Zdroj 13,3V/4,5A- cykluje (spěchá)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Zdroj 13,3V/4,5A- cykluje (spěchá)

#1 Příspěvek od Michal22 »

Donesli mě včera fotbalisti uvedený zdroj, který používají k výsledkové tabuli. Že bliká.
Zdroj cykluje kolem 6V. Měl jsem jej rozdělaný, trochu jim do něj zateklo, tak jsem to přepájel, u TL431 vyměnil keramiku (dal jsem tam 100nF, co ta bylo předtím, težko říct.
Zdroj stále cykluje, i se zátěží 300mA.
Ještě jsem preventivně vyměnil elyty 1000uF na sekundáru, beze změny.
Fotbalisti mají za půl hodiny hrát a já jsem zatím v koncích :-(
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#2 Příspěvek od samponek »

Vyměň hubený malý kondík ( není poznat bublizace, ale přesto nejede)

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#3 Příspěvek od KUBO »

Nieje skrat na sekundári, prerazená dioda a pod. Na primári je aký riadiaci IO? Čo jeho filtrácia?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Šampi, je tam jediný, 10uF/50V, i když se podle měření jevil dobrý, dal jsem pro jistotu nový, beze změny.
Kubo, řídící obvod je nějaký nečitelný SMD s 6- vývody. Jedinou filtraci, co tam má, je právě předmětný elyt 10u. Ten vyhlazuje napájení z pomocného vinutí, které má naběhnout po zapnutí. Jinak dioda na sekundáru je dvojitá v TO220F, proražená není, napětí ja sekundáru je, ale pulsuje kolem těch 6V.
Nemám tady oddělovák, tak se moc nehrnu na primár, ale zastudena jsem tak nějak všechno proklepnul.
Mám podezření na TL431 /u ní byla největší oxidace/, ale nemám tady druhou.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Ještě jeden poznatek- bez zátěže na sekundáru napětí lítá mezi 12,3 až 12,7V
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#6 Příspěvek od KUBO »

Keby si dal foto, bolo by to lepšie. Za usmer. mostíkom nieje veľký elyt na 400V?
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#7 Příspěvek od Kvicala_r »

Mrkni na primární elyt. Nebývá špatný tak často jako sekundár, ale přesto už jsem jej párkrát měnil..

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Tak jsem se přemístil.
Tady už mám oddělovák, ale zase nemám osciloskop. A ani můstek na elyty.
Na primáru je filtrační elyt 68uF/400V. Zkusil jsem dát druhý, stejné.
Protože tady mám už TL431, tak jsem ji vyměnil, beze změny.
Pro jistotu taky PC817, taky beze změny.
Začínám mít podezření na ten řídící obvod.
Zkusím to překreslit, ale fotit můžu jen mobilem.
No a fotbal se hraje už bez tabule, nějak si asi chlapci poradili. Ale rád bych jim pomohl, mají tam teď docela personální problémy a jsou tak trochu v prdeli.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#9 Příspěvek od MiraSt »

Podívej se na diodu která napájí obvod z trafa po náběhu. Měl jsem ten samý problém a to bylo ono. A na měření této diody moc nehleď. Já taky měřil tuto diodu diodovým testem a stejně byla špatná.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

MiraSt- právě jsem se doměřil k tomu, že za ní to napětí taky skáče- cca 11V až 12,4V.
Původně je tam FR107, tak zkusím třeba BA159 (protože mám).

Edit: tak i po výměně diody to samé. Asi to bude fakt ten řídící šváb, skoro všechno okolo jsem oměřil nebo vyměnil.

Tak teď následuje logická otázka- kde sehnat zdroj těchto parametrů? Měl by to být zase nějaký zapouzdřený (jako pro NB). Těch 13,3V je asi potřeba dodržet- co jsem se zběžně dívla, tak tam už žádná stabilizace není a napájecí napětí jde rovnou do anod LED diod. Takže kdybych dal 15V, asi by to nebylo dobré.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#11 Příspěvek od KUBO »

Má ten zdroj vývod kábel s konektorom(napr. 2,5x5.5)???
Skús výstup premerať na skrat.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Na konci byl připájený XLR konektor, který se dává do té tabule.
Ale zkrat tam nemůže být, to by na výstupu musela být nula. Tady ovšem LED svítí, trochu poblikává. Pokud to zatížím (zkoušel jsem to odporem 47Ω) na výstupu, tak se blikání zvýší a zdroj začne cyklovat s větší periodou.
Jakoby ten zdroj byl úplně měkký.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#13 Příspěvek od Ondra2 »

Ta keramika u TLka byla kde presne? Nebyla tam nahodou na nastaveni rychlosti zpetne vazby? Pak je jeho hodnota kriticka a vymena na slepo muze znamenat rizkmitani regulacni smycky.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

Konečně jsem se dostal k tomu udělat obrázky.
Jinak napětí lítá úplně všude, jen na filtračním elytu na primáru drží pokojných cca 330V.

Ještě se mě teda nezdá R19, naměřím na něm 2,8kΩ, ale označení je hnědá, červená, černá, červená, hnědá.
Tak by to spíš měl být 1,2kΩ.
Přílohy
13V3a.jpg
(129.54 KiB) Staženo 84 x
13V3.jpg
(155.95 KiB) Staženo 178 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Já když řeším takovýto zdroje, tak někdy testuju ty řídicí IO tak, že jim odpojím to napájecí napětí (tady ten pin 5) a napojím ho na externí zdroj. Samozřejmě úplně oddělenej.
Jinak oddělovák a osciloskop pro měření na primární straně se samozřejmě dost hodí.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“