Lampové rádio Graetz Melodia 419, nejde zvuk

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

Lampové rádio Graetz Melodia 419, nejde zvuk

#1 Příspěvek od TechniXHACKer »

Ahoj, dostal sem od známého Německé lampové rádio na opravu Graetz Melodia 419 s tím že nehraje zvuk. Po zapojení do zásuvky a zapnutí se přední panel podsvítí žárovkama, točím potenciometrem na hlasitosti a nic to nedělá, uplně mrtvé. Po sundání zadního krytu je vidět že u všech lamp svítí žhavení. Po sundání spodního deklu a dostání se na šasí se součástky jsem nalezl 2 odpory které zažily oheň :lol:

Byl to R154 = 1Kohm

a

R147 = 4Kohm


Vyměnil jsem je a zapnul rádio, prvne bylo slyšet z reproduktorů takové bzunění .. pak to přestalo a občas problikávalo podsvícení a pak samozřejmě vyletěl z rádia aladin (kouř). :lol:

Spálil se odpor R154 na uhel, přitom výkonově byl dimenzovaný dostatečně.

Opticky jsem prošel celé šasí a nikde nic už spáleného jsem nenašel. Elektronky už za ty léta všechny už nemají žluté nápisy, takže těžko říct jestli je někdo předemnou neproházel a nebo jestli je tam vůbec ta správná na svém místě.


Zkusím ještě toto forum poprosit o radu, jestli někoho nenapadne navést k příčině.


Jinak stroj je to úžasnej, má to 2x basový reprák, 1x střeďák a 1x výškový reproduktor udělaný zajímavým řešením a to dva trubkové zvukovody rozveden na levou + pravou stranu. Regulaci na bass. A pozor !!!! Lampové rádio umí i FM 87,5 až 100MHz což vidím poprvé u lampovky 8O



---

Jen tak mimo jedno pěkné video jak to někomu hezky hraje.

https://www.youtube.com/watch?v=3XbExwc0SMQ
Přílohy
Graetz 2.jpg
Schema
(294.48 KiB) Staženo 234 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pokud se v tom někdo vrtal, tak je asi špatně zapojený výstupní transformátor.

S touto závadou to sice nesouvisí, ale rozhodně vyměň kondenzátor C137 za kvalitní fóliový aspoň na 400 V.

Než to zase budeš zapínat, tak vytahej všechny elektronky a za výstup usměrňovače zařaď odpor 10k. Teprve až se ti povede dosáhnout stavu, že za tím odporem bude v klidu napětí okolo 300 V, můžeš ho zase vyndat a zkusit to s lampama. Pokud to budeš zapínat s tím zkratem, co ti pálí ten odpor, tak brzo odejde usměrňovač nebo síťové trafo.

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#3 Příspěvek od TechniXHACKer »

Děkuji za odpověď.

S výstupním transformátorem určitě nikdo nic nedělal, vede z něj několik fousů a jsou originál z fabriky rozmístěny po šasí, bylo by to poznat kdyby tam někdo něco předělával nebo pájel, ten cín je letama už zašedlý a ty drátky jsou rozmístěný všude pod součástkama, tam se normálně na to nesáhne. Tam kde byly vypálený ty odpory a letoval jsem jiné tak po prohřátí+kalafuna hned ten cín byl lesklý.

Vyndat lampy to je dobrý nápad, předem si je budu muset popsat, protože nápisy vzal už čas..

Odpor jako zátěž na trafo tam dám a vyměnit ten kondenzátor C137 kudy leze zvuk do koncové lampy nebude problém.

Jen tak náhodou, kdybych měl vyndané lampy a zapnu to a hořet to nebude a s nasazenýma lampama to hořet bude tak je pravděpodobné že nějaká lampa je špatná případně tam někdo dal jinou ? :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To, že tam někdo dal jinou lampu, která by měla uvnitř spojené piny 9 a 3, je málo pravděpodobné, navíc výkonovou pentodu poznáš podle rozměrné anody. Jinou příčinou může být zkrat v C163, případně, jestli R154 hoří jen při zařazeném rozsahu UKW, může být zkrat ještě na napájení ladicí jednotky FM. Všude jinde to jde přes odpory a nemůže tam téci takový proud, aby R154 hořel, a to ani kdyby byl druhý konec kteréhokoli z odporů natvrdo zkratovaný na kostru.
Ale to pořád nevysvětluje, proč hoří R147. Ten totiž nemá normálně důvod, je ve zpětné vazbě a jde přes něj poměrně malý střídavý signál s nulovou stejnosměrnou složkou, který ho ani neohřeje. Stihneš-li na vývodu výstupního trafa spojeném s R147 naměřit stejnosměrné napětí, může být proražený primár výstupního trafa do sekundáru.
Nebo jsou skutečně přeházené vývody výstupáku.

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#5 Příspěvek od TechniXHACKer »

Řekl bych že jsem příčinu už našel.

Vyndal jsem lampy jednu po jedné a všechny popsal podle zadního krytu kde která kam patří.

Dohledal jsem kudy jde napětí od hlavního tranformátoru a tam naletoval 10K odpor jako zátěž, druhý konec přímo na obal jako na kostru .. předem si říkám než odpálím další odpor R154 co takhle vzít měřák a propísknout vodivost vůči kostře :lol: Samozřejmě cesta od odporu směrem k NF trafíčku nepíská, ale cesta od odporu směrem dál k hromadě dalším součástkám píská .. takže proto ten odpor hořel, napětí od hlavního trafa prošlo usměrňovačem a šlo přes NF trafo vinutí a rázem do odporu, ten měl šlus na kostru a rázem proto hořel ... teď byla sranda ten zkrat najít.

Naštěstí od toho odporu to vedlo na hlavní pájený spoj, který se rozvětlil, byl tam přiletovaný rezistor 2Kohm a nějaký další vodiče.. zapojil sem si tam bzučák zkoušečku na krokodýlky a jeden vodič po jednom odpojoval až najednou pískání přestalo ... zjistil sem že ten vodič co jsem odpojil vedl na kondenzátor C163 ! A ten je ve zkratu.

Nejhorší je že ten váleček kondík do něj vedou 4 dráty, nakonec se ukázalo že je to 3 v 1. Jsou v něm kapacity 50uF + 50uF + 4uF. Něco takového sehnat bude nemožné, takže mi nezbyde než udělat tam držák a napáchat tam 3 elity na tak silné napětí.


Díky všem, už toto je velký krok kupředu, snad se to někde neposere dále :D
Přílohy
kondík 3v1.jpg
Kondenzátor 3v1
(54.96 KiB) Staženo 47 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pokud to uděláš tak, aby to mechanicky drželo, tak to bude OK.

Jinak s tím odporem jsem nemyslel paralelně ke zdroji, ale do série. Paralelně by tam toho moc neochránil.

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#7 Příspěvek od TechniXHACKer »

Teď jsem proměřil ten kondenzátor 3v1.

A ve schematu jsem našel že se v něm schovává C150, C162, C163.


Z toho po měření kapacity vypadá takhle:

C150 4uF = Naměřeno 3,4uF
C162 50uF = Naměřeno 36uF
C163 50uF = Zkrat K.O.

A takhle vypadá kondenzátor z roku cca 1956 / 1957 :lol:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

Teď jsem opravoval rádio z roku 1935, ve kterém byl původní elyt 16uF/500V. Měl 18 uF a po naformování byl úplně v pořádku.

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#9 Příspěvek od TechniXHACKer »

Neuvěřitelné!

Dnešní china kondíky v PC zdroji kolikrát nevydrží ani 2 roky provozu. Poslední dobou mi přijde kondenzátor jako dost poruchová součástka, kvůli kterému to zařízení pak končí na smeťáku.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#10 Příspěvek od MetalGod »

Dnešní elyty mívaj životnost i jen pár stovek hodin. Ideální kurvítka.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#11 Příspěvek od jinovak55 »

Kdysi jsem podobné rádio opravoval se stejnou závadou. Nechtěl jsem nic bastlit. Nakonec jsem sehnal podobný elyt Tesla WK 704 78 z mag. Sonet Duo 32+32+20 uF 350/385V. Možná, že by ho někde zde mohol mít. Je to přece jenom pěkné rádio.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Akorát by ten elyt musel naformovat, jinak bude následovat zase zkrat nebo výbuch.

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#13 Příspěvek od TechniXHACKer »

Objednal jsem nové tesla kondíky té kapacity, tak hold bude bastlení.... Jako rádio není ve stavu nového, je na tom už podepsaný čas a velké používání ... takže hrotit původní díly z té doby výroby naštěstí nemusím ... důležité bude pro známého, aby to šlo zapnout a hrálo to.

Doufám že to bude jen tato a poslední závada a pak to poběží už normálně. :lol:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Dá se sehnat sem tam nějaký podobný sdružený kondík, ale běžné řešení je vybagrovat obsah původního pouzdra a dovnitř nacpat 3 modernější, ale dostatečně kvalitní.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
TechniXHACKer
Příspěvky: 272
Registrován: 19 srp 2008, 02:00

#15 Příspěvek od TechniXHACKer »

Tak rádio zprovozněno .. už nic nehoří a dokonce to i nějak hraje :lol: Pročistil sem i potenciometry, protože chřapily..


Přepínačem volím pásma:

KW funguje, jen od půlky pásma dolů nenaladí nic, je možný že asi už se tam nevysílá ... Jinak teď ve večerních hodinách v jednom malem segmentu sem narazil na stanici připomínající čínu/vietnam, podobně tam hrála i ta čínská muzika .. Je něco takového vůbec možné tady chytit v Jihokraji ? :D


MW už se toho naladí daleko více, dokonce i nějaké české stanice.

LW z velké části toho pásma je slyšet brum, ale chytil sem tam snad asi 2 stanice.


A to nejhorší je že pásmo UKW nefunguje :( Uplně mrtvé ..


A všiml sem si další věci že u některých stanic když to naladím tak jako by ten signál houpal, že se zesílí a pak zase zeslabí zvuk, jde to pomaličku pozvolna .. Je to znát i na indikátoru vylazení, že to jinak roztahuje čárku.



Nějaké rady s tím mrtvým tunerem na UKW a houpajícím zvukem/signálem ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“