Výměna vychylovacích cívek

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 202
Registrován: 14 pro 2004, 01:00
Bydliště: Letohrad

Výměna vychylovacích cívek

#1 Příspěvek od Zbynek »

Měl jsem k dispozici BTV INTERBUY M510 s vadnou obrazovkou A48JAN90X (Namodralý obláček okolo jednoho elektronového děla, při spojení libovolné katody se zemí svítila jedna barva hůř než druhá. Katody je třeba nejprve odpojit od koncových zesilovačů a na zem je připojovat raději přes odpor řádově kiloohmů. Já jsem je ale připojoval přímo :oops: .) Dále jsem měl BTV DAEWOO DCS-2011VR s obrazovkou A48JLL90X a vadnou elektronikou. Televizory se zvenku tvářili podobně a oba byly vyrobeny kolem roku 1990. Protože nás odborná literatura všeobecně varuje před jakýmkoli zásahem do vychylovacího systému obrazovky, vyzkoušel jsem nejprve pouhé prohození obrazovek. Jelikož nemám katalogové listy těchto obrazovek (kdyby měl někdo kontakt na stránky výrobců byl bych vděčný) nemusel jsem provádět porovnání parametrů :wink: Situace dopadla podle očekávání. Televizní stanice se z NOVA změnila v AVON a navíc bylo vše sražené na výšku. Prohodil jsem tedy vývody na horizontální vychylovací cívce a výšku zkusil doladit trimrem na desce. Výšková korekce se moc nezdařila a na šířku taky trochu chybělo.
I přes výše uvedené varování jsem zahájil výměnu vychylovacího systému. Nejprve jsem fixem označil umístění vychylovacích cívek a kroužků čistoty barev. Pak jsem povolil šroub stahující kovový pásek vychylovacích cívek a kroužků. Kroužky byly na hrdle obrazovky nasunuty na textilní samolepce a bylo nutné malým šroubovákem opatrně uvolnit jednotlivé části. S kroužky není radno otáčet a před manipulací je dobré označit jejich stav. Při výrobě už označení asi někdo udělal, ale jistota je jistota. Cívky byly v mém případě přilepeny na kónus obrazovky samolepicími gumovými pásky. S trochou násilí šlo vše stáhnout dobře. Totéž jsem provedl u druhé obrazovky a cívky prohodil. (Kroužky čistoty barev jsem nechal původní) Prohodil jsem obrazovky a sestavil BTV a čekal zmatek v barvách. Po zapnutí bylo vše (až na nastavení výšky a šířky obrazu, kterou jsem již v úvodu rozladil) v pořádku. To mě přinejmenším zaskočilo, ale přisuzuji to svým neznalostem. (Čím blbější sedlák, tím větší brambory) Zkoušel jsem posouvat a i jinak pohybovat cívkami. Při značném vychýlení cívek docházelo pouze v rozích obrazovky k přebarvení obrazu. Při posouvání a otáčení s kroužky čistoty barev se nic nedělo. Po uvolnění jednotlivých kroužků a jejich otočení se při zobrazení černobílých mříží začalo konečně něco měnit. Tím hraní skončilo a kroužky jsem uvedl zpět do původního označeného stavu.

Na obrazovce stále svítilo označení kanálu (a svítí dodnes a nevím co s tím a budu vděčný za radu) a celý obraz byl matný a nebylo možné jej pomocí trimrů na desce obrazovky jakkoli seřídit. Barevné pruhy fungovaly docela dobře, ale místo červené (zelené nebo modré) svítila spíše šedivá. Závada byla na desce obrazovky a koncových tranzistorů RGB, vadný tranzistor Q404 – 2SC1815. Teď už jen to číslo kanálu.
Tak to je asi vše a hlavně mně nelinčujte za případné netradiční postupy :smash:

Uživatelský avatar
Rafaelou
Příspěvky: 3
Registrován: 30 pro 2004, 01:00

#2 Příspěvek od Rafaelou »

Jsi borec s takovým přístupem takový výsledek,gratuluji.P.

Uživatelský avatar
MartyAA
Příspěvky: 111
Registrován: 25 črc 2004, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od MartyAA »

To je teda sila...
MaRtY

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DjRix »

No já nepovažuju výmněnu vychylovaček až tak moc za "sílu",pokud máš k dispozici servisní generátor,tak je nastavení bez problémů,pouze je potřeba mít zásobu nastavovacích magnetků,protože těma kroužkama to nejde seřídit v rozích a pokud je člověk puntičkář,tak se stím dá hrát pěkně dlouho,i u nové tv z obchodu to stojí za to,seřizovací automat ve fabrice výrobce nás totiž asi považuje za poloslepé. 8-)

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

èíslo si vyzmizíkuj dálkáèem

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PetrK »

Anonym píše:číslo si vyzmizíkuj dálkáčem
Přesně tak. Interbuy M510 je jediný model TV u kterého jsem viděl tak 🤐 řešené zobrazení čísla předvolby. Je tam prostě stále a vymazat jde jedině dálkovým ovladačem. Když potom TV vypneš síť.vypínačem a znovu zapneš, je tam to číslo zas a opět jej musíš vymazat DO....
**** Petr ****

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 202
Registrován: 14 pro 2004, 01:00
Bydliště: Letohrad

#7 Příspěvek od Zbynek »

Ahoj
Po opravě jsem neměl k dispozici DO, ale stejně by mě to asi nenapadlo. Díky za tip.
Ahoj Zb.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“