jeho kontaktech.

V použitém zapojení prochází cívkou relé v obou polohách stále stejný proud a překlopení se děje jen krátkým impulzem. Pokud by se relé spínalo klasicky, jeho cívka by v zapnutém stavu hřála, zatímco ve vypnutém by negenerovala žádné teplo. Při přepínaní by se tak měnilo termonapětí na kontaktech, což by ovlivňovalo stabilitu měření (hlavně malých napětí).

U Re2 by to asi nebylo nutné, ale už je to stálo jen jeden kondík navíc, tak šli stejnou cestou...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Definitivně vyřešeno výměnou relé Re2.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“