Dotaz na strojaře

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

Je to dotaz na strojaře, takže na práci převážně se železem. Pokud by chtěl pracovat se dřevem, tak k tomu strojaře fakt nepotřebuje a u hliníku potřebuje jiné vlastnosti než u železa nebo dřeva.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od lesana87 »

Strojaři pracují převážně s ocelí, železo je vzácné. :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od forbidden »

Oba břity jsou stejný, šikmo zajíždět nemůžu. Pokud i do ocelí můžu alespoň těch pár desetin, tak mi to stačí. Použiju způsob dle p32, kousek zajedu, udělám si místo a tak dále.
Dřevo jsem ještě nefrézoval, ale touto frézou bych se ho vrtat nebál. :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

p32 píše:Je to dotaz na strojaře, takže na práci převážně se železem. Pokud by chtěl pracovat se dřevem, tak k tomu strojaře fakt nepotřebuje a u hliníku potřebuje jiné vlastnosti než u železa nebo dřeva.
Zapoměls na mosaz. :wink: Nebo s tou strojaři nedělaj?
Mám příbuznýho, je to 20 let ing. strojař, konstruktér v fy, co dělá pro Škodovku. Na ocel nešáhne, samý plasty. Takže není tak moc pravda, že strojař znamená ocel. 8-)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#20 Příspěvek od Sandal »

forbidden píše:Oba břity jsou stejný, šikmo zajíždět nemůžu. Pokud i do ocelí můžu alespoň těch pár desetin, tak mi to stačí. Použiju způsob dle p32, kousek zajedu, udělám si místo a tak dále.
Dřevo jsem ještě nefrézoval, ale touto frézou bych se ho vrtat nebál. :)
Jojo přesně tak to můžeš udělat.
Kdyby byla takováto http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... rodej.html tak tu ponořit můžeš normálně.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#21 Příspěvek od fredis »

kachle píše:Je to klasická drážkovací fréza na péra, můžeš.
Jen skromný dotaz. Jak se s takovou klasickou frézou udělá ta rovná plocha na kterou pero dosedne? Jedná se o pero o šířce 3 mm.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

fredis píše:
kachle píše:Je to klasická drážkovací fréza na péra, můžeš.
Jen skromný dotaz. Jak se s takovou klasickou frézou udělá ta rovná plocha na kterou pero dosedne? Jedná se o pero o šířce 3 mm.
Úplně normálně, tak si to namaluj. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

lesana87 píše:Strojaři pracují převážně s ocelí, železo je vzácné. :D
Ano, to máš pravdu. Dokonce ti to potvrdí každej z dílny, kde jsem dělal asi 20 let, ale každý tomu stejně říká železo. :wink:
Celeron píše:Zapoměls na mosaz. :wink: Nebo s tou strojaři nedělaj?
Mám příbuznýho, je to 20 let ing. strojař, konstruktér v fy, co dělá pro Škodovku. Na ocel nešáhne, samý plasty. Takže není tak moc pravda, že strojař znamená ocel. 8-)

Neber to tak doslova, mosaz je nejlepší materiál na obrábění, jde to samo jak se dřevem. No a na ty plasty se většinou dělají formy a těch jsem se taky nadělal. Obrábění vlastního plastu je jak pro děcka, stačí zalévat a ono to jde samo, jak na písku. Jen ten binec z toho kolem. :wink:

A ano, strojař znamená ocel. Těch pár případů (možná až 10% ?) neznamená, že to není pravda. Byl to prostě dotaz na strojaře bez definice materiálu. Berme to tak, že každý strojař umí pracovat i s obyčejnými materiály jako jsou hliník, dural, mosaz, dřevo a někteří umí i s mědí. (tak jako každý dřevař se dřevem ze smrku)
Stále jde jen o to, že ta fréza není vůbec stavěná (navržená) pro práci jak s vrtákem, ale do hloubky v plném materiálu se správně musí dostat rozjížděním. I pro vrták do dna by se musí vždy předvrtat normálním vrtákem.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#24 Příspěvek od fredis »

Celeron píše:
fredis píše:
kachle píše:Je to klasická drážkovací fréza na péra, můžeš.
Jen skromný dotaz. Jak se s takovou klasickou frézou udělá ta rovná plocha na kterou pero dosedne? Jedná se o pero o šířce 3 mm.
Úplně normálně, tak si to namaluj. :)
Pokud ta fréza nemá rovný čelo a dělám drážku jen na její průměr, nemůže ta plocha být rovná. Nebo snad ano?!
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od forbidden »

Když to rozjezdíš, tak ano. Tohle jsem s ní dělal taky, drážka na šířku půjde úplně stejně, jen budu jezdit jen v jedné ose.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

Fréza na drážky per samozřejmě musí mít rovné čelo. Co se týká polemiky pro koho je dotaz určen a s čím kdo pracuje:

Strojař - pracuje tužkou a často neumí na stroj v praxi šáhnout.

Novodobý "obráběč kovů" - má ovládat všechny obráběcí technologie ale většinou zná nejlíp to co dlouhodobě dělá - ostatní povrchně.

Frézař, soustružník, brusič atd. - pokud je ze "staré školy" tak obvykle zná svůj obor dokonale a poradí si s libovolným materiálem. Někteří zapálení pro obor jsou skutečně univerzální obráběči s širokým přehledem a jsou schopní si to rozdat s kýmkoliv jak teoreticky tak prakticky i bez maturity. :) Bohužel je takových málo.

Takže dotaz by nejlíp zněl "pro frézaře"

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#27 Příspěvek od fredis »

forbidden píše:Když to rozjezdíš, tak ano. Tohle jsem s ní dělal taky, drážka na šířku půjde úplně stejně, jen budu jezdit jen v jedné ose.
Když to rozjezdíš, tak ano. Pokud uděláš jen drážku tak ne a plocha tam nikdy nebude ani být nemůže.. :wink:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#28 Příspěvek od p32 »

Achab píše:Fréza na drážky per samozřejmě musí mít rovné čelo.
Proč si to myslíš? Fréza se přece točí a nebere čelem, ale bočním břitem.
Tu drážku pak dělá s rovným dnem jaksi automaticky, zkus se na to někdy podívat prakticky. A nepleť si strojaře s konstruktéry. Strojař je pojem pro více oborů ve strojírenství od konstruktéra, technologa až po toho frézaře. Všichni musejí rozumět výkresu a tomu výsledku podle něho. Až bude ve strojírenství výroba z 90% plastová, tak tam půjde snad započítat i plastové inženýry. :lol:
Ale i oni musejí dnes rozumět stejnému výkresu a výsledku, jen z jiného materiálu. Pro strojaře je základní míra mm a pracuje s tisícinama mm.

No a proč myslíš, že vznikl obor obráběč kovů? Přece jen proto, aby měli kvalifikovanou sílu k poloautomatům a nemuseli jim platit za samostatnou práci.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#29 Příspěvek od vladom »

Nedalo mi to, a kouknul jsem se co píše výrobce nástroje.
Náš překlad je divný ale z němčiny mi tohle vyšlo:
-fréza je určená pro obrábění bez vibrací s vysokou přesností
-obrobky musí být pevně upnuty aby se nemohly vzpříčit
-pravotočivé ostří s dvěmi drážkami, rybinově vybroušený do středu
-možnost zapichování bez předvrtaného otvoru
-vhodná na obrábění litiny, temperované litiny, oceli, ocelolitiny, mosazi, hliníku a skla a taky flexibilních materiálů jako plasty a uhlíková vlákna
-vhodná na technické práce, gravírování a frézování plošných spojů

Je to Proxxon pro hobbíky, takže je to na všechno (ale tím je taky dáno že to není žádný zázrak). Ale podle mých zkušeností když takovou frézou jednou frézujete ocel, do hliníku už je nepoužitelná. Taky čím je ostřejší břit (v tomto případě to "V" broušení) tím dřív se vyštípne pokud není dobře upnutý kus anebo stroj má vůli v nějaké ose. Prostě v oceli to jednou zadrnčí a je po fréze. Profíci používají nářadí které je na určitý typ materiálu. Já používám nástroje vhodné na hliník, firma vedle nástroje na ocel. Univerzální nástroje vždy mají svoje ale...

Takže výrobce to doporučuje i na zavrtávání do oceli. To je vše.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#30 Příspěvek od p32 »

Nic o zavrtávání tam psáno není. Možnost zapichování není zavrtávání, to jsou dva různé pojmy. Myslejí tím, že je možné zapichnout do tenkého materiálu, např. plošné spoje atd. Tu možnost obrábění skla či ocelolititny bych bral s rezervou, protože vrtat nebo frézovat do skla, litiny či keramiky jde, ale za určitých možností, takže kdo to neumí, ať to raději nedělá.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“