Elektronkový zesilovač podle AR, nefunkční korekce

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, když už jsem byl Hillem nepřímo vyzván k reakci, tak musím doplnit :) .
Nebudu zacházet do velkých teorií - ty jsou v knihách. Tak tedy přímo do černého. ECC85 vs ECC83 - do audio zesilovačů jednoznačně ECC83. ECC85 je v tomto případě "nouzovka" je to vf lampa určená původně do kanálových voličů TV. Elektronka je zesilovací prvek a žádný "zvuk" nemá, proto ani nemůže mít ECC83 lepší zvuk. Rozdíly ve zvuku mají příčinu v nastavení pracovního bodu na převodové charakteristice. Hillovo vysvětlení záře žhavicích vláken jen doplním. Zazáří vždy pouze jen ta část s nejmenší tepelnou kapacitou a to je právě místo těsně u patice kde je žhavicí vlákno bodově přivařeno k vývodům a tudíž na něm není nanesena izolace. Přesto, že to vypadá pro elektronku nebezpečně, většinou to žhavicí vlákno přežije bez úhony. Kdyby Tě měly ty záře znervozňovat, můžeš žhavicí okruh doplnit termistorem, který jim zamezí. Při náhradě ECC85 lampami ECC83 nemusíš nic měnit, anodový odpor 100kΩ a katodový 2,2kΩ jim vyhovuje pro pracovní bod v lineární části převodové charakteristiky při daném anodovém napětí. Ještě dodatek ke katodovým blokům; kapacity 47 a 68μF jsou zbytečně vysoké. I při volbě velmi nízké kritické frekvence fk = 15Hz bude bohatě stačit kapacita do 5μF (3,3 nebo 4,7μF). Takové kondy ještě dostaneš ve foliovém provedení, což je na této pozici nezanedbatelná výhoda.

Uživatelský avatar
fantomas
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2015, 01:00

#17 Příspěvek od fantomas »

Pánové, díky za reakce,
pro začátek teda zkusím upravit korekce tak, jak je to ve schematu od Hilla.... TubeGuru souhlasíš s těmi hodnotami součástek? :D

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#18 Příspěvek od TubeGuru »

Jelikož jsi neprozradil k jakému účelu hodláš zesilovač používat, tak mohu s klidným svědomím souhlasit. Je to hojně používaný Baxandallův korektor. Chtěl jsem Ti ještě připojit soubor s výpočtem tohoto korektoru, jenže ten PDF soubor má 736kB a tak jej příloha nepříjme (max. 300kB), ale není těžké najít výpočet na netu když se Gůgla správně zeptáš. :) Budeš pravděpodobně nucen použít mezi stupni atenuátory (napěťové děliče) ke snížení signálového napětí, jinak by se Ti asi rozkmital, protože zesílení tří triod za sebou je opravdu vysoké. Jestli-že není zkreslení Tvojí prioritou, stačila by úplně jedna ECC83, mezi triody bys vložil korektor a hotovo. S návrhem stupně se společnou katodou a vlivem jednotlivých součástek si můžeš "pohrát" zde:
https://www.ampbooks.com/mobile/amplifi ... alculator/
Přílohy
Baxandallův.jpg
(2.5 KiB) Staženo 100 x

Uživatelský avatar
fantomas
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2015, 01:00

#19 Příspěvek od fantomas »

Účel použití samozřejmě není tajný :D
Prozatím ho mám převážně k poslechu hudby z PC (zvažuji i pořízení D/A převodníku), a protože máme v rodině několik pěkných desek, určitě budu chtít jednou pořídit gramofon (nejspíš od Tesly), proto je tam těch ECC85 (resp. 83) víc.
Dovolím si citovat z AR:
"Předzesilovací stupeň je rozdělitelný do dvou částí a to:
linkový předzesilovač, jehož vstup je označený jako IN LOW (s malou vstupní citlivostí), a dodatečný předzesilovač obdobného typu se vstupem IN HI s velkou citlivostí pro připojení zařízení se se slabým výstupním signálem jako jsou kytarové snímače, gramofonové přenosky, krystalky atd."

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

fantomas píše: ... dodatečný předzesilovač obdobného typu se vstupem IN HI s velkou citlivostí pro připojení zařízení se se slabým výstupním signálem jako jsou kytarové snímače, gramofonové přenosky, krystalky atd."
To si snad někdo dělá prdel... gramopřenoska, kytara, krystalka, ještě chybí fotonka vašeho domácího kina a snímač vozembouchu :lol: .

Je tam evidentně spousta věcí zcela blbě. Autor má svěží, hlubšími znalostmi nepokažený náhled na konstrukci elektronkových zesilovačů. Je smutné, kam AR kleslo, když takové slátaniny uveřejňují.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
fantomas
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2015, 01:00

#21 Příspěvek od fantomas »

Taky mám svěží náhled :) s gramem mi to nebude hrát dobře?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Podle toho, s jakým: na krystalovou přenosku to bude mít zbytečně velkou citlivost, dva stupně tam budou jaksi navíc. Ale na kmitočtový průběh nemusíš sahat.
Pro magnetodynamickou přenosku se tam ty dvě triody navíc uživí, ale musí být zapojené jako korekční zesilovač s korekcí frekvenčního průběhu podle RIAA.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Hill píše:Pro magnetodynamickou přenosku se tam ty dvě triody navíc uživí, ale musí být zapojené jako korekční zesilovač s korekcí frekvenčního průběhu podle RIAA.
RIAAk jsem snad elektronkovej nikdy neviděl. Že by kvůli odstupu signál-brum ze žhavení a signál-šum?
Jo a na dnes již celkem vzácný gramodesky je přehrávání na krystalový přenosce docela prasárna.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Hned první odkaz ve vyhledávači vede na samo domo předzesilovač RIAA s triodami.
Ale máš pravdu, Jirko, kvůli brumu jsou lampy v něm i žhavené stejnosměrně, dobře vyfiltrovaným napětím.
A s tou safírově-krystalovou prasárnou samozřejmě taky.

Vlákno přesouvám do vhodnější sekce.

Uživatelský avatar
fantomas
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2015, 01:00

#25 Příspěvek od fantomas »

Hill píše: hodnoty součástek jsem ti vepsal do tvého zapojení, viz příloha...
Hille, můžu jako kondenzátor C* (82p) použít keramický? Svitkový se špatně shání a dva v sérii se mi tam asi nevejdou. Díky.
Přílohy
pasivni_korekce_lampovina.png
(139.25 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Můžeš, ale na napětí nešetři, i když odhaduji maximální hodnotu napětí na něm jen jednotky voltů. Dej aspoň na 63 V.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Thales »

Keramika je na tuto pozici nevhodná. Pokud nemáš kondenzátor vhodné kapacity tak ho vyskládej.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Habesan »

(doporuč. hodnota)
pravděpodobně znamená, že se tam dá dát klidně 50 až 150pF (S ohledem na použitý C6.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
fantomas
Příspěvky: 35
Registrován: 19 led 2015, 01:00

#29 Příspěvek od fantomas »

Tak jsem si konečně našel čas a předělal korekce podle Hillova schematu.... a ono to funguje :D

Díky všem za rady :wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“