Pospojování trubek z kamen do komína

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od Martin_Fio »

Ta aby to nebyl odemne jen krátký skřek, více to rozvedu, jak je to teď u mě. Problém skondenzátem jsem sám zatím úplně neodstranil. Mám kamna s vodním výměníkem aquaflam cca 10kw. Komín je kouřovod s funkcí komínu, tedy roura 9m dlouhá a izolovaná na více jak 6m v nerez/vlna/nerez 150/290, tedy docela dost. V místech průchodu stropem a krovem navíc obehnaná pěnosklem. Kamna natápí izolovanou akumulační nádrž uvnitř domu, nadbytečné teplo okolo nádrže je rozehnáno po domě teplovodem. Napráci jsem si topil cca na 17 stupňu, někdy bylo tepleji, jindy chladněji. Kondenzát nikdy nevniká při topení, ale v přestávkch. V domě jak v pokojíčku, ale studený vzduch z externího přívodu vzduchu ochlazuje výměník, ale komín jej dokáže odnést i do nezateplené části komínu, kde se setkává s teplým kouřovodem a kondenzát stéká jak uvnitř komínu tak i venkem. Vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu, kamna dokáží udělt loužičku v popelníku, bohužel i na vrchním plechu kamen a i na zemi.
Kamna mají vývod na kouřovod pokouři, tedy problém odstraním až převařením kouřovodu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Jsem na tom skoro stejně , 12kW Buderus . Když na dva dny kotel zavřu , mám vodu-kondenzát všude . Už jsem vyspádoval trubky ke kotli , jinak mi tekl kondenz povrchu supr . Inu píší sem neznalci . Takhle mám vodu jen v kotli-popelníku a v kondenzační nádobce ve vložkovaném komínu . Jinak vložka je supr , jinak by nešlo takto topit-netopit . Než jsem vychytal co zavřít , co otevřít ....

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#18 Příspěvek od _luky_ »

Kouřovod ve funkci komína je hodně specifickej případ.
Nevím, jak je to u jiných typů komína, ale na podzim jsem stavěl Schiedel s izostatickýma vložkama a na sopouchu mám uvnitř takový okap, který nedovolí kondenzátu téct do kouřovodu. Jsem tedy přesvědčen, že při správném provedení spalinové cesty nemůže být s kondenzátem problém.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

V popelníku je kondenzát z KOUŘOVODU a z vlastního topeniště při uzavřeném kotli , ne z vložky komína . Píši podruhé .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Děkuji všem za rady. Nakonec jsem podle dobré rady co mi dal _luky_ zakoupil rozebíratelné koleno 135/45 stupňů a je to ono.
Na fotce ještě není úplně definitivní spojení, protože kamna jsou zatím o něco výš, abych dostal ven podkladové sklo a vyčistil binec pod sklem.


Při hledání jsem narazil na článek, kde píšou, že zapojení kouřovodu "po vodě" či "po kouři" je spíš dáno provedením roury na kamnech než normami.
http://kamna.astranet.cz/shops/3790/dis ... rovody.htm
Přílohy
Kamna LQ.JPG
(135.39 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Bohužel tam tu normu necitují ......

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#22 Příspěvek od _luky_ »

Jsem rád, že moje rada pomohla :-)
Ještě jedna technická - Podle fotky to vypadá, že je sopouch natvrdo zazděný. Pokud ano, velmi brzy to rupne. Je potřeba kolem sopouchu dodržet dilatační mezeru.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

Jo jo. Trubka zastrčená do sopouchu je omotaná provazem a to poskytuje vůli na teplotní roztažnost a taky tím vzniká potřebný vakl na sestavení.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#24 Příspěvek od pepik9 »

On nemyslel rouru od kamen, ale keramickou trubku ve zdi .

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#25 Příspěvek od _luky_ »

Ano, schiedel na to dokonce dodává takový plechový kroužek, který umožňuje čistě ukončit omítku 1cm od šamotového sopouchu. Doporučuju tedy tu mezeru dodatečně vytvořit. Jestli je pod tím ta originální deska z minerální vlny, tak jde v zásadě jen o to, proškrábnout omítku. Jestli to někdo zazdil navrdo, pak majzlík a kladivo.
Kdybys nevěřil, že to může rupnout, můžeš se inspirovat na internetu od podobně nevěřících lidí.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od PavelFF »

Nepotěšil jsi mě. Vůbec jsem netušil jaká je komín věda. Inspiroval jsem se na internetu, třeba tady: http://forum.tzb-info.cz/104675-praskly ... na-3#text1 a po četbě výživného tématu by byl v podstatě zázrak, kdyby komín neměl nějaké větší či menší trhliny. Vypadá to tak, že šamotové komíny praskají tak nějak z principu a i lidem, kteří tam dilatační mezery mají. Já je zjevně nemám a zatím se nic neulomilo, což je divné, protože v kamnech se prokazatelně topilo. Možná je to původně větší délkou trubek, které jsem teď zkrátil a tím se to zhorší.

Majzlík a kladivo? Jak to může být hluboko zaházené a dá se to vůbec udělat aby se nezničil křehký sopouch? Vlastně ani nevím, jestli a jak moc je to vevnitř popraskané. Nezkoumal jsem to.

Varianta uklidit kamna rovnou do garáže se jeví znovu aktuální. Možná si romanticky zatopíme a až to pukne tak kamna uklidím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#27 Příspěvek od BOBOBO »

Kurňa šopa vlezeš do každého vlákna i když nemáš ponětí o co go a najednou se budeš bát problému , protože je tvůj . Pokud tam máš šídla , tak i přes puklou vložku o nic nejde . Případný kondenzát steče na základní desku a odvodem pryč . Prasknout ti nesmí právě to vyústění . Prostě si vezmeš dlouhý tenký vrták a ve vzdálenosti alespoň 5 cm od trubky to začneš dokola po kouskách odvrtávat . Ono to není moc hluboko . Začal bych od spodu , tam by to mohlo být pórové . Vždy je třeba mít prostor , kam to odloupnuté může vypadnout .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od PavelFF »

OK. Dejme tomu že odvrtám, omlátím prostor kolem sopouchu. Vznikne nevzhledná hrbatá mezera a díra elipsovitého tvaru. Čím ji vyplnit a jak to esteticky uzavřít?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Vyplníš ji tím co je ve tvém odkazu a na začištění si pozveš zedníka . Nejspíše natáhne perlinku na plastické lepidlo a zařízne kolem trubky . No a tu tenkou linii co zbyde , musíš zamaskovat nějak ty . Já jsem vyřízl nerez plech podle trubky . No nemám to v obýváku , tak menší nepřesnost nevadí .... Když to vyplní lepidlem až k trubce , tak to maximálně popraská- ta perlinka s lepidlem , pro tloušťku do 5mm . Tenká vrstva silikonu v barvě stěny to na určitý čas také pojistí .

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#30 Příspěvek od _luky_ »

To jsou rady...
Ta omítka snad není železobeton. Majzlík, kladívko, špachtle a uděláš kolem 1-2cm mezeru. V té mezeře nemusí být nic a nebo to vycpeš minerální vatou. Pokud je to udělané skoro správně, tak 1-2cm hluboko najdeš tu desku z minerální vlny.
Kdybys měl sopouch 90°, tak se tam prostě dá růžice (kus plechu ve tvaru mezikruží). Takhle to znamená si tu růžici vyrobit na míru. A nebo se smířit s tím, že máš v obýváku kotelnu, což si obvykle lidi uvědomí až trochu pozdě.
S tím praskáním - v drtivé většině diskusí, co jsem před koupí komína četl, bylo prasknutí způsobené chybným připojením kouřovodu do sopouchu nebo zazděním sopouchu natvrdo. Já mám na to originální redukci od Schiedelu a ta redukce je na sopouchu ZVENKU.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“