Pospojování trubek z kamen do komína

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Pospojování trubek z kamen do komína

#1 Příspěvek od PavelFF »

Dobrý den,
potřebuji posunout krbová kamna asi o 50cm doprava. Původní roury do komína byly ze dvou pravoúhlých kolen a měly víc stupňů volnosti(vaklů), takže se daly rozebrat celkem snadno. Nyní mám jen jednu 1m dlouhou rouru a koleno 45stupňů, kratší trubku a redukci 200 na 150. Pak už je kameninový otvor komína trčící ze zdi v úhlu 45stupňů.
Čeká mě sesazení a mám pocit, že to nemusí vyjít, protože trubky jsou neohebné a je tam málo spojení, ve kterých se dá uhýbat. Nechci vylomit sopouch ve zdi nebo na kamnech. Teď v nespojeném stavu jsou délky trubek akorát, ale jsou jaksi mimo. Není mi jasné, jak dostat trubku do kolena, když ji nesmím příliš vyhnout do strany.
Kamna mají přes 100kg a nemanipuluje se s nimi zrovna snadno.
Je na to nějaký postup? Nebo se to prostě musí povést. Koleno jsem koupil dnes v podvečer a musel jsem odjet, takže na pokusy se stěhováním už nebyl čas.
Přílohy
Roury a kamna z boku lQ.jpg
(112.7 KiB) Staženo 46 x
Roury a kamna zepředu LQ1 .jpg
Délka trubky a kolena je tak akorát. Pokud by byly v sobě.
(49.78 KiB) Staženo 34 x
Posun kamen doprava LQ .JPG
Původní stav.
(74.39 KiB) Staženo 40 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Do horního kolena vevařit menší průměr , kousek , 15cm , 10 nechat venku . Dopasovat spodní přesně k tomu . A před tím na ni nasadit trubku vnějšího průměru (červená) 20cm a po přesunutí nahoru upevnit .
Přílohy
trubky.png
(6.21 KiB) Staženo 29 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Ano, tak nějak. Musíš myslet na údržbu, tj. na případné rozdělávání.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

A dnes už se nedělají kouřovody kónické, tak jako dřív?
Rozdíl v průměrech jednoho a druhého konce byl snad jen 2mm (2x síla plechu?), což bylo tak akorát, aby šla jedna trubka zasunout do druhé (příp. do kolena - tam byl ten rozdíl v průměrech pochopitelně taktéž).
Demontáž (při čistění) opačným postupem.
Aby dnes jeden potřeboval k blbým kamnům ještě i svářečku . . . 8O :evil:

PavelFF - tím posunutím ale přijdeš o část tepla - které ti rychleji uteče do komína (kratší a přímější kouřovod). :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Sice vyrábí , ale těch se tento dotaz netýká .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Njn - já totiž bydlím od r. 1974 v činžáku, takže tyhle věci jdou už tak-nějak mimo mně. :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#7 Příspěvek od _luky_ »

Asi to nechceš slyšet, ale máš to blbě. Sopouch 45° je určený pro krb. Na krbová kamna patří 90°, což řeší tvůj problém. Jestli ti to dělal nějaký kominík, tak po něm požadovat opravu (nebude to levný ani snadný, ale ten sopouch se dá vyměnit). Totiž na tohle ti nikdo nedá revizi.

Co ti radí BOBOBO je jedno z možných řešení. Viděl jsem takovou rouru někde prodávat hotovou z nerezu.

Druhé možné řešení je koupit "stavitelné" koleno. To se totiž skládá ze dvou částí a tedy jde rozebrat a pak zase složit.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO píše:Do horního kolena vevařit menší průměr , kousek , 15cm , 10 nechat venku . Dopasovat spodní přesně k tomu . A před tím na ni nasadit trubku vnějšího průměru (červená) 20cm a po přesunutí nahoru upevnit .
Jakým způsobem upevnit?


Ne vlastní vinou jsem se stal na stará kolena domkářem, takže teď budu mít podobných dotazů asi víc. Ještě je stále ve hře i původní varianta, že kamna půjdou pryč. Jejich funkce byla spíš než vyhřívací umožnit romantikům pohled na plápolající plameny. Jenže romantik pak musí vynášet popel, shánět dřevo a čistit komín...
Roury jsou průměr 150mm a tl. je 1,5. Dělají se i tl. 2mm.
Raději bych něco hotového než nechat navařovat. Nedalo by se to nějak sestavit třeba z kratších úseků, které nahradí metrovou svislou trubku? Třeba se to pak už dá líp ohýbat(?) a měnit délka. Upravit délku trubky asi zvládnu.

EDIT:
_luky_ píše:Druhé možné řešení je koupit "stavitelné" koleno. To se totiž skládá ze dvou částí a tedy jde rozebrat a pak zase složit.
Můžeš nahodit odkaz a jak ho použít? Stavitelné koleno jsem sice našel ale moje představivost na to nestačí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Provrtat dirku skrz obě trubky a dát dva např.4ky šroubky naproti sobě . Stačí zastrčit , tíhou sami drží .

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#10 Příspěvek od _luky_ »

Existuje víc typů. Co jsem měl v ruce já vypadá jako tohle na obrázku. Ta objímka zajištěná šroubkemdrží dohromady dvě části. Při povolení s tím jde otáčet a tak měnit úhel. Když to rozebereš úplně, tak by to asi řešilo tvůj problém, i když k opětovnému složení jsou potřeba aspoň 4 ruce...
Obrázek

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, ač je to k nevíře, nově se kouřovody sestavují zůžením dolů, aby případný kondenzát stékal do kamen. Ten sopouch co je pod 45 stupni by měl být zrevidovatelný i pro kamna, jen pokud je keramický, nedat do něj přímo ocelovou rouru, aby ta keramika nepraskla. Vyrábějí se různé teleskopické nástavce, různé vnější objímky ale bohužel esteticky to moc nepůsobí jako celek.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Martin_Fio píše:zůžením dolů, aby případný kondenzát stékal do kamen.
Tak se to dělá odjakživa, ani ne tak kvůli kondenzátu, ten by se tam neměl nikde vyskytnout, ani na výstupu komína, ale protože komín saje.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Martin_Fio »

Před mnoha lety se kouřovody spojovaly po kouři a odtahy karem tzv po vodě. Dneska norma připouští vše, myslím ale, že po vodě je to lepší.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Martin_fio má recht !!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

serviceman píše:
Martin_Fio píše:zůžením dolů, aby případný kondenzát stékal do kamen.
Tak se to dělá odjakživa, ani ne tak kvůli kondenzátu, ten by se tam neměl nikde vyskytnout, ani na výstupu komína, ale protože komín saje.
To je ovšem nesmysl, protože i v ČSN to bylo jednoznačně stanoveno, dokonce i s obrázky. Opačně to bylo pouze u plynových spotřebičů, protože tam se tvoří s ohledem na nízkou teplotu spalin kondenzát. U topidel na tuhá paliva nemůže být s ohledem na vysokou teplotu spalin o nějakém kondenzátu řeč. Takže tak. A platí to dodnes.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“