oprava dálkového ovladače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

oprava dálkového ovladače

#1 Příspěvek od dobrman »

Zdravím,
jelikož mi opět přestalo fungovat DO (už třetí) a vždy je to nefunkčností některých tlačítek (po vyčištění to vydrží vždy jen krátký čas) a náhradní DO stojí dvě stovky, napadlo mě jestli nekoupit
http://www.dalkove-ovladace.cz/nahr-dil ... dlo-p-1294

máte to někdo odzkoušený??

Dík

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Funguje to, len niekedy musis z povodnych tlacidiel kusok odrezat, aby vzniklo miesto na novy kontakt. A to lepidlo treba spotrebovat co najskor, inak stuhne cely objem tuby.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#3 Příspěvek od dobrman »

".....Funguje to, len niekedy musis z povodnych tlacidiel kusok odrezat, aby vzniklo miesto na novy kontakt......"

jj, to už mám vyzkoušený, odřezával a nalepoval (chemoprenem) jsem jich už pár. Ze starýho DO odoperovat a implantovat do toho nemocnýho. :)

šlo mi o to, jestli fungujou dobře z tý sady. Bylo by to jednodušší....

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Zkoušeli jste někdo aplikovat na místo toho uhlíku "vodivou gumu", co je na displeji hodinek (třeba)?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Jo lepil jsem kolečka vyseknutá ze samolepicí hliníkové pásky. Po odmaštění původních plošek to docela drží. Lepil jsem chemoprénem i kolečka vyseknutá z obalů od žvýkaček (z jedné strany je papír z druné Al).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#6 Příspěvek od Jodr »

Pomůže nefunkční kontaktní gumičky lehce přegumovat tvrdou šedozelenou gumou, která se používala na mazání překlepů psacího stroje. Pokud už neseženeš, vyhoví i kousíček 1000 smirku pod vodu. Části z kontaktní gumy gumídkové klávesnice jsou poměrně silné a snesou několik "oprav". Protější meandry je vhodné umýt IPA. Odzkoušeno, tisíce děkovných dopisů máme k nahlédnutí v archivu :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Problém je ten, že ne všechny "kontaktni gumičky" jsou z vodivé gumy. Některé a není jich málo, jsou nevodivé a mají nanesenu na povrch pouze tenkou vodivou vrstvičku, která se časem setře a tady žádné gumování a smirokování nepomůže, naopak.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#8 Příspěvek od dobrman »

přesně takhle to je u toho mýho DO, jen jakoby vrstvička laku, po jemném očištění je to nefunkční

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

No tak samolepicí hliníkovou pásku (pozor, ne vše co je stříbrné je elektricky vodivé), nebo obal od žvýkačky, jak jsem psal výše. A nemusíš ani nic odřezávat. Je to rychlé a spolehlivé.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Napíšu sem jeden postup, který jsem vyzkoušel na jednom DO.
Podmínkou je, aby ta membrána s těma terčíkama měla všude stejný "segmenty" a pokud nejsou plastový hmatníky, tak stejný tvar a velikost prohazovaných kláves.
Na ovladači jsou tlačítka, který mačkáme jak o život a jsou tam taky tlačítka, který se nestisknou jak je rok dlouhý. Je jasný, že tyto tlačítka jsou plně funkční.
Postup vyžaduje skapel, nebo co nejmenší lámací nůž. Po sejmutí membrány se nožem vyříznou vadný a nepoužívaný tlačítka (ten terčík i s tou membránou okolo - trochu z přesahem, aby nepropadávaly). Já je nelepil. předpokladem je, aby bylo víc tlačítek nepoužívaných, než zničených. Vadný tlačítka se dají na místo těch nepoužívaných a dobrý na místo těch vadných. Pokud jde o jedno, nebo dvě tlačítka, co jsou takhle prohozený, tak by to neměl být problém..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

S tou sadou nemusis nicit ostatne tlacidla, orezes len tie vadne, nalepis a hotovo.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

A co tohle?
http://www.gme.cz/samolepici-vodiva-pry ... m-p661-133
děrovačem uděláš koleček...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Tohle neznám, to by mohlo být dobré.
Tloušťka pouhých 5 desetin mm - nemusí se nic seřezávat. Jen pořádně odmastit. Ono to seříznout pěkně rovně, není až tak jednoduché.

Opravy VDO se tu probíraly už mnohokrát.
Lepení jakýchkoliv (vodivých) folií přinášelo nejeden problém:

1. Vhodné lepidlo.
Nejlepší je asi to z té opr. sady. Ale jak už tu bylo řečeno - po otevření velmi rychle ztuhne v tubě. Kdo opravuje stovky tlačítek najednou? Vždy se jedná o opravu páru tl. dnes a po týdnu (měsíci) zase pár dalších, . . .
Vyzkoušel jsem řadu lepidel: chemoprén, na byciklové duše, různé sekunďáky, . . . , ale nic nebylo 100% vyhovující. Častým problémem bylo také jeho přesné nadávkování. Pokud se ho káplo více, tak mačkáním tl. později přeteče přes okraj a někdy se stalo, že se "vodivé kolečko" přelepilo na meandr a pak spínalo trvale (a např. telka se rozeřvala naplno).

2. Vodivé "kolečko".
Ty z vodivé gumy (ze sady) vodí dobře - nevýhodou je ta jejich tloušťka. Většinou bylo nutno seříznout to původní - a jak už jsem psal, není to jednoduché.
Neosvědčily se ani různé "stanioly", či "alobaly" - lépe se pracovalo s těmi dvojvrstvými (al. folie/papír). Já jsem používal z krabičky od cigaret.
Taky je důležitý průměr toho vodivého "kolečka". Mně se osvědčilo vždy vyseknout o něco větší Ø, než měl pův. kontakt. Pak totiž poněkud přečnívalo přes okraj a i když se třeba trochu lepidla vytlačilo, nezpůsobilo "přelepení" kolečka na meandr.

3. Výroba "vodivého kolečka".
Ať jsem ho vyráběl z čehokoli, vždy jsm ho vysekával.
Osvědčily se mně "průbojníky", které jsem si vytvářel ze zničených teleskop. antén (z různých radií, apod.). Vždy jsem mohl použít vhodný Ø - tyto antény jich poskytovaly dostatečné množství. Nabrousit ostří bylo jednoduché (mosaz) - stačil k tomu jemný pilník (jehlový, apod.).
No a ražení jsem prováděl na kousku podlahoviny (PVC lino), na něm se "průbojník" otupoval jen málo. Vždy to chtělo aby byl dostatečně ostrý, aby byly okraje neotřepené.

Tolik z mých zkušeností s opravami VDO. :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#14 Příspěvek od starecd »

Opravuju vždy jen vodivou gumou už nasekanými kolečky. Mám malý kotouček s nalepeným smirkem, který upnu do minivrtačky a odbrousím potřebnou sílu, přilepím silikonem a hotovo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“