Oprava spodního koše v myčce nádobí - čím zapatlat rez?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Oprava spodního koše v myčce nádobí - čím zapatlat rez?

#1 Příspěvek od PavelFF »

V myčce je spodní drátěný koš, potažený nějakým komaxitem či plastem. Vzadu uprostřed se povlak na jedné příčce porušil a postupně vnitřní drát prorezavěl, trhlina se zvětšila. Uvolňuje se rez, což může být příčinou občasných skvrn na některých příborech. Nakonec jsem za poškozenou tyčku vzal a ocel byla úplně rozežraná a tyčka držela jen za plast.
Vytrhnul jsem ji, ale jsou tam stále dvě otevřené rány.

Daly by se něčím zapatlat? Epoxydem, silikonem,...? Aby to vydrželo poměry v myčce a nebylo to příliš jedovaté.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Když to zapatláš, rez pod tím bude postupovat dál. To je blbej přístup.
Pokud máš možnost potáhnout si to nějakou odolnou gumou, nebo umělou hmotou (vůči teplotě, solím a alkáliím), a koš se dá ještě opravit, nebylo by špatný z něj zbytky tý umělý hmoty zbavit (chemicky, vypálením), koš mechanicky očistit, opravit, odmastit (nejlíp alkalicky), odmořit (třeba pomocí H₂SO₄), pokovit ho nekorozivním kovem (snad by stačila měď, nebo zinek, možná nikl, nebo jestli máš možnost pochromování) a pak na něj nanýst nějakej ten ochrannej gumovej, nebo umělohmotnej povlak.
Nebo si sežeň jinej koš.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#3 Příspěvek od Charos »

Zkusil bych zabandážovat samovulkanozující elektrikářskou páskou , např.

https://www.google.cz/search?q=samovulk ... 6ATWp6CYBA

Má vydržet 95°C

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Vulkanizačka je sračka, která se časem začne totálně patlat. To bych nedoporučil.
Co ten komaxit - ten by mohl být odst odolný na takové taškařice.
Nevím, jestli by šlo opálit/otryskat a následně aplikovat

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Zkus silikon, je pružný, takže, když bude rez pomalu zvětšovat svůj objem, má šanci zůstat jakž takž pevný a těsný. Životnost koše prodloužíš, ale časem budeš stejně potřebovat nový. Nevím, jak příčka vypadala, ale kdyby jsi ji neutrhl, doporučil bych odstřihnout rezavé konce, nanést silikon a navléct přes to PVC hadičku, tím by se životnost prodloužila výrazně, než by se užrala takhle ochráněná celá příčka po délce, hodně by to trvalo.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#6 Příspěvek od ACDC »

Zdravim, na tu rez bych použil odrezovač s taninem, který rez pasivuje, a pak následně zvolit vhodnou barvu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Děkuji za náměty. Rozhodně nebudu kvůli dvěma poškozeným místům otryskávat celý koš, který je jinak zcela perfektní a už nikdy bych nedosáhl kvality ochrany jako originál. Problém je hlavně v tom, že až teď si toho všimnula manželka a chce abych se pokusil nějak to zakrýt. Zjistil jsem narušení povlaku asi tak před 3 lety. Netuším, kdy se porucha objevila, ale možná tam byla od výroby, jen byla trhlina zprvu nepozorovatelná. Mně to tak nějak nevadilo, i když jsem netušil, že je po letech tyčka vyžraná tak hodně a že držela jen z jedné strany za zbytek plastu. Teď je tam 2x narušené spojení tvaru "T" a časem se bez zásahu rozpadne.
Náhradní koš pro tento typ jsem na netu nenašel a těch pár, co prodávají stojí tak 1500Kč. Myčka má asi 14let, takže než se koroze spoje T posune na další křížení, bude po myčce.
Chtěl jsem něco zkusit pro klid duše, co nebude škodit. Musí to vydržet teplotu do 70 stupňů a hlavně odolat mycím práškům. Takže dost náročné a agresivní prostředí. Proto si myslím, že elektrikářskou pásku asi ne a nevím, co konkrétně je "vhodná barva".

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

70C by bez problémů vydržela barva na radiátory. Výborné zkušenosti s pružností a výdrží mám s alkyton, u toho ale netuším výdrž teplotní. EDIT: výdrž do 90 C, ale barva tato barva výrazně déle schne (dny)
Každopádně cokoliv asi bude lepšího než nic...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Co takhle projít SD, jestli tam taková myčka není a navázat soudružské vztahy s personálem. Nebo se kouknout, jestli se ten koš nedá koupit jako ND?
Co je to za myčku?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Nové to je nesmysl,ta cena je vyšší než hodnota staré myčky. To lepší skočit na SD.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Ale no tak, proč z toho dělat vědu. Lehce očistit rezavé místo, mírně zdrsnit okolní barvu a nanést dostatečně silnou vrstvu bílého Hammerite. Podle tohoto vydrží trvale teplotu 80°C a tepelné zatížení až do 150°C.
A až se to eventuelně za čas odloupne,není problém to jednoduše opět opravit.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Vědu z toho dělat nebudu. Teď je to ve fázi, že jsou dvě spojení tvaru T (vzniklé vybouráním sežrané propojky z křížové mříže ). Takže až se rozpadnou oba spoje T, vznikne celkem 6 volných konců, které budou rozežrávány směrem k dalším spojům. Momentálně je místo dost nepřístupné k očištění, protože je to spojka 3 tyček. Než doputuje porucha po tyčkách na další křížení, bude to trvat několik let. A samostané tyčky se dají snáz ubrousit na čistý kov a pak ošetřit. Teď to možná něčím napatlám, ať se tolik nevyluhuje rez. Další postup zásadně záleží na tom, jak moc bude manželka důsledná nebo jestli na to (doufám) zapomene.

Koupit nový koš je dost nereálné, páč jsem jsem je na netu v žádné nabídce nenašel. Ale nehledal jsem moc usilovně. Typ je BOSCH Silence Comfort asi z roku 2003(?). Obrážet sběrné dvory taky nebudu, při dnešních přísných předpisech bych asi musel věnovat spoustu lahví Rumu a tvrdých Spart po všech SD v Brně. :)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Na koupi nového koše se vykašli. Jeho cena výrazně převýší hodnotu myčky. Takovéto díly i na běžné myčky a ledničky jsou neskutečně předražené natož na "Božku"
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#14 Příspěvek od doktor365 »

Tady chce za oba litr,jinak stoji jede dva,
http://www.sbazar.cz/kuchyneulbert.cz/d ... s-do-mycky

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#15 Příspěvek od kejki »

Spíš dát naopak na bazos poptávku, spousta lidí to vyhazuje.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“