Basák pøímo k zesilovaèi

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Wer

Basák pøímo k zesilovaèi

#1 Příspěvek od Wer »

Mùže nìjak basáku uškodit když do nìj budu posílat celý frekvenèní rozsah?

P.S. Je mi jasný, že to nezahraje.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#2 Příspěvek od denis15 »

Což o to, on se snaží to zahrát, ale spíš si myslím, že to nebude lahodit tvému uchu. Třeba Tesla dělala bedny pod označením RK9, které měly basák napřímo a výškáč byl přes kondík.
Ony ty výšky a středy z toho basáku jsou vcelku nechutné a zkreslené, proto pokud ho chceš dát na zesák, dej před něj nějakou tlumivku a kondík paralelně k repro. Pokud chceš načerpat informace, tak na www.dexon.cz běží fórum, kde ti poradí profíci.
Vyloženě uškodit by to dle mého nemělo, maximálně ho budeš více zatěžovat těmi kmitočty, které mu "nelezou"-doufám, že mě někdo nebude kamenovat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

RK15

#3 Příspěvek od Hill »

V bednách Supraphon RK15 to je tak taky: basák napřímo, přes kondík připojený výškáč ARV161. A co basák neuhraje, zvládá ten výškáč.
Zřejmě záleží hodně na tom, co zvládne vyzářit ten basák, odkud a jak moc je třeba to vykrývat výškáčem. Tyhle litovelské bedny sice od 4kHz měly impedanci kolem 3 Ohmů, ale s lepší výhybkou tak dobře nehrály - už tlumivka o indukčnosti větší, než 0,4mH začala prohlubovat prosedlání kmitočtové charakteristiky kolem 2,5-3kHz.

Indukčnost 0,2mH v sérii s basákem (a původní kondenzátor 8uF v sérii s pětiohmovým výškáčem) byla ideální kombinace, při které se nepoznal poslechem rozdíl mezi upravenou a neupravenou bednou, měřili jsme to tehdy v hluché komoře (to byly časy, když k tomu měl člověk přístup!) a charakteristika se propadla zhruba o 1,5dB na 3,5kHz. Nebýt toho, že se zlepšil průběh impedance, nestály ty pokusy ani za to.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#4 Příspěvek od denis15 »

No vidíš, tak vidíš. Nic tomu neuděláš! Já si jen hned vybavil, jak se snažíš připojit subwoofer přímo na výstup ze zesilovače.... Každopádně záleží hodně na těch repro.
Jinak, doma jsem měl bedny 8 Ohm napojené na zes a na jeden kanál jsem měl připíchnutý sub(byl jsem lenivý dělat extra zesák). Sub byl jen jako doplněk a tak jsem jej připíchnul přes odpor 15 Ohm/15W a jako nouzové řešení to nehrálo špatně-kovářova kobyla chodí bosa, toto řešení hrálo 2,5roku.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

ARN

#5 Příspěvek od paveltl »

Mám doma bednu pùvodnì stavìnou v 90-tých letech ke kytaøe. Jsou v ní jen ètyøi basáky ARN5408 nic jinýho! Teï jí používám ke zkoušení zesíkù a nikdy jsem žádnej neznièil a to i když jsem zkoušel 100W na plno a bednu z okna do zahrady. Jen s tím zvukem to moc dobrý není, sice když pøidám výšky tak jsou slyšet ale jaksi zastøený a zahlcují pak i basy, takže výslednej zvuk je takovej nevýraznej - nic co bych chtìl poslouchat delší dobu. Takže - jen basákem nic neznièíš, ALE pokud to chceš poslouchat (tøeba jen pøidat basy k jiným bednam) doporuèuji dát tam dolní propust (cívku a kondík).

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“