prosim o radu ohlednì pøedelání nabíjeèky na telefon na univ

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
legos

prosim o radu ohlednì pøedelání nabíjeèky na telefon na univ

#1 Příspěvek od legos »

Dobrý den,potøeboval bych se na vás obrátit s prosbou o pomoc,známy mì požádal jestli bych neudìlal nabíjeèku na nìjake atypické knoflíkove èlánky v ve vysílaèce,napìtí by muselo byt 12 voltu nebo asi neco málo nad 12 protože každy z èlanku baterie má 1,2voltu a je jich tam 10.Chtìl bych to pøedìlat z nabíjeèky na telfon alkatel která dáva také nìco málo nad 12 voltù.chtìl bych se ale poradit jestli by šlo udìlat pøepínaè na omezení proudu do baterií,samotná nabíjeèka z telefonu je schopná dávat 300ma,já bych potøeboval nejak jednoduše docílit i možnosti pøepnutí na menší proud,nejlépe nìjakym pøepínaèem.Nevím ovšem jak na to,a ještì bych se chtìl poradit jestli by šla udìlat nìjaká kontrolka která by se rozsvítila až po nabití èlánku na 12 volt.Moc dekuji z avaše pøípadné rady. :) Snad mi nìkdo s vás skušenìjších poradí jak na to.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

vis jiste, ze ty clanky jdou dobijet?

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#3 Příspěvek od galjo »

Všetkých 10 článkov asi ťažko nabiješ nabíjačkou z telefonu. Neviem žeby mal niektorý mobil baterku 12 V.. Ked tak po jednom článku. Alkatel dáva naprázdno 9 V ale pri záťaži to ide dolu....

legos

#4 Příspěvek od legos »

èlánky jdou urèitì nabíjet.už se 2 nabíjely.Tak myslíte že lépe koupit transformátor a usmìrnit vyhladit,ale jak udìlat tu regulaci a ten zbytek aby se to rožlo pri 12 voltech na èlancích.Jinak baterie se 2 krat nabíjely pohromadì.proud byl pul ampery ale docela už byly teple proto radìj bych chtìl ten pøepínaè na menší a vìtší proud.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

no, treba do serie dat maly odpor (na mereni protekjiciho proudu), tranzistor (jako promeny odpor) a baterku.
tranzistor by se otviral podle velikosti ubytku napeti na odporu a drzel by max proud (nebo konstantni nebo nejaky rozumny)
kdyz pouzijes google tak neco najdes a kdyz to uplne nebude vyhovovat, tak ti tu lidi urcite pomuzou jak to upravit

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

galjo píše:Všetkých 10 článkov asi ťažko nabiješ nabíjačkou z telefonu. Neviem žeby mal niektorý mobil baterku 12 V.. Ked tak po jednom článku. Alkatel dáva naprázdno 9 V ale pri záťaži to ide dolu....
Prastarý mobily se dělaly i 12V, ale je to už hodně dlouho. Ty krabice se pořádně nevešly ani do kapsy :D
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od AmarokCZ »

MetalGod píše:
galjo píše:Všetkých 10 článkov asi ťažko nabiješ nabíjačkou z telefonu. Neviem žeby mal niektorý mobil baterku 12 V.. Ked tak po jednom článku. Alkatel dáva naprázdno 9 V ale pri záťaži to ide dolu....
Prastarý mobily se dělaly i 12V, ale je to už hodně dlouho. Ty krabice se pořádně nevešly ani do kapsy :D
Hmm, já má doma Alcatela 701, baterka je Li-ion 3,6V a nabíječka je 12V/0,3A

Omezení proudu je nejlepší udělat kondenzátorem na primáru/radši kvůli bezpečnosti na sekundáru, plus přepínač jednotlivých kondíků, navíc se musí použit zenerky, transil, nebo varistor, protože by se naprázdno vytvářelo vysoké napětí (trafo + kondík by mohlo být při vhodné volbě dost blízko k rezonaci a napětí by mohlo vzrůst cca na nějakých 250V).
Kontrolku nabití můžeš udělat tak, že dáš na svorky baterky LED a k ní zenerku tak aby úbytek napětí odpovídal požadovanému napětí při kterém se má rozsvítit.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

NiCd nebo NiMh články mají při nabíjení 1,5V na kus tedy je třeba nin 20V aby se to dalo regulovat. Indikaci stavu nabíjení dokáže řídíci procesor který hlídá změnu napětí které při nabíjení stoupá a v okamžiku plného nabití mírně poklesne a v tom okamžiku odpojí nabíjení.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#9 Příspěvek od dolac »

mi-ro píše:NiCd nebo NiMh články mají při nabíjení 1,5V na kus tedy je třeba nin 20V aby se to dalo regulovat. Indikaci stavu nabíjení dokáže řídíci procesor který hlídá změnu napětí které při nabíjení stoupá a v okamžiku plného nabití mírně poklesne a v tom okamžiku odpojí nabíjení.
Presne tak, a pri horších článkoch aj 1,55V. Ak si nechceš zničiť články, urob si slušnú nabíjačku. Trochu dávnejšie som hodil na upload schému jednej veľmi dobrej nabíjačky s procesorom, treba tam však upraviť niektoré hodnoty odporov, aby si si ju prisposobil na tvojú požiadavku.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#10 Příspěvek od galjo »

AmarokCZ píše:
MetalGod píše:
galjo píše:Všetkých 10 článkov asi ťažko nabiješ nabíjačkou z telefonu. Neviem žeby mal niektorý mobil baterku 12 V.. Ked tak po jednom článku. Alkatel dáva naprázdno 9 V ale pri záťaži to ide dolu....
Prastarý mobily se dělaly i 12V, ale je to už hodně dlouho. Ty krabice se pořádně nevešly ani do kapsy :D
Hmm, já má doma Alcatela 701, baterka je Li-ion 3,6V a nabíječka je 12V/0,3A

Omezení proudu je nejlepší udělat kondenzátorem na primáru/radši kvůli bezpečnosti na sekundáru, plus přepínač jednotlivých kondíků, navíc se musí použit zenerky, transil, nebo varistor, protože by se naprázdno vytvářelo vysoké napětí (trafo + kondík by mohlo být při vhodné volbě dost blízko k rezonaci a napětí by mohlo vzrůst cca na nějakých 250V).
Kontrolku nabití můžeš udělat tak, že dáš na svorky baterky LED a k ní zenerku tak aby úbytek napětí odpovídal požadovanému napětí při kterém se má rozsvítit.
To už môže potom použiť aj autonabíjačku a nemusí vymýšlať. Len obmedziť prúd potrebný na nabíjanie. :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesně tak, kup si stavebnici univerzální nabíječky nebo si vyrob/kup zdroj, co dává napětí rovný max. napětí článků v serii s jednoduchým proudovým omezením, stačí i obyčejnej odpor - pokud nespěcháš a máš čas to nechat nabíjet přes noc. Jinak musíš zařadit zdroj konstantního proudu. Zní to složitě, ale je to jednoduchý a výsledky jsou velmi slušný. Inspiraci najdeš např. >>ZDE<<

Používám podobnou věc už pár let a nabíjí to jedna radost.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

legos

#12 Příspěvek od legos »

no dík za rady ale asi mi nepomùžou mìl jsem na mysli nìco jednoduchého,mam na to pevnì limitován rozpoèet a to 200kè.To je nemožné dosáhnout když koupím nìjaky øídici proc a další souèastky,mìl jsem na misli jestli by jste mi neporadili nìco hodnì primitivního co by samo nevyplo,znamy by to po urè èase vypnul sam,a mìlo pouze tu možnost že by se rožnula testovací dioda když by bylo dosaženo nabitého napìtí èlanku. :cry: jinak do rozpoètu nepoèítam trafo a cuprextit.jen elektroniku

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

No ono by se to dalo ubastlit - když jsi tak líčil ty "knoflíkové články" z nějaké vysílačky, vzpomněl jsem si, že ve starých RP11 (VKV rádiostanice made in komunistická éra - používali ji krom esenbáků a civilních práskačů = pomocníků VB i třeba posunovači nebo tranzitéři na nádražích) se jako zdroj používala taková neobvyklá baterie 12V - byla kulatá, válcová - ve skutečnosti to bylo plastové pouzdro, ve kterém bylo zalisováno 10 kusů knoflíkových NiCd akumulátorů s kapacitou 225mAh!!! Nabíječ byl taková skříň s vyklápěcími "šuplátky" na vložení těchto "baterek", nabíjel tuším stálým proudem a měl koncové vypnutí po dosažení určitého napětí, aby se tehdejší NiCd články nezničily přebíjením.
Takže: Zdroj proudu se dá udělat ze stabilizátoru 7805 zapojením jediného výkonového odporu - jeho změnou třeba přepínačem budeš moci změnit nabíjecí proud. Má to ale i háček - trafo musí dát nejméně o těch 5V víc, aby stabilík stabilizoval a choval se prostě mravně. Podobně se chová i zdroj proudu s jedním Darlingtonovým tranzistorem a nějakou referenční diodou. A ukončení nabíjecí procedury automaticky jde udělat s pomocí operačního zesilovače, zapojeného jako Schmittův klopný obvod - při nabíjení je v klidu, čeká, dokud akumulátor nevyleze na nastavenou mez - pak změní svůj stav na výstupu. To se dá využít k vypnutí nabíjecího zdroje = přerušení nabíjecího proudu. Operák ale číhá dál a pokud napětí aku klesne třeba vlivem samovybíjení pod druhou, nižší mez, opět se překlopí a nabíjení opět spustí. Nevýhoda tohoto zapojení je v tom, že se musí pro každý typ nabíjeného akumulátoru nastavovat zvlášť. Pošli mi na SZ adresu, něco Ti pošlu do mailu, abys viděl, že to jde - ale hodně těžko to uděláš univerzální.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Ty plastová pouzdra jsem viděl před rokem vyhazovat, bylo jich asi tam 2 metry kubické. NiCd 225 se do nich nezalisovávaly, ale skoro volně nastrčily. V posledních várkách se používaly nikoliv Bateria Slaný NiCd225, ale Varty, myslím VR280.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Ještě jedna věc - primitivní nabíječ se dělává zdrojem napětí - grec + kondy a jako stabilizace proudu obyčejná žárovka. Pokud je trápena tak, že na ní je úbytek cca 30% jmenovitého napětí, stabilizuje slušně.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“