elektronicky ovládaný přepínač vstupů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#16 Příspěvek od ZVUK2000 »

EKKAR píše:
Zeratul píše:takže takto?
Upravil jsem napájení. Ten 7805 bude stačit 0,5 amper?
...
Hele, já jsem se setkal s tím, že 78Lxx/79Lxx neboli 100mA verze se mi "kousaly" při zapnutí, protože za nima bylo k další desce vedení asi 40cm dlouhý a já tam kvůli tomu měl filtrační kondíky 220µF v každý větvi. Jejich nabíjecí proud spolehlivě aktivoval nadproudovou ochranu těch stáblů. Musel jsem tam vrazit 1A verzi.
Tak to buď rád že ty 78L.. nešly do křemíkového nebe. Kapacita elytu namá být na výstupu stablu větší než na vstupu. Pokud se vybije na vstupu dřív než na OUT resp bude tam v danou chvilku větší napětí hrozí poškození stablu. Proto se doporučuje přemostit 78.. diodou v proti směru.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

2 Zvuk2000 - neboj, na vstupech je 2x2200µF v každý větvi plus keramika 10nF paralelně ke každý diodě v můstku a i ty reverzní diody tam byly, ale trvalej odběr byl jenom asi 40mA v každý větvi (ty stábly byly původně 78L12 a 79L12 "podložený" zenerkama proti GND tak, aby na výstupech bylo symetrický napětí ±14V), tak jsem si prostě myslel, že na tu spotřebu budou 100mA verze bohatě stačit. Zdroj samostatně chodil, deska zesilovače sama o sobě napájená externím dílenským zdrojem taky - akorát spojený dokupy to ne a ne naběhnout...

Asi bych to hledal hooodně dlouho nevšimnout si probliknutí LEDek indikujících aktivaci proudovýho omezení zdroje nastavenýho na 100mA při každým zapnutí... Pak už to bylo jednoduchý - vrazil jsem tam 1A verze a šlape mi to naprosto spolehlivě už několik let.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#18 Příspěvek od Zeratul »

Muzu to chapat tak, ze bych mel vrazit elit i pred stabilizator a zvednout proudovou hodnotu stabilizatoru? Jak se to da spocitat nabijeci proud kondenzatoru? Nebo jsou na to nejake tabulky? Nebo je jistota ze na zacatku je skrat. Ten kondik pred stabilizatorem nedovoli pustit tak velky proud najednou do stabilizatoru, protoze ho nejprve sezere ten kondik pred nim?

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#19 Příspěvek od Zeratul »

tak?
Přílohy
4053_audio_switch_symetric_4.png
(21.75 KiB) Staženo 48 x

Uživatelský avatar
Zeratul
Příspěvky: 86
Registrován: 20 dub 2015, 02:00

#20 Příspěvek od Zeratul »

Takže ve finále jsem ještě musel oddělit země, protože, když mají oba vstupy společnou kostru, tak se navzájem rušily a do signálu se projevovaly otáčky motoru.

Nyní řeším problém, že při přepnutí kanálů dochází k lupanncům a to i uzemněných řaždý ve své nule. co s tím?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“